Podwyższenie wieku emerytalnego wg TK
REKLAMA
REKLAMA
Przedmiotem badań TK będzie ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 637). Głównym celem wskazanej powyżej nowelizacji jest zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet oraz podwyższenie go. Ustawa zakłada, że począwszy od 2013 r. wiek emerytalny wzrasta (co kwartał o miesiąc). Zatem mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Wtedy też wiek uprawniający do emerytury zostanie zrównany dla obu płci.
REKLAMA
Mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.
Zadaj pytanie na: Forum
REKLAMA
Regulacje dotyczące wieku emerytalnego zostały zaskarżone do TK. Zarzucono im m.in. naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, sprawiedliwości społecznej, zasady praw nabytych, a także nieczytelność przepisów. Podmiotami inicjującymi postępowanie są: Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", Grupa posłów na Sejm, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.
Różnicowanie wieku emerytalnego (60 lat - 65 lat) było dotychczas oceniane przez TK jako tzw. uprzywilejowanie wyrównawcze, uzasadnione odmienną sytuacją społeczną kobiet i mężczyzn, a także uwarunkowaniami biologicznymi. Przepisy mają zastosowanie do osób już zatrudnionych. W praktyce oznacza to, że reguły zostały zmienione w trakcie gry. Zdaniem skarżących prawo do emerytury powinno być traktowane jako „szczególnego rodzaju prawo nabyte", które nie może podlegać „niespodziewanym modyfikacjom powodowanym bliżej nieokreślonymi determinantami".
Zaskarżonym przepisom zarzucono również niezgodność z aktami prawa międzynarodowego - z ratyfikowaną przez Polskę konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy. Zgodnie, z którą wiek emerytalny nie powinien przekraczać 65 lat, a podwyższenie go jest dopuszczalne tylko, gdy w danym kraju zdolność do pracy osób w tym wieku jest powszechna.
Sprawą (K 43/12) TK zajmie się na dwudniowej rozprawie. Jest to rozwiązanie wyjątkowe, stosowane rzadko, wobec spraw obejmujących obszerne zagadnienie prawne. TK zbada sprawę w pełnym składzie (co najmniej dziewięciu sędziów Trybunału).
Warto podkreślić, że cała rozprawa będzie transmitowana na stronie internetowej TK.
Polecamy serwis: Emerytury 2014
Źródło: Trybunał Konstytucyjny
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA