Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Co się wydarzy?

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Co się wydarzy? / Shutterstock

Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.

"Z inicjatywy Polskiej Izby Książki, która w 2008 roku zaprosiła Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Wydawców Książki, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Izbę Księgarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich do współpracy przy organizacji obchodów, zaczęto traktować ten dzień jako święto rynku wydawniczego, autorów i czytelników" – napisano na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Polsce

W Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest świętem wszystkich osób, które zawodowo związane są z rynkiem wydawniczym, m.in.:

  • pisarzy,
  • tłumaczy,
  • ilustratorów,
  • grafików,
  • wydawców,
  • dystrybutorów,
  • księgarzy,
  • bibliotekarzy.

To także święto wszystkich miłośników książek. To również dzień, w którym podkreślane jest, jak w ważne dla obiegu wydawniczego i dla wspólnoty czytelniczej, jest poszanowanie praw autorskich. Obecnie jest to szczególnie ważne zagadnienie, gdyż na całym świecie trwają dyskusje o ochronie praw autorskich w kontekście sztucznej inteligencji AI.

"Czytanie i korzystanie z książek poprawiają jakość życia, podnosi szanse na sukces szkolny i zawodowy, to przyszłość naszych dzieci i wnuków. Czytanie wpływa również na dobrostan osób aktywnych zawodowo i seniorów. Bardzo potrzebne jest tu całościowe, strategiczne podejście do tematu, jakie proponuje Fundacja Powszechnego Czytania, której Polska Izba Książki jest jednym z inicjatorów i współfundatorów" – napisano na stronie SBP.

Literackie święto w całej Polsce – spotkania, warsztaty i niespodzianki dla czytelników

W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. Przykładowo w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach w środę 23 kwietnia odbywać się będzie szereg imprez, m.in. w filii nr 10 (ul. Radockiego 70A, Ochojec) - quiz literacki z nagrodami książkowymi dla czytelników; w filii nr 11 (ul. Grażyńskiego 47, Koszutka) – happening uliczny dla czytelników w każdym wieku; w filii nr 15 (ul. Przyjazna 7A, Giszowiec) każdy wypożyczający w środę książkę otrzyma papierową różę z cytatem; W filii nr 26 (ul. Goetla 2, Murcki) odbędzie się spotkanie autorskie z Natalią Czerwień, promujące jej debiutancką powieść "Love Open".

W Lublinie, w Księgarni Dosłowna, dyżur księgarski będzie pełniła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta ds. kultury, sportu i partycypacji. Będzie polecać książki i rozmawiać z czytelnikami.

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie przygotowała na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich bogaty program zawierający m.in. promocję tomiku "ona poety" Miry Lingi-Cieleckiej, spotkanie z Ałbeną Grabowską oraz warsztaty dla najmłodszych z Anią Mikitą.

Od Katalonii po cały świat – historia Światowego Dnia Książki

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich organizowany jest przez UNESCO od 1995 r., jednak jego geneza sięga 1926 r. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. W 1930 r. święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 r. także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych.

Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak
23 kwi 2025

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

Proszę mi wytłumaczyć, czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata?
23 kwi 2025

Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. I wszyscy krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na takie pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.

Stracisz prawo jazdy od razu w całej UE. Cyfrowe prawo jazdy, samoocena zdrowia i nowe surowsze przepisy. Kiedy zmiany wejdą w życie?
23 kwi 2025

W Unii Europejskiej na ukończeniu są prace nad pakietem reform, które na nowo definiują zasady przyznawania i respektowania prawa jazdy we wspólnocie. Ich skutki będą odczuwalne przez kierowców, jak i firmy transportowe. Jedną z najważniejszych zmian jest wzajemnie uznawanie orzeczeń o zakazie prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że utrata prawa jazdy w jednym kraju członkowskim będzie automatycznie skutkować zakazem jazdy w całej Unii. Ale to nie jedyna nowość. Co konkretnie się zmieni i na jakich zasadach? Co to oznacza dla kierowców i przewoźników?

Darowizna lub spadek? Wprowadzają nas w błąd, a potem słono za to płacimy
23 kwi 2025

Uwaga na oszustwa! Mieszkanka powiatu karkonoskiego straciła niemal 64 tysiące złotych, wierząc w fałszywą darowiznę od rzekomej obywatelki Czech.

Ukraina wybiera Trzaskowskiego jako najbezpieczniejszego kandydata na prezydenta Polski w 2025 r.
23 kwi 2025

Ukraina jest bardzo zainteresowana wyborami prezydenckimi w Polsce. Jak elity ukraińskie oceniają pierwszą trójkę kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Okazuje się, że Rafał Trzaskowski to ich zdaniem najbezpieczniejsza opcja. Dlaczego? Tłumaczy politolog dr Łukasz Adamski.

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? [Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r.]
23 kwi 2025

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r. Projekt ten ma na celu zmiany dotyczące rozszerzenia form zatrudnienia, które wliczać się będą do stażu pracy.

DGP Magazyn na Majówkę
23 kwi 2025

Magazyn na Majówkę „Dziennika Gazety Prawnej” (DGP) to wyjątkowe wydanie przygotowane z myślą o dłuższym, majówkowym weekendzie – 74 strony interesujących treści w kolorowej oprawie. Tematy ważne, kontrowersyjne i odważne dla wszystkich ciekawych świata czytelników.

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Co się wydarzy?
23 kwi 2025

Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.

RPO: Sąd pominął apelację oskarżonego – rażące naruszenie prawa do obrony
23 kwi 2025

Sąd odwoławczy rozpoznał jedynie apelację obrońcy, ignorując osobisty środek odwoławczy oskarżonego skazanego za przywłaszczenie – alarmuje zastępca RPO Stanisław Trociuk. Wniósł on kasację do Sądu Najwyższego, wskazując na poważne naruszenie prawa do rzetelnego procesu i domagając się ponownego rozpoznania sprawy.

Sejm na żywo 23 kwietnia [Transmisja online]
23 kwi 2025

33. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś obrady zostaną zdominowane przez informację ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2025 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...