REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Wielkanoc, Polska, Ukraina, zwyczaje
Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wielkanoc w Polsce, Ukrainie, Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę. To właśnie z tych krajów jest w Polsce sporo pracowników. A co jeśli pracownik nie chce świętować polskiej Wielkanocy?
rozwiń >

Święta Wielkanocne w 2025 r. wypadają następująco:

REKLAMA

  • Wielki Czwartek - 17 kwietnia 2025 r.
  • Wielki Piątek - 18 kwietnia 2025 r.
  • Wielka Sobota - 19 kwietnia 2025 r.
  • Wielka Niedziela - 20 kwietnia 2025 r.
  • Poniedziałek Wielkanocny - 21 kwietnia 2025 r., tzw. lany poniedziałek.

Wielkanoc dla Polaków i Ukraińców: wspólny termin

Co ciekawe, w tym roku polska i ukraińska Wielkanoc wypada tego samego dnia. To dobra wiadomość dla pracodawców zatrudniających przedstawicieli obu narodowości, niwelująca konieczność dostosowania systemu i trybu pracy do różnic kulturowych – czasem nieuniknioną. Codzienny szacunek i uwzględnienie odmiennych tradycji związanych m.in. z obchodzeniem świąt wielkanocnych ma ogromne znaczenie w zarządzaniu wielokulturowym i zróżnicowanym zespołem. Eksperci Smart Solutions podpowiadają, jak pogodzić ze sobą kilka różnych kultur i jaką rolę w tym odgrywają tolerancja i otwartość.

W Polsce coraz więcej pracowników z Kolumbii i Filipin

Od kilku lat obserwujemy napływ imigrantów z Ukrainy, jednak zgodnie z raportami Głównego Urzędu Statystycznego, ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce maleje – w ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszył się o 6 p.p. Ukraińców wciąż jest dużo, ale dynamicznie rosną inne grupy narodowe na polskim rynku pracy – wśród nich są Filipińczycy i Kolumbijczycy. W 2024 roku Kolumbijczykom wydano ok. 3 tys. pozytywnych decyzji ws. legalnego pobytu w Polsce, w porównaniu do niecałego 1 tys. w 2023 r. W pierwszej połowie 2024 r. Filipińczykom wydano 20,5 tys. zezwoleń na pracę, w porównaniu do 13 tys. w całym 2023 roku. Tak kształtujące się trendy migracyjne wymagają od pracodawców coraz większej elastyczności – nie tylko w procesach adaptacji do polskich warunków pracy, ale także w podejściu do różnic kulturowych.

Wielkanoc w Polsce, na Ukrainie, w Kolumbii i na Filipinach

Wielkanoc w Polsce, na Ukrainie, w Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę.

  • W Polsce najważniejszymi momentami są święcenie pokarmów w Sobotę oraz niedzielne śniadanie wielkanocne. Dla osób wierzących i praktykujących w Kościele Katolickim ogromne znaczenie ma Droga Krzyżowa w piątek, ale też niedzielna, poranna Rezurekcja.
  • W Ukrainie Wielkanoc (w języku ukraińskim „Wielki Dzień”) to czas malowania pisanek, święcenia potraw w cerkwiach i rodzinnych spotkań przy wspólnym posiłku. Tradycyjnie piecze się paschy, a także przygotowuje się koszyki ze święconką. Nocna liturgia, która trwa do późnych godzin porannych, jest najważniejszym momentem świąt, po niej rodziny zasiadają do wspólnego posiłku. Ukraińska Pascha pełna jest radości, śpiewów i tańców, a symbolem jest odrodzenie i triumf życia.
  • Dla mieszkańców Ameryki Południowej święta wielkanocne stanowią nie tylko okazję do religijnej zadumy, ale także odpoczynku i grillowania. Kolumbijczycy spędzają ten czas z rodziną, biorąc udział w nabożeństwach oraz wspólnie spożywając tradycyjne potrawy rybne.
  • Wielkanoc na Filipinach to czas głębokiej refleksji religijnej, którą rozpoczynają odbywające się już w Wielki Piątek procesje i Drogi Krzyżowe. Świąteczna niedziela jest czasem radosnych spotkań rodzinnych, podczas których spożywa się tradycyjne dania, takie jak „bibingka” – filipińskie ciasto ryżowe.

– W kontekście świąt wielkanocnych naszą rolą, jako pracodawców, jest po pierwsze, zapewnienie pracowników, że ich zwyczaje są widziane i szanowane, po drugie, zaoferowanie dni wolnych wtedy, kiedy im one przysługują. Dla Polaków, Ukraińców czy Kolumbijczyków jest to wielkanocna niedziela i poniedziałek, ale Filipińczycy zaczynają obchody już w piątek – mówi Agnieszka Kolanowska, Strategic Partnership Manager w Smart Solutions HR. – Pracodawcy powinni wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich międzynarodowych pracowników, zapewniając elastyczność w przyznawaniu dni wolnych. Warto zapytać pracowników, jakie dni są dla nich istotne i kiedy chcieliby obchodzić święta. Takie podejście będzie świadczyło o szacunku dla różnorodności i pomoże uniknąć nieporozumień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarządzanie wielokulturowym zespołem

Dodatkową kwestią, którą warto wziąć pod uwagę w zarządzaniu wielokulturowym zespołem, jest obecność na polskim rynku imigrantów z krajów niechrześcijańskim jak Indie, Wietnam, Bangladesz, Pakistan czy Uzbekistan.

Ważne

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, obywatele Indii stanowią czwartą najliczniejszą grupę cudzoziemców w Polsce – w 2024 roku pozytywne decyzje dotyczące pobytu czasowego otrzymało ponad 12 tys. osób z tego kraju. Dane dla pozostałych państw przedstawiają się następująco: imigranci z Uzbekistanu otrzymali 6,5 tys. pozwoleń, Wietnamu – 5,3 tys., Bangladeszu – 3 tys. i Pakistanu – 1 tys.

– Obywatele krajów nieobchodzących świąt wielkanocnych mają zupełnie inne potrzeby, o których jako pracodawcy nie możemy zapomnieć. Zaproponowanie dodatkowych, choć niewymaganych przez pracowników dni wolnych, to tylko jeden z pomysłów. Warto pomyśleć o tym, jak zaprosić ich do naszych świąt i wspólnego spędzania czasu. Okres wielkanocny to doskonała okazja do tworzenia przestrzeni, w której wszyscy mogą dzielić się swoimi tradycjami i doświadczeniami, nie tylko świątecznymi. Warto organizować wydarzenia, które pozwalają na wzajemne poznawanie kultur, takie jak wspólne posiłki czy warsztaty, gdzie każdy ma szansę zaprezentować swoje zwyczaje. Kluczem jest tworzenie atmosfery wzajemnego szacunku i otwartości - tylko w takiej przestrzeni wielokulturowość może stać się prawdziwym atutem, wzbogacającym zespół i wspierającym współpracę – podkreśla Włodzimierz Kucharczuk, Project Manager w Smart Solutions HR.

Czy Wielkanoc jest wolna dla osób innego wyznania?

REKLAMA

Przepisy Konstytucji RP zapewniają każdemu wolność sumienia, wyznania i religii. Każdy może decydować jakie święta i czy chce je obchodzić. W Polsce przeważa katolicyzm, ale dużą część stanowią też osoby wyznające wiarę prawosławną - szczególnie na skutek napływu osób z Ukrainy. Czy zatem osoba wyznająca inną wiarę niż katolicka i nie obchodząca w dniu 20 kwietnia i 21 kwietnia 2025 r. świąt Wielkanocnych ma prawo do dni wolnych od pracy? Zgodnie z ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z dnia 17 maja 1989 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 265):

Osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii. Zwolnienie od pracy może być udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych.

Ważne

Pracownik należący do kościoła lub innego związku wyznaniowego, którego święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy powinien zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Pracodawca zawiadamia pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia. Z konstrukcji przepisów wynika obowiązek udzielenie zwolnienia, pod warunkiem, że: 1) pracownik złoży wniosek z wymaganym, co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem; 2) zwolnienie zostanie odpracowane.

Różnorodny, wielokulturowy zespół to wielka szansa, nie tylko wyzwanie

Nie bójmy się też różnic kulturowych – jeden z moich szefów kiedyś powiedział, że relacja z zespołem jest jak małżeństwo. Kiedy nie ma kłótni, negocjacji, wymiany, to znaczy, że nasza relacja jest już letnia, a nawet chłodna, a to pierwszy krok do braku zrozumienia i oddalania się od siebie. Trzeba się czasem pospierać, poprzeciągać linę i być otwartym na wspólną, kompromisową wizję. Taka sinusoida uczuć energii jest bardzo potrzebna, także w zespole. Różnorodny, wielokulturowy zespół to wielka szansa, nie tylko wyzwanie – mówi Kolanowska.

Źródła: raport „Diversity IN Check”, Forum Odpowiedzialnego Biznesu 2024, Główny Urząd Statystyczny, dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: 5070 zł dla każdego od 1 stycznia 2026 r., ale jest „haczyk” – bo nie dla tych co otrzymują premie i nagrody oraz inne dodatki do wynagrodzenia

Czeka nas rewolucja w zakresie płacy minimalnej – w rządzie trwają obecnie prace nad całkowitą zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ostateczna wersja projektu zakłada, że pensja minimalna ma opiewać na 55% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, co – zgodnie z aktualnymi prognozami – dałoby pensję minimalną na poziomie 5070 zł brutto. Jak się okazuje – nie wszyscy będą mogli jednak liczyć na podwyżkę od 1 stycznia 2026 r., bo MRPiPS wycofało się z pomysłu zrównania płacy minimalnej z wynagrodzeniem zasadniczym.

WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

REKLAMA

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od 26 sierpnia 2024 r., trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej płacy minimalnej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę miłości z polityką nienawiści

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

Prof. Sieroszewski (ginekolog): Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji - jest poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia nie wiążą sądów i nie wyjaśniają wszystkich wątpliwości co do zasad przerywania ciąży

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Piotr Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

REKLAMA

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Wielkanocne wydatki Polaków a realne potrzeby, czyli słynne: nie jedz bo to na Święta - zjedz bo się zmarnuje. A co piciem? Policja ostrzega, że trwa akcja: Bezpieczna Wielkanoc 2025

Ile to już razy słyszeliśmy z ust naszych Mam, Babć czy Ciotek: nie jedz bo to na Święta, a za dwa/trzy dni: zjedz bo się zmarnuje albo zrobiłam więcej: weźmiesz sobie. Jak w rzeczywistości kształtują się w tym roku wielkanocne wydatki Polaków w opozycji do realnych potrzeb? Czy znowu dopadł nas konsumpcjonizm? Tak, bo dla niektórych ważny jest też alkohol na wielkanocnym stole, ale uwaga policji ostrzega, że trwa akcja: BEZPIECZNA WIELKANOC 2025.

REKLAMA