Ułatwienia dla cudzoziemców już obowiązują
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. 2013 poz. 1650) m.in. wydłuża z 2 do 3 lat maksymalny okres, na który cudzoziemcom będzie wydawane zezwolenie na pobyt czasowy.
REKLAMA
Ponadto, cudzoziemiec, przebywający w Polsce w celu wykonywania pracy będzie mógł ubiegać się – w ramach jednej procedury – o zezwolenie uprawniające do pracy i pobytu w naszym kraju. Dwa dokumenty zostały zastąpione jednym, aby usprawnić i skrócić procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców rozpoczynających w Polsce pracę.
Zadaj pytanie na: Forum
Cudzoziemcom studiującym na polskich uczelniach zezwolenie na pobyt czasowy będzie przyznawane na 15 miesięcy. Osoby, które kontynuują studia, zezwolenie na pobyt czasowy będą mogły uzyskać na okres do 3 lat.
Uproszczone zostały także procedury legalizujące pobyt cudzoziemców - ofiar handlu ludźmi. Ofiara handlu ludźmi będzie mogła uzyskać zezwolenie na pobyt stały po roku przebywania w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy.
W ustawie przewidziano także nowe procedury dotyczące wydalania cudzoziemców z Polski. Zamiast decyzji o wydaleniu wydawana będzie decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Na jej wykonanie cudzoziemiec nie będzie już musiał oczekiwać w ośrodku strzeżonym, gdyż ustawa wprowadza środki alternatywne, np. zabezpieczenie pieniężne czy depozyt paszportu. Umieszczenie cudzoziemca w ośrodku strzeżonym ma charakter ostateczny.
Powyższe zmiany wprowadzone zostały na mocy ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. 2013 poz. 1650).
Polecamy serwis: Praca
Źródło: Sejm RP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat