4 maja też jest ważne święto. Komunikat dyrekcji Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
4 maja, święto, strażak4 maja, święto, strażak
4 maja, święto, strażak / 4 maja też jest ważne święto. Komunikat dyrekcji Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA / ShutterStock

Jakie święto obchodzimy 4 maja? Czy 4 maja to święto kościelne? Czego patronem był święty Florian? Z czego słynął św. Florian? Kiedy i gdzie Centralne Obchody Dnia Strażaka 2025?

rozwiń >

Jakie święto obchodzimy 4 maja?

W dniu 4 maja obchodzimy święto Strażaków. W dniu 4 maja przypada Dzień Św. Floriana, stąd też święto strażaków zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym.

Czy 4 maja to święto kościelne?

Dzień 4 maja jako taki nie jest świętem kościelnym i nie jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku uczestniczenia w mszy świętej tego dnia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że 4 maja w 2025 r. wypada akurat w niedzielę, co oznacza obowiązek uczestniczenia we mszy świętej.

Życzenia dla Strażaków

"Szanowni Państwo, z okazji Dnia Strażaka składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, siły i wytrwałości w pełnieniu tej niezwykle odpowiedzialnej służby. Dziękujemy za Waszą odwagę, determinację i gotowość do działania w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Wasza praca to nie tylko służba, ale przede wszystkim misja ratowania życia, zdrowia i mienia. Niech św. Florian, patron strażaków, czuwa nad Wami każdego dnia. Dyrekcja i pracownicy Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji."

Co ważne, nie tylko strażacy ale i inne środowiska zawodowe, których praca jest związana w jakimś sensie z ogniem mają za patrona św. Floriana i obchodzą 4 maja swoje święto. Są to m.in. prace: hutników, metalowców, kominiarzy, garncarzy, piekarzy, piwowarów, bednarzy, kowali. Z dawien dawna te grupy zawodowe uważają Św. Floriana za swojego obrońcę od nieszczęść i klęsk ogniowych, orędownika we wszystkich potrzebach. Dzisiaj, szczególnie w dużych miastach o pewnych tradycjach już się zapomina i nie kultywuje się ich tak jak kiedyś, ale w mniejszych miejscowościach czy wioskach, szczególnie gdzie funkcjonują Ochotnicze Straże Pożarne odprawiane są np. msze w intencji strażaków i odbywają się specjalne uroczystości. W 2025 r. będą miały miejsce w Warszawie centralne obchody dnia Strażaka.

Kiedy i gdzie Centralne Obchody Dnia Strażaka 2025?

Jak czytamy w komunikacje ministerialnym w dniu 4 maja 2025 r. o godz. 11:00 na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędą się Centralne Obchody Dnia Strażaka oraz promocja na pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży Pożarnej.

To wyjątkowy dzień i wyjątkowa uroczystość dla braci strażackiej, na którą zapraszają: komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek, rektor-komendant Akademii Pożarniczej st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni oraz prezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh Waldemar Pawlak. Uprzejmie informujemy, że Patronat Honorowy nad tegorocznymi, Centralnymi Obchodami Dnia Strażaka objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. To zaszczyt i wyraz uznania dla naszej formacji i ofiarnej służby strażaków.

  • Uroczystości na Placu Piłsudskiego poprzedzone będą uroczystą mszą świętą w intencji strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, a także nowo promowanych oficerów PSP i ich rodzin, która zostanie odprawiona o godz. 7.30 w Katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
  • W godz. od 11.00 do 17.00 zapraszamy całe rodziny do odwiedzenia naszego Pikniku Strażackiego w Ogrodzie Saskim, podczas którego przygotowane będzie wiele atrakcji dla dzieci, ale również dorosłych, m. in. : namiot dymowy, strażacki tor przeszkód, celowanie do tarczy „SIKAWKĄ”, pokazy psów ratowniczych, ścianka wspinaczkowa, układanie skrzynek w pionie, pokazy ratownictwa medycznego i chemicznego, program OSP i wiele innych.

Serdecznie zapraszamy strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z rodzinami oraz wszystkich sympatyków straży pożarnej, czekamy na Was! Wszystkich zainteresowanych przebiegiem uroczystości zapraszamy również do obserwowania naszych mediów społecznościowych: Facebook, X, Instagram, YouTube oraz oglądania relacji na żywo z wydarzenia (FB, YouTube) - tak czytamy w komunikacje rządowym.

Czego patronem był święty Florian? Z czego słynął św. Florian?

Jak podaje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach: Św. Florian z Lauriacum - żołnierz i urzędnik cesarza rzymskiego, męczennik. Święty Florian żył pod koniec III wieku naszej ery, w prowincji rzymskiej Noricum (obecnie środkowa Austria). Jak podają legendy już gdy był dzieckiem, ugasił pożar domu, a jako święty uratował węglarza, który wpadł do żaru, ale zdążył westchnąć imię Floriana. Odmówił wyparcia się chrześcijaństwa. Został za to umęczony, a jego ciało wrzucono do rzeki - miało to miejsce 4 maja 230 r. Dziś w tym miejscu znajduje się klasztor Benedyktynów i miejscowość Saint Florian. Kult św. Floriana jako orędownika w walce z żywiołem ognia upowszechnił się ok. XV w. W Polsce, do rozwoju kultu św. Floriana jako patrona od ognia przyczynił się pożar Krakowa w 1528 roku, który strawił większą część miasta a w szczególności Kleparz. Ocalał tam jedynie kościół pod jego wezwaniem, co odczytano jako „znak szczególnej opieki jego Patrona”. Od tego momentu zaczęto czcić Floriana jako Patrona od pożaru a strażacy jako swojego opiekuna.

Czym jest Państwowa Straż Pożarna?

Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 sierpnia 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 127) wskazuje, że Państwowa Straż Pożarną jest zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formację, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

Czym jest Ochotnicza Straż Pożarna?

Ochotnicze straże pożarne to jednostki ochrony przeciwpożarowej będące stowarzyszeniami. Ochotnicze straże pożarne są umundurowanymi, wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt, przeznaczonymi do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami, w tym prowadzącymi działania w zakresie ratownictwa specjalistycznego, jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Ochotnicze straże pożarne zrzeszają członków ochotniczych straży pożarnych - "strażacy OSP". Ochotnicze straże pożarne spełniają służebną rolę wobec społeczności lokalnej, wykonując swoje zadania z poszanowaniem godności i praw obywateli. Doceniając szczególną postawę obywatelską ochotniczego pożarnictwa "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" na przestrzeni dziejów naszej państwowości, kierując się konstytucyjnym prawem do dobrowolnego zrzeszania się, stanowi się, co następuje - tak brzmi preambuła do ustawy o ochotniczych strażach pożarnych z dnia 17 grudnia 2021 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 233).

Prawo
Przemoc w rodzinie: teraz często przybiera kształt cyberprzemocy. Na czym polega, jak ją wykluczyć
20 maja 2025

Rodzice, którzy chcą chronić swoje dzieci, często zmagają się z dylematem – jak reagować odpowiedzialnie, nie naruszając jednocześnie prawa dziecka do prywatności? Gdzie przebiega granica między opieką a inwigilacją? I czy nowoczesne technologie mogą rzeczywiście wspierać rodziny, zamiast wzmacniać podziały?

MSWiA: Policjanci chcą podwyżek. Bo są pieniądze na nowe etaty w służbach mundurowych
19 maja 2025

Policjanci chcą podwyżek pensji z 13 mld obiecanych policji przez premiera D. Tuska (albo pieniędzy dodatkowych). Bo 10 mld z tych środków idzie na inwestycje rzeczowe, ale 3 mld zł posłuży sfinansowaniu nowych etatów. Oznacza to, że budżet ma środki na wynagrodzenia dla mundurowych.

Sąd: związkowcy nie zawsze chronieni przed zwolnieniem
19 maja 2025

W serii artykułów poświęconych sądownictwu z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych tym razem przyglądamy się temu, jak orzekał Sąd Najwyższy w ostatnich latach co do ochrony związkowej. Okazuje się bowiem, że są różne linie orzecznicze, bardziej liberalne i mniej. Jednak główny wniosek jak się nasuwa jest taki, że związkowcy nie zawsze są chronieni przed rozwiązaniem umowy, szczególnie w trybie bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jak chronić prawa autorskie do contentu w social mediach. Treści lifestylowe - praktyczne porady dla twórców i użytkowników
19 maja 2025

Media społecznościowe w ostatnich latach stały się kluczowym narzędziem komunikacji dla twórców i marek, zwłaszcza w obszarze treści lifestylowych. Niemal każda aktywnie promująca się firma oraz twórcy internetowi codziennie publikują tysiące postów, zdjęć i filmów. Pytanie, czy z wystarczającą uwagą podchodzą do kwestii praw autorskich. Tymczasem respektowanie cudzych praw, a co za tym idzie bezpieczeństwo własnej twórczości, ma kluczowe znaczenie dla ochrony dobrego imienia marki, wiarygodności i unikania sytuacji konfliktogennych. Co podlega ochronie? Jakie zasady obowiązują na popularnych platformach? Jakie prawa mają twórcy w kontekście współpracy z markami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Darowizna przez ofiaromat: Dlaczego fiskus nie pozwala na odliczenie?
19 maja 2025

Czy każdą darowiznę na Kościół można odliczyć od podatku? Okazuje się, że nie. Najnowsza interpretacja podatkowa zaskakuje. Dotyczy ona wpłat dokonywanych przez ofiaromaty – nowoczesne terminale płatnicze umożliwiające bezgotówkowe składanie datków w kościołach. Mimo że cel jest szczytny, a intencja czysta, fiskus uznał, że taka forma przekazania środków nie spełnia warunków do ulgi podatkowej. Dlaczego? Rozbijmy to na czynniki pierwsze.

Ile nieważnych głosów oddano w wyborach?
19 maja 2025

Ile nieważnych głosów oddano w w wyborach? Z jakiego powodu stwierdza się, że glos jest nieważny? Gdzie zagłosowało najwięcej wyborców?

Głosowanie za granicą: druga tura wyborów prezydenckich 2025
19 maja 2025

Jak zagłosować za granicą w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 roku? Są dwa sposoby na głosowanie poza granicami Polski w dniu 1 czerwca 2025 roku na nowego Prezydenta Polski.

Do czego uprawnia legitymacja osoby niepełnosprawnej w 2025 roku?
19 maja 2025

Legitymacja jest ważnym dokumentem osoby z niepełnosprawnością. Kto może ją uzyskać i na jak długo? Jak wygląda taki dokument i co daje w 2025 roku?

Regulacja stosunków między wspólnikami poprzez umowę wspólników
20 maja 2025

Decydując się na wspólne prowadzenie biznesu i zawiązując w tym celu spółkę, niezależnie, czy jest to startup z dużym zewnętrznym inwestorem, czy przedsięwzięcie inwestorów dysponujących podobnym kapitałem, koniecznym jest uregulowanie pomiędzy wspólnikami elementarnych kwestii operacyjnej współpracy, w szczególności dokonanie odpowiedniego podziału zadań i kompetencji wewnątrz organizacji, ustalanie zasad rozliczania wspólników z ich pracy, koordynacji zadań, czy relacji wspólników z podmiotami trzecimi (np. zakaz konkurencji, ochrona wspólnego know-how, działalność na nowych rynkach, relacje inwestorskie).

ZUS: Nie ma świadczenia wspierającego dla 3 orzeczeń. Jedna osoba niepełnosprawna i 1) stopień znaczny, 2) niesamodzielność i 3) niezdolność do pracy)
19 maja 2025

Osoba niepełnosprawna ma trzy orzeczenia: 1) orzeczenie o niepełnosprawności (stopień znaczny) 2) orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i 3) orzeczenie o niezdolności do pracy. Ma też 9 poważnych chorób, uszczerbków i deficytów. I na koniec otrzymuje .... 40 punktów w WZON (poziom potrzeby wsparcia). I pisze do nas list z frazą "Możemy razem się pośmiać".

pokaż więcej