Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. Wydawało się, że wraz z upływem czasu temat wygaśnie. Z listów do redakcji wynika, że tak się nie dzieje. I wszyscy dalej i konsekwentnie krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.
Przykładowy list czytelniczki Infor.pl:
Mam nadzieję że ktoś głośno zwróci uwagę na ten warunek dla renty wdowiej i się z tego nasi ustawodawcy wycofają
Dzień dobry,
Jeden z warunków które trzeba spełnić by otrzymać to świadczenie jest okrutny niesprawiedliwy i ohydny żeby nie powiedzieć dosadniej. Chodzi o warunek ukończenia 55 lat kobiety w chwili śmierci współmałżonka. Proszę mi wytłumaczyć czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata? Jednej i drugiej mąż pracował i odprowadzał składki. Jedna i druga została nagle sama z jednym świadczeniem i wszystkim opłatami sama. Jednej się rzuca parę groszy a drugą państwo zostawia samą sobie. Nie dość że wcześniej odeszła nabliższa osoba to jeszcze okazuję się że nie w tym czasie co powinna, a przecież daty śmierci się nie wybiera. Tak że jak piszecie Państwo o sprawiedliwości to w tej sprawie nie ma jej wcale. A politycy którzy ustalili takie ograniczenie powinni karnie za to odpowiedzieć a nie jeszcze chwalą się tym bublem i podnoszą ludziom ciśnienie. Mam nadzieję że ktoś głośno zwróci uwagę na ten warunek i się z tego nasi ustawodawcy wycofają.
List wywołał dyskusje w mediach społecznościowych Infor.pl. Przykładowe komentarze:
Moja mama została wdową w wieku 46 lat...Teraz dostaje najniższą emeryturę i nie przysługuje jej ta renta wdowia którą tak się chwalą politycy bo tato zmarł zbyt dawno. Za jego długi, po jego śmierci ZUS ją dojeżdzał finansowo przez lata. Lata życia w biedzie...dla niej i dla nas dzieci. Mam wrażenie że ustawodawcy chcieli stworzyć ustawę z którą mogliby się obnosić ale która nie kosztowałaby ich za dużo.
Moja mama ma podobnie. Miała 53 lata gdy zmarł tata a nie 55, więc się nie załapała na tą rentę wdowią, o której tak trąbią. Tata zmarł w wieku 56 lat, więc emerytury swojej nie dożył.
Polecamy VAT 2025. Podatki część 2
Interpelacja nr 9285 - w sprawie renty wdowiej dla osób, które nie nabyły prawa do renty rodzinnej wcześniej niż w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni)
Link do interpelacji
Zgłaszający: Bartosz Romowicz, Tomasz Zimoch, Norbert Pietrykowski
W Interpelacji czytamy:
Do mojego biura poselskiego zgłosili się wdowy i wdowcy, którzy nie nabyli prawa do renty rodzinnej wcześniej niż w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), czyli nie są uprawnieni do złożenia wniosku. Osoby te twierdzą, że zostały podwójnie pokrzywdzone – najpierw wdowiejąc w młodym wieku, a teraz ponownie ze względu na wyeliminowanie ich z systemu renty wdowiej.
Dlatego proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy minister rodziny, pracy i polityki społecznej otrzymuje podobne zgłoszenia od innych osób będących w tej samej sytuacji?
2. Czy minister rodziny, pracy i polityki społecznej planuje przygotowanie zmian i przedłożenie ich Sejmowi w tym zakresie?
3. Czy znane są ministrowi koszty dla budżetu państwa rozwiązań, które obejmują takie osoby rentą wdowią?
Przesłanki otrzymania wypłat z tytułu renty wdowiej w 2025 r. (informacje ze strony zus.pl
Link do przesłanek przyznania renty wdowiej.
Są cztery przesłanki:
1) masz co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
2) do dnia śmierci Twojego małżonka (lub małżonki) pozostawałaś (lub pozostawałeś) z nim (lub z nią) we wspólności małżeńskiej,
3) nabyłaś lub nabyłeś prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyłaś 55 lat, jeśli jesteś kobietą lub ukończyłeś 60 lat, jeśli jesteś mężczyzną,
4) nie jesteś obecnie w związku małżeńskim.