Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
mobywatel aplikacja wybory mdowód / Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory / ShutterStock

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

Na wybory przyda się mObywatel

Aplikacja mObywatel będzie towarzyszyła Polakom podczas nadchodzących wyborów prezydenckich. Pierwsza tura wyborów odbędzie się już 18 maja.

MObywatel oferuje e-usługę Wybory. To doskonałe rozwiązanie, gdy wyborca nie ma pewności, gdzie zagłosuje i chce to szybko sprawdzić. Dzięki tej usłudze dowie się wszystkiego o swoim udziale w wyborach.

Dzięki e-usłudze Wybory można:

  • sprawdzić termin i rodzaj zbliżających się wyborów;
  • sprawdzić miejsce głosowania: numer obwodu i adres siedziby obwodowej komisji wyborczej, dane osobowe w Centralnym Rejestrze Wyborców;
  • przejść do internetowej usługi zmiany miejsca głosowania;
  • dodać termin wyborów do kalendarza.

– Tegoroczne wybory prezydenckie to kolejna okazja, by zobaczyć, jak technologia wspiera demokrację. Dzięki mObywatelowi można sprawdzić miejsce głosowania, zmienić je, a tożsamość potwierdzić bez konieczności noszenia fizycznego dokumentu – konieczna jest jednak w tym wypadku aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji, inaczej nie będzie możliwości zagłosowania z mDowodem – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Bezpieczna weryfikacja mDowodów wyborców

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Cyfryzacji oraz Krajowego Biura Wyborczego, podczas nadchodzących wyborów prezydenckich tożsamość wyborców korzystających z mDowodów będzie weryfikowana za pomocą najbezpieczniejszej metody: kryptograficznej. Polega ona na zeskanowaniu przez wyborcę kodu QR, który zostanie mu okazany w obwodowej komisji wyborczej. Metoda ta pozwala na pewną i skuteczną weryfikację autentyczności mDowodu oraz zgodności danych jego okaziciela.

Aby zapewnić płynne działanie aplikacji, warto jeszcze przed wyborami zadbać o jej uaktualnienie. Najnowszą wersję, opatrzoną numerem 4.56, można pobrać w Google Play lub App Store.

Aplikacja mObywatel na co dzień

Już teraz aplikacja mObywatel jest regularnie wykorzystywana przez miliony użytkowników. Coraz częściej przechowuje się w niej cyfrowe dokumenty tożsamości – w kwietniu 2025 roku aktywowano 9,3 mln mDowodów (dla porównania: 5,6 mln w grudniu 2023). W aplikacji potwierdza się uprawnienia i zniżki – m.in. 5,3 mln praw jazdy, 933 tys. Kart Dużej Rodziny, 852 tys. legitymacji emeryta-rencisty. Korzysta się także z funkcji sprawdzania terminu badania technicznego pojazdu oraz ważności polisy OC – z usługi „Moje pojazdy” korzysta 4,6 mln osób.

Logowanie do Węzła Krajowego nadal utrzymuje dużą popularność. W ostatnim miesiącu odnotowano 6 mln takich logowań, co umożliwiło szybki dostęp do różnych usług i portali. Dużym zainteresowaniem cieszy się także usługa Zastrzeż PESEL – zanotowano ponad 5 mln odwiedzin.

Prawo
Dlaczego zostałam wykluczona, skrzywdzona podwójnie bez renty wdowiej? Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszłam za mąż po raz drugi. Czym jestem gorsza od kobiety która została wdowia w wieku 55 lat?
24 kwi 2025

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]
24 kwi 2025

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk
24 kwi 2025

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

Emerytka rozpaczliwie do ZUS i rządu. Czy mój mąż powinien wstać i umrzeć ponownie?
24 kwi 2025

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory
24 kwi 2025

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]
24 kwi 2025

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?
24 kwi 2025

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]
24 kwi 2025

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij
24 kwi 2025

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij. Koszty, który mogą nas spotkać na skutek wydarzeń i różnych wypadków, które mogą mieć miejsce podczas majówki, mogą być ogromne. Nawet do kilkuset euro. Nie warto ryzykować.

Sejm na żywo 24 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie
24 kwi 2025

Na dziś wezwano na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w latach 2015-2023, prokuratora generalnego w latach 2016-2023. Został on wezwany w celu złożenia zeznań.

pokaż więcej
Proszę czekać...