Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Droga Krzyżowa w Koloseum w 2025 roku w Wielki Piątek / Shutterstock

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Wielki Piątek 2025 to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego. Przypada 18 kwietnia i stanowi czas głębokiej refleksji nad męką oraz śmiercią Jezusa Chrystusa. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii – wierni gromadzą się na nabożeństwie Męki Pańskiej, adorują Krzyż i wsłuchują się w Ewangelię o ukrzyżowaniu. Wieczorem tego dnia odbędzie się Droga Krzyżowa przy Koloseum – z rozważaniami napisanymi przez papieża Franciszka i transmisją o godz. 21:15.

Wielki Piątek 2025 – data, znaczenie i symbolika

Wielki Piątek przypada w tym roku 18 kwietnia. W Kościele Katolickim to dzień zadumy nad męką Chrystusa, w którym Kościół nie sprawuje Eucharystii. Zamiast tego odprawiane jest nabożeństwo Męki Pańskiej, podczas którego wierni adorują Krzyż i wsłuchują się w opis męki Chrystusa według Ewangelii.

To moment, w którym wspólnota Kościoła Rzymskokatolickiego kontempluje ofiarną śmierć Jezusa na krzyżu, widząc w niej źródło zbawienia i największy akt miłości Boga do człowieka.

Nabożeństwo Męki Pańskiej w Watykanie – kto poprowadzi liturgię?

W Bazylice św. Piotra w Watykanie, nabożeństwu Męki Pańskiej przewodniczyć będzie kardynał Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich. Homilię wygłosi franciszkanin ojciec Roberto Pasolini, znany kaznodzieja i wykładowca teologii.

Ta liturgia gromadzi co roku tysiące wiernych oraz duchownych, którzy przybywają do Rzymu, by wspólnie z papieżem przeżywać misterium Wielkiego Piątku. W tym roku liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 17:00.

Droga Krzyżowa przy Koloseum – godzina, przewodniczący, rozważania papieża

Jednym z najbardziej symbolicznych momentów Wielkiego Piątku jest Wieczorna Droga Krzyżowa przy rzymskim Koloseum, która łączy historię pierwszych chrześcijan z współczesnym świadectwem wiary.

  • Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 21:15 i jak co roku będzie transmitowana na żywo na całym świecie. Może potrwać do około 22:45.
  • Nabożeństwu przewodniczyć będzie papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, kardynał Baldo Reina.

Wyjątkowym elementem będzie fakt, że rozważania do 14. stacji Via Crucis napisał osobiście papież Franciszek. Ojciec Święty, znany z głębokiej duchowości i prostoty przekazu. Jego słowa mają pomóc wiernym wejść w duchowe przeżycie męki Chrystusa – nie tylko jako wydarzenia historycznego, ale jako realnego wezwania do życia Ewangelią w codzienności.

Ważne

Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum jest tradycją ustanowioną już w 1750 roku. Odbywa się ona zawsze pod przewodnictwem papieża. Nabożeństwu w każdym roku towarzyszą autorskie rozważania.

Natomiast liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w Wielką Sobotę w Bazylice Św. Piotra o godzinie 19.30. Będzie jej przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.

Dlaczego warto duchowo przeżyć Wielki Piątek?

Dla katolików Wielki Piątek to czas ciszy, modlitwy i refleksji nad własnym życiem, cierpieniem i nadzieją na zbawienie. To dzień, w którym Kościół zaprasza do zatrzymania się, adoracji krzyża oraz towarzyszenia Chrystusowi w Jego drodze na Golgotę.

Nabożeństwa tego dnia – zarówno te lokalne, jak i watykańskie – łączą wiernych na całym świecie w jednej modlitwie i kontemplacji tajemnicy krzyża.

Jak uczestniczyć duchowo w Drodze Krzyżowej w Koloseum?

Nawet jeśli nie możesz być fizycznie w Rzymie, transmisje na żywo z Drogi Krzyżowej przy Koloseum (godz. 21:15) dostępne będą w telewizji oraz online. Wierni są zachęcani do duchowego uczestnictwa, modlitwy i medytacji w swoich domach lub kościołach parafialnych.

Wielki Piątek przypomina o miłości, która prowadzi do krzyża – i o nadziei, która z niego wypływa. Papież Franciszek, oddając w tym roku własne rozważania Drogi Krzyżowej, chce być blisko każdego człowieka w jego cierpieniu, pytaniach i poszukiwaniu sensu.

Prawo
ZUS: Bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności. Tylko 43 punkty po przerwaniu rdzenia i 25 lat na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej
19 kwi 2025

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach
19 kwi 2025

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?
19 kwi 2025

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.
19 kwi 2025

W rządzie, od sierpnia zeszłego roku, trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę miłości z polityką nienawiści
19 kwi 2025

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025
18 kwi 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

Prof. Sieroszewski (ginekolog): Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji - jest poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia nie wiążą sądów i nie wyjaśniają wszystkich wątpliwości co do zasad przerywania ciąży
19 kwi 2025

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Piotr Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową
18 kwi 2025

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Wielkanocne wydatki Polaków a realne potrzeby, czyli słynne: nie jedz bo to na Święta - zjedz bo się zmarnuje. A co piciem? Policja ostrzega, że trwa akcja: Bezpieczna Wielkanoc 2025
19 kwi 2025

Ile to już razy słyszeliśmy z ust naszych Mam, Babć czy Ciotek: nie jedz bo to na Święta, a za dwa/trzy dni: zjedz bo się zmarnuje albo zrobiłam więcej: weźmiesz sobie. Jak w rzeczywistości kształtują się w tym roku wielkanocne wydatki Polaków w opozycji do realnych potrzeb? Czy znowu dopadł nas konsumpcjonizm? Tak, bo dla niektórych ważny jest też alkohol na wielkanocnym stole, ale uwaga policji ostrzega, że trwa akcja: BEZPIECZNA WIELKANOC 2025.

Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny
19 kwi 2025

Wielkanoc w Polsce, Ukrainie, Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę. To właśnie z tych krajów jest w Polsce sporo pracowników. A co jeśli pracownik nie chce świętować polskiej Wielkanocy?

pokaż więcej
Proszę czekać...