Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.
- Brzoska i stała reguła tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out
- Największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku
- SprawdzaMY - wyniki prac
- Wielka Siódemka deregulacji z 14 tys. propozycji zmian prawa
Brzoska i stała reguła tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out
W odpowiedzi na otwartość strony rządowej, by na bieżąco weryfikować postępy prac nie tylko deregulacyjnych, ale także na słowa Premiera RP – że „każdy minister ma nie tylko mieć nazwę ministerstwa, ale w nawiasie (minister ds deregulacji)” – Rafał Brzoska rzucił wyzwanie, by podjąć największy możliwy challenge: każdy nowy akt prawny niech spowoduje wyeliminowanie 2 innych – najstarszych, nieobowiązujących, nieprzystających do obecnych czasów. Dzięki temu poprawa w stanowieniu prawa będzie miała charakter ciągły.
Największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku
„Zamiast dodawać kolejne tysiące maszynopisu do obowiązujących setek tysięcy – będziemy obserwować odchudzanie. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 89 roku. Cieszę się również ze stanowiska Pana Premiera, by prace nad deregulacją i projektami rozwojowymi absolutnie nie miały pieczątki partyjnej – ale aby decydowało kryterium jakości merytorycznej. Dlatego już dzisiaj przekazaliśmy nasze pozytywne stanowisko inicjatywy SprawdzaMY do wybranych poprawek zgłoszonych przez Klub Parlamentarny PIS do prac nad ustawą Ministra Paszyka” – wskazał Rafał Brzoska, Pełnomocnik Przedsiębiorców ds. Deregulacji.
SprawdzaMY - wyniki prac
Proces deregulacji wyraźnie przyspieszył w ostatnich tygodniach. Premier Donald Tusk spotkał się z członkami zespołu SprawdzaMY oraz Rządowego Zespołu ds. Deregulacji, aby omówić postępy i kolejne kroki. Efekt współpracy rządu z inicjatywą społeczną jest wymierny: tylko około 17% pomysłów odrzucono ze względu na konieczność ochrony stabilności budżetu państwa. Dotychczasowa statystyka postulatów deregulacyjnych:
- 259 opublikowanych
- 202 przekazane stronie rządowej
- 197 rozpatrzonych przez stronę rządową
- 122 przyjętych do realizacji (61%)
- 49 JUŻ w realizacji (40%)
Dla 202 postulatów przekazanych stronie rządowej uruchomiono na stronach www.SprawdzaMY.com zegary, które odliczają uzgodnione 100 dni do wdrożenia legislacyjnego, mają również opisany status, informujący na jakim etapie legislacyjnym i wdrożenia w życie się znajdują.
Wielka Siódemka deregulacji z 14 tys. propozycji zmian prawa
Od początku działania inicjatywy SprawdzaMY obywatele i przedsiębiorcy zgłosili ponad 14 tysięcy propozycji zmian prawa, z czego aż 70% pochodzi od obywateli. Spośród setek zidentyfikowanych barier wyselekcjonowano siedem obszarów priorytetowych, tzw. Wielką Siódemkę deregulacji, obejmujących: podatki,
- cyfryzację usług,
- wymiar sprawiedliwości,
- energetykę,
- prawo unijne,
- zdrowie oraz
- usprawnienie administracji i bezpieczeństwa.
W tych właśnie silosach tematycznych opracowano pierwsze pakiety usprawnień. Do czerwca br. zespół planował przedłożyć łącznie 300 usprawnień, jednak tempo wskazuje, że uda się opracować znacznie więcej. Pierwsze efekty prac są spodziewane już w maju – rząd zapowiada, że część ułatwień zacznie obowiązywać niemal natychmiast po uchwaleniu nowych przepisów.