Wybory Prezydenta RP 2025 r.: cisza wyborcza

REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy zaczyna się cisza wyborcza?
- Zakłócanie ciszy wyborczej
- Naruszenie ciszy wyborczej - gdzie zgłaszać?
W Polsce wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. odbędą się w niedzielę 18 maja 2025 r. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00.
REKLAMA
Kiedy zaczyna się cisza wyborcza?
Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek o północy, czyli 24 godziny przed rozpoczęciem głosowania, i potrwa do jego zakończenia. Jeśli wszystkie obwodowe komisje wyborcze zakończą pracę zgodnie z planem, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godzinie 21:00.
Art. 107. [Cisza wyborcza] - Kodeks wyborczy
§ 1. W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione.
§ 2. Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona.
Zakłócanie ciszy wyborczej
REKLAMA
Za naruszenie ciszy wyborczej można spodziewać się surowych sankcji - najwyższa kara, od 500 tysięcy do nawet 1 miliona złotych, grozi za publikowanie sondaży w czasie jej trwania. Zakazane jest wszelkie przejawy czynnej agitacji wyborczej, czyli publiczne zachęcanie do głosowania na konkretnych kandydatów lub komitety. W okresie ciszy nie wolno organizować zgromadzeń, pochodów, manifestacji, wygłaszać przemówień ani rozpowszechniać materiałów wyborczych.
Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej mogą pozostać na miejscu, jednak zakazane jest poruszanie się pojazdami oklejonymi materiałami wyborczymi - takie auta mogą jedynie stać w miejscu. Zakaz agitacji obowiązuje także w internecie. W lokalach wyborczych nie można eksponować symboli, znaków ani haseł kojarzonych z konkretnymi kandydatami lub komitetami.
Art. 498. [Prowadzenie agitacji wyborczej w czasie ciszy wyborczej] - Kodeks wyborczy
Kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą
- podlega karze grzywny.
Naruszenie ciszy wyborczej - gdzie zgłaszać?
Z informacji opublikowanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji. Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej traktowane jest jak wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów, jest przestępstwem. Organy ścigania i sądy oceniają czy doszło do naruszenia zakazów prowadzenia agitacji wyborczej.
Niepokojące treści (w tym także fake newsy) można zgłaszać do NASK za pomocą platformy bezpiecznewybory.pl
Ustawa z 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA