Dyskryminacja cudzoziemców w warszawskim urzędzie? RPO żąda wyjaśnień

REKLAMA
REKLAMA
Cudzoziemiec próbujący zarejestrować samochód w warszawskim urzędzie został odesłany z kwitkiem – nie był Polakiem, a obowiązywały go inne godziny obsługi. Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma wątpliwości: takie praktyki mogą nosić znamiona dyskryminacji. Choć podobna skarga wpłynęła już w 2024 roku, problem powrócił. RPO skierował oficjalne pismo do Dyrektora Biura Administracji i Spraw Obywatelskich, domagając się wyjaśnień i możliwej zmiany zasad organizacji pracy urzędów. Czy w stołecznych delegaturach nadal obowiązują podwójne standardy? Sprawa wzbudza kontrowersje i może mieć wpływ na tysiące cudzoziemców mieszkających w Warszawie.
REKLAMA
- Do RPO wpłynęła skarga cudzoziemca, który chciał zarejestrować auto w warszawskim urzędzie.
- Nie mógł tego dokonać z uwagi na odrębne, określone godziny przyjmowania interesantów, którzy nie są obywatelami polskimi.
- Biuro RPO interweniuje w tej sprawie u Dyrektora Biura Administracji i Spraw Obywatelskich m.st. Warszawy.
„Inne godziny dla obcokrajowców” – powrót problemu
Rzecznik Praw Obywatelskich z niepokojem przyjął kolejną skargę cudzoziemca, który chciał dokonać rejestracji pojazdu w Delegaturze BAiSO na Mokotowie.
W 2024 r. do BRPO wpłynęła podobna skarga. Urząd m.st. Warszawy zapewniał wtedy o wprowadzeniu niezbędnych mechanizmów, aby obsługa cudzoziemców w poszczególnych Delegaturach Biura odbywała się z zachowaniem najwyższych standardów, przy zapewnieniu wszystkim klientom właściwego dostępu.
Czy to dyskryminacja?
Teraz inny skarżący wskazał, że przyjęcie go nie było możliwe z uwagi na odrębne, określone godziny przyjmowania interesantów niebędących obywatelami polskimi. Podniósł, że wyznaczenie oddzielnych godzin przyjęć stwarza sytuację, w której cudzoziemcy są traktowani inaczej niż obywatele Polski, co może być uznane za dyskryminację. Oddzielne godziny mogą też być mniej dogodne dla niektórych cudzoziemców, co utrudnia im dostęp do usług urzędu w porównaniu z obywatelami RP.
Ratusz pod lupą – możliwe zmiany w organizacji urzędu
Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski prosi dyrektora BAiSO Krzysztofa Krakowieckiego-Kuleszę o zbadanie sprawy i ustosunkowanie się do zarzutów wnioskodawcy oraz o ewentualne rozważenie konieczności wprowadzenia dalszych zmian w organizacji Biura.
Oto pełna treść pisma RPO do Dyrektor Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Urzędzie m.st. Warszawy: V.816.2.2025.MŻe
W nawiązaniu do poprzedniej korespondencji prowadzonej w sprawie zasad rejestracji pojazdów przez obcokrajowców w Urzędzie m.st. Warszawy (sprawa V.816.7.2024), jak i otrzymanych zapewnień w zakresie wprowadzenia niezbędnych mechanizmów, aby obsługa cudzoziemców w poszczególnych Delegaturach Biura odbywała się z zachowaniem najwyższych standardów przy zapewnieniu wszystkim klientom właściwego dostępu do usług w urzędzie (pisma Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st. Warszawy nr AO-II.5410.2.140.2024.KKU), uprzejmie informuję, iż Rzecznik Praw Obywatelskich z niepokojem przyjął koleiną skargę cudzoziemca, który chciał dokonać rejestracji pojazdu w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich dla Dzielnicy Mokotów.
Skarżący wskazał, iż nie było możliwe przyjęcie go z uwagi na odrębne, określone godziny przyjmowania interesantów niebędących obywatelami polskimi.
REKLAMA
Wnioskodawca podniósł, iż wyznaczenie oddzielnych godzin przyjęć stwarza sytuację, w której cudzoziemcy są traktowani inaczej niż obywatele kraju i może być to uznane za dyskryminację. Dodatkowo też, oddzielne godziny mogą być mniej dogodne dla niektórych cudzoziemców, utrudniając im dostęp do usług urzędu w porównaniu z obywatelami.
Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz.U. z 2024 r. poz. 1264 ze zm.), zwracam się do Pana Dyrektora z uprzejmą prośbą o zbadanie zasygnalizowanego problemu, ustosunkowanie się do wskazanych wyższej zarzutów Wnioskodawcy oraz o ewentualne rozważenie konieczności wprowadzenia dalszych zmian w organizacji Biura w celu zapobieżenia opisanemu wyżej problemowi.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA