Egzamin na prawo jazdy - rewolucja w 2015 roku
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami przywraca zasadę merytorycznej odpowiedzialności ministra do spraw transportu za treść pytań egzaminacyjnych oraz nadzoru nad nimi. Pytania będzie układać, weryfikować i zatwierdzać państwowa komisja. Propozycje pytań będą mogły być przedstawiane komisji przez podmioty zewnętrzne. Zadanie to realizują obecnie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD-y).
REKLAMA
Polecamy poradnik: Samochód w firmie
Zgodnie z nowelizacją baza pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminach na prawo jazdy będzie udostępniana. Natomiast pytania na egzaminach dla kandydatów na instruktorów i egzaminatorów nie będą informacją publiczną.
Ustawa przewiduje też, że WORD-y będą przekazywać 1,5 proc. opłaty za przeprowadzanie części teoretycznej egzaminu państwowego do budżetu państwa.
Ponadto, w myśl nowelizacji egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać na pojeździe innym niż należący do WORD-u (np. na tym, którym kursant jeździł w szkole jazdy). Pojazd ten będzie musiał jednak spełniać określone warunki wymagane do przeprowadzenia egzaminu państwowego, m.in. posiadać kamerę w kabinie.
Nowelizacja uchyla też obowiązek odbywania szkolenia teoretycznego dla kursantów w szkołach jazdy.
Ustawa zwalnia również posiadaczy prawa jazdy kat. B z egzaminu na motocykl z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 cm sześciennych. Osoby te będą musiały jednak mieć prawo jazdy od co najmniej trzech lat.
Zobacz również: Okres próbny młodego kierowcy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat