Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

REKLAMA
REKLAMA
- Co to jest „papabile” i skąd wiemy, kto ma szansę zostać papieżem?
- Najczęściej wskazywany kandydat: kardynał Pietro Parolin
- Kardynał Mario Grech – strażnik synodalności
- Kardynał Matteo Zuppi – papież od ubogich i pokoju?
- Pierwszy papież z Bliskiego Wschodu? Kandydatura Pizzaballi
- Kościół w Azji: „Azjatycki Franciszek” – kardynał Luis Antonio Tagle
- Afrykański kandydat: kardynał Fridolin Ambongo Besungu
- Kardynałowie z Europy – od Szwecji po Węgry
- Kandydaci z Ameryki Północnej
- Niespodzianka nie jest wykluczona – historia pokazuje, że wszystko może się zdarzyć
- Jaki będzie nowy papież? Co zdecyduje konklawe 2025?
Co to jest „papabile” i skąd wiemy, kto ma szansę zostać papieżem?
REKLAMA
W Kościele katolickim mówi się, że papież mianuje kardynałów, a media mianują papabili – czyli faworytów do objęcia Stolicy Piotrowej. Słowo „papabile” pochodzi z języka włoskiego i oznacza kandydata, który „nadaje się na papieża”. Przed każdą elekcją duchowego przywódcy Kościoła, dziennikarze, komentatorzy i watykaniści typują tych, którzy mają największe szanse.
REKLAMA
W praktyce jednak konklawe często bywa nieprzewidywalne. Kardynałowie-elektorzy (133 osoby z 71 krajów) decydują za zamkniętymi drzwiami, a wybór nowego papieża jest zawsze tajemnicą aż do momentu pojawienia się białego dymu nad Kaplicą Sykstyńską.
Najczęściej wskazywany kandydat: kardynał Pietro Parolin
Na tydzień przed rozpoczęciem konklawe, jako najpoważniejszy kandydat wymieniany jest 70-letni kardynał Pietro Parolin – sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. To doświadczony watykański dyplomata, który odegrał kluczową rolę w kontrowersyjnych rozmowach z Chinami, zakończonych porozumieniem w sprawie mianowania biskupów.
Parolin uchodzi za kandydata kontynuacji pontyfikatu Franciszka, jednak nie ma doświadczenia duszpasterskiego. Jako najstarszy nominacją kardynał-biskup, to właśnie on będzie przewodniczył konklawe.
Kardynał Mario Grech – strażnik synodalności
68-letni kardynał Mario Grech z Malty, sekretarz generalny Synodu Biskupów, jest bliskim współpracownikiem zmarłego papieża i zwolennikiem synodalności – czyli większego zaangażowania wiernych w życie Kościoła. To on zapowiedział, że prace nad reformą Kościoła potrwają do 2028 roku. Jego kandydaturę popiera m.in. luksemburski kardynał Jean-Claude Hollerich – również wymieniany jako potencjalny papież.
Kardynał Matteo Zuppi – papież od ubogich i pokoju?
69-letni rzymianin Matteo Zuppi, metropolita Bolonii i przewodniczący Episkopatu Włoch, to postać charyzmatyczna i zaangażowana społecznie. Wywodzi się ze Wspólnoty Sant’Egidio, słynie z działalności na rzecz biednych i migrantów. Jako specjalny wysłannik papieża ds. Ukrainy odwiedzał Kijów, Moskwę i Waszyngton. Publicznie potępiał politykę Donalda Trumpa i mówił: „Gdy tracisz współczucie, tracisz człowieczeństwo”.
Pierwszy papież z Bliskiego Wschodu? Kandydatura Pizzaballi
60-letni franciszkanin Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy, może być papieżem czasu wojny i pokoju. W Ziemi Świętej mieszka od 30 lat. Po ataku Hamasu na Izrael, apelował o pokój i zaoferował się jako zakładnik w zamian za uwolnienie dzieci porwanych przez terrorystów. Jego wybór byłby silnym sygnałem zaangażowania Kościoła w problemy Bliskiego Wschodu.
Kościół w Azji: „Azjatycki Franciszek” – kardynał Luis Antonio Tagle
67-letni kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin to liberalny duchowny, porównywany do papieża Franciszka. Popiera dialog z osobami LGBT i rozwiedzionymi. Jest spontaniczny, otwarty, z dużym doświadczeniem duszpasterskim. Reprezentuje Kościół Azji – kontynentu, gdzie katolicy to mniejszość (3 proc. ludności), ale jego wpływ rośnie. W samej Filipinach to aż 75 milionów wiernych.
Afrykański kandydat: kardynał Fridolin Ambongo Besungu
Czy Afryka doczeka się swojego papieża? 65-letni kardynał Fridolin Ambongo Besungu z Demokratycznej Republiki Konga to silna postać z afrykańskiego Kościoła. Jako członek Rady Kardynałów krytykował zachodni liberalizm, bronił tradycyjnych wartości i był przeciwny błogosławieniu par jednopłciowych. Jednocześnie popiera synodalność i angażuje się w kwestie ekologii oraz praw człowieka.
Kardynałowie z Europy – od Szwecji po Węgry
W gronie europejskich „papabili” są:
- Anders Arborelius (75 lat) – pierwszy szwedzki kardynał, konserwatysta, zaangażowany w ekologię i duszpasterstwo migrantów;
- Claudio Gugerotti (69 lat) – doświadczony dyplomata z Watykanu, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich;
- Peter Erdo (72 lata) – prymas Węgier, faworyt konserwatystów, ceniony za umiar i gotowość do dialogu;
- Jean-Marc Aveline i Francois Bustillo – kardynałowie z Francji, związani z tematami integracji, imigracji i wspólnotowości.
Kandydaci z Ameryki Północnej
Wśród purpuratów z Ameryki wymieniani są:
- Robert Francis Prevost (69 lat) – amerykański kardynał, prefekt Dykasterii ds. Biskupów;
- Michael Czerny (68 lat) – Kanadyjczyk, syn czeskich imigrantów, działacz na rzecz uchodźców i sprawiedliwości społecznej.
Niespodzianka nie jest wykluczona – historia pokazuje, że wszystko może się zdarzyć
Historia zna wiele przypadków, gdy wybór papieża zaskakiwał świat. Sam Franciszek ujawnił w książce "Następca", że podczas konklawe w 2005 roku jego nazwisko zostało celowo „wystawione”, by zablokować wybór Josepha Ratzingera (Benedykta XVI). Kardynałowie chcieli wtedy negocjować „kandydata kompromisowego”. Ostatecznie jednak wybrano Ratzingera – ku zaskoczeniu wielu.
Jaki będzie nowy papież? Co zdecyduje konklawe 2025?
Ostatecznego wyniku nie zna nikt. Konklawe to nie polityczna kampania ani medialny ranking. To moment duchowego rozeznania i modlitwy – choć niepozbawiony wpływów, poglądów i napięć wewnątrz Kościoła. Wybór nowego papieża może oznaczać kontynuację linii Franciszka lub jej odejście w stronę bardziej konserwatywnego modelu Kościoła.
Jedno jest pewne: świat będzie patrzył na dach Kaplicy Sykstyńskiej i czekał na biały dym.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA