Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.
- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Polsce
- Literackie święto w całej Polsce – spotkania, warsztaty i niespodzianki dla czytelników
- Od Katalonii po cały świat – historia Światowego Dnia Książki
"Z inicjatywy Polskiej Izby Książki, która w 2008 roku zaprosiła Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Wydawców Książki, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Izbę Księgarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich do współpracy przy organizacji obchodów, zaczęto traktować ten dzień jako święto rynku wydawniczego, autorów i czytelników" – napisano na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Polsce
W Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest świętem wszystkich osób, które zawodowo związane są z rynkiem wydawniczym, m.in.:
- pisarzy,
- tłumaczy,
- ilustratorów,
- grafików,
- wydawców,
- dystrybutorów,
- księgarzy,
- bibliotekarzy.
To także święto wszystkich miłośników książek. To również dzień, w którym podkreślane jest, jak w ważne dla obiegu wydawniczego i dla wspólnoty czytelniczej, jest poszanowanie praw autorskich. Obecnie jest to szczególnie ważne zagadnienie, gdyż na całym świecie trwają dyskusje o ochronie praw autorskich w kontekście sztucznej inteligencji AI.
"Czytanie i korzystanie z książek poprawiają jakość życia, podnosi szanse na sukces szkolny i zawodowy, to przyszłość naszych dzieci i wnuków. Czytanie wpływa również na dobrostan osób aktywnych zawodowo i seniorów. Bardzo potrzebne jest tu całościowe, strategiczne podejście do tematu, jakie proponuje Fundacja Powszechnego Czytania, której Polska Izba Książki jest jednym z inicjatorów i współfundatorów" – napisano na stronie SBP.
Literackie święto w całej Polsce – spotkania, warsztaty i niespodzianki dla czytelników
W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. Przykładowo w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach w środę 23 kwietnia odbywać się będzie szereg imprez, m.in. w filii nr 10 (ul. Radockiego 70A, Ochojec) - quiz literacki z nagrodami książkowymi dla czytelników; w filii nr 11 (ul. Grażyńskiego 47, Koszutka) – happening uliczny dla czytelników w każdym wieku; w filii nr 15 (ul. Przyjazna 7A, Giszowiec) każdy wypożyczający w środę książkę otrzyma papierową różę z cytatem; W filii nr 26 (ul. Goetla 2, Murcki) odbędzie się spotkanie autorskie z Natalią Czerwień, promujące jej debiutancką powieść "Love Open".
W Lublinie, w Księgarni Dosłowna, dyżur księgarski będzie pełniła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta ds. kultury, sportu i partycypacji. Będzie polecać książki i rozmawiać z czytelnikami.
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie przygotowała na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich bogaty program zawierający m.in. promocję tomiku "ona poety" Miry Lingi-Cieleckiej, spotkanie z Ałbeną Grabowską oraz warsztaty dla najmłodszych z Anią Mikitą.
Od Katalonii po cały świat – historia Światowego Dnia Książki
Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich organizowany jest przez UNESCO od 1995 r., jednak jego geneza sięga 1926 r. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. W 1930 r. święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 r. także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych.
Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.