Arbitraż, czyli alternatywa metoda rozwiązywania sporów
- Temat konferencji „Arbitraż, jako instytucja prawna, zjawisko społeczne, usługa dla biznesu” wpisuje się znakomicie w zauważalne, mam nadzieję, w ciągu ostatnich lat działania Ministerstwa Sprawiedliwości na rzecz popularyzacji alternatywnych metod rozwiązywania sporów – mówił podczas wystąpienia inauguracyjnego Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.
W trakcie spotkania goście omówili arbitraż na trzech płaszczyznach: prawnej, społecznej oraz biznesowej.
- Skala wykorzystania arbitrażu w Polsce powinna być wyższa. Sądownictwo polubowne powinno stać się istotnym zauważalnym dopełnieniem państwowego wymiaru sprawiedliwości, jego uzupełnieniem i jednocześnie odciążeniem – powiedział Sekretarz Stanu.
POBIERZ: Umowa o oddanie sporu sądowi polubownemu - WZÓR
Sądownictwo polubowne - skutki popularyzacji
Oczekiwanym przez resort sprawiedliwości rezultatem popularyzacji polubownych metod rozwiązywania sporów jest nie tylko zmniejszenie wpływu spraw do sądów powszechnych, skrócenie czasu trwania postępowań sądowych, czy zapobieganie przewlekłości postępowań, ale, co równie ważne, zadowolenie stron z osiągniętego przez nie rozwiązania sporu.
- Jestem przekonany, że zadowolenie stron z rozwiązania konfliktu przed sądem polubownym z pewnością przyczyni się do pozytywnej całościowej oceny działania wymiaru sprawiedliwości, a w rezultacie tego, wzrośnie zaufanie do instytucji państwowych, a także poziom świadomości prawnej społeczeństwa – zaznaczył Jerzy Kozdroń.
Zadaj pytanie na: Forum
Społeczna Rada do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów
Przypomnijmy, że Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje szereg działań mających na celu wspieranie i promocję wykorzystywania alternatywnych metod rozwiązywania sporów w jak najszerszym zakresie. Wyrazem tych dążeń jest powołanie przez Ministra Sprawiedliwości Społecznej Rady do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów, a także podejmowane na przestrzeni ostatnich lat działania promocyjne i edukacyjne.
Program ”Propagowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów”
Ministerstwo rozpoczęło właśnie realizację projektu współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 pod nazwą ”Propagowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów”. Celem tego projektu jest szerokie propagowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów, które w efekcie ma doprowadzić do wzrostu świadomości prawnej w tym obszarze oraz do wzrostu liczby spraw, w których zastosowano alternatywny sposób rozwiązania sporu.
- Państwo widzą arbitraż, jako zjawisko społeczne, a wnioski, które wypracujecie będą dla mnie niezmiernie interesujące i przydane dla osiągnięcia celu, jakim jest rozwój sądownictwa polubownego, a tym samym odciążenie systemu sądownictwa powszechnego – zakończył Sekretarz Stanu Jerzy Kozdroń.
Polecamy serwis: Sądy polubowne
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości