REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Suwałki przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców: Mieszkańcy protestują przeciw nielegalnej migracji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Protesty przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców. W Suwałkach mówią: Nie dla nielegalnej migracji!
Protesty przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców. W Suwałkach mówią: Nie dla nielegalnej migracji!
Patryk Koch
Forsal.pl

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkańcy Suwałk wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu stworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Organizowane są pikiety, zbierane są podpisy pod petycjami, a atmosfera w regionie staje się coraz bardziej napięta. W lutym również rada miejska w Suwałkach przegłosowała uchwałę sprzeciwiającą się tej inicjatywie.
rozwiń >

Suwalczanie wyrażają swój sprzeciw dla utworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców i ich zakwaterowania. Również radni w lutym podjęli uchwałę, w której przyjęli stanowisko przeciwko powstaniu takiemu centrum. Centra Integracji Cudzoziemców to inicjatywa mająca na celu wsparcie imigrantów w adaptacji do życia w naszym kraju. W Polsce ma powstać 49 takich placówek, a w woj. podlaskim trzy: w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach. Według planów wojewody podlaskiego i Caritasu centrum ma powstać przy konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach, na mieniu należącym do diecezji ełckiej.

REKLAMA

Co się dzieje w Suwałkach? Jest głos sprzeciwu wobec nielegalnej migracji

W ostatnią sobotę, były premier i wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję prasową w Suwałkach, odnosząc się do planów utworzenia w tym mieście Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC). Podczas swojego wystąpienia wyraził stanowczy sprzeciw wobec napływu nielegalnych migrantów, szczególnie z krajów muzułmańskich.

– Nie chcemy nielegalnych migrantów muzułmańskich, którzy zmieniają kulturę, tożsamość narodową i naruszają bezpieczeństwo naszych miast i ulic – mówił Morawiecki. – Chcę, aby Polki i Polacy czuli się bezpiecznie w swoim kraju.

Słowa byłego premiera to część debaty, która trwa już w całej Polsce, a temat migracji i bezpieczeństwa narodowego staje się jednym z głównych tematów dyskutowanych publicznie.

Protesty mieszkańców Suwałk przeciwko CIC

REKLAMA

Od kilku tygodni mieszkańcy Suwałk wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu stworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Organizowane są pikiety, zbierane są podpisy pod petycjami, a atmosfera w regionie staje się coraz bardziej napięta. W lutym również rada miejska w Suwałkach przegłosowała uchwałę sprzeciwiającą się tej inicjatywie.

Plan zakłada, że centrum powstanie przy konkatedrze św. Aleksandra na mieniu należącym do diecezji ełckiej, a odpowiedzialnym za jego organizację jest Caritas oraz wojewoda podlaski. W województwie podlaskim mają powstać łącznie trzy takie placówki: w Białymstoku, Łomży i właśnie w Suwałkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym są Centra Integracji Cudzoziemców?

Centra Integracji Cudzoziemców to rządowa inicjatywa mająca na celu wsparcie imigrantów w ich adaptacji do życia w Polsce. Od 2022 roku rozpoczęto pilotażowe wdrażanie tych punktów, m.in. w Opolu, Poznaniu, Kaliszu i Koninie. Ważne jest, że CIC nie są ośrodkami zakwaterowania – ich zadaniem jest świadczenie pomocy administracyjnej i integracyjnej.

Wśród usług dostępnych w CIC znajdują się:

  • pomoc w legalizacji pobytu,
  • doradztwo prawne i zawodowe,
  • kursy języka polskiego,
  • wsparcie psychologiczne,
  • przeciwdziałanie przemocy domowej,
  • pomoc w kontaktach z urzędami i instytucjami publicznymi.

Wytyczne Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jasno wskazują, że centra nie zapewniają zakwaterowania ani noclegu.

Czy Zachód zalewa nas migrantami?

Były premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji odniósł się również do działań Niemiec, twierdząc, że nasi zachodni sąsiedzi „wciskają Polsce tysiące migrantów”.

– Od zachodu (kanclerz Niemiec) Olaf Scholz i niemieccy urzędnicy potwierdzają, że wciskają nam tutaj kolejne tysiące migrantów – powiedział Morawiecki. – Władze niemieckie potwierdziły, że w 2024 roku do dzisiaj przez granicę zachodnią wciśnięto do Polski ponad 10 tysięcy migrantów.

Faktycznie, jak podał portal Interia, powołując się na dane Policji Federalnej, w ciągu 14 miesięcy Niemcy zawróciły do Polski ponad 10 tysięcy migrantów w ramach obowiązującego porozumienia o readmisji.

Czerwony Bór koło Zambrowa: Tam działa ośrodek dla uchodźców

W ramach swojej trasy Morawiecki odwiedził również miejscowość Czerwony Bór niedaleko Zambrowa, gdzie działa ośrodek dla uchodźców. Polityk chciał, aby obywatele na własne oczy zobaczyli skutki działań rządu dotyczących polityki migracyjnej.

– Nie ma chwili do stracenia. Można to szaleństwo powstrzymać, ale trzeba działać tu i teraz – mówił Morawiecki. Po wizycie w Czerwonym Borze spotkał się także z mieszkańcami Zambrowa.

Donald Tusk: "Nie przyjmiemy migrantów z innych krajów UE"

Głos w sprawie zabrał również premier Donald Tusk, który podczas konferencji prasowej po szczycie w Brukseli odciął się od planów zamykania granic z Niemcami. Podkreślił, że byłoby to niepotrzebne i uderzałoby w interesy zwykłych ludzi.

– Polska nie będzie realizowała punktów traktatu Dublin III. Nie przyjmiemy migrantów z innych krajów europejskich – powiedział Tusk. Dodał, że Polska przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy i jest pod ogromną presją migracyjną na wschodniej granicy.

Polityka migracyjna podzieliła społeczeństwo

Debata wokół migracji i roli Centrum Integracji Cudzoziemców wyraźnie podzieliła społeczeństwo i polityków. Zwolennicy twierdzą, że to konieczny krok w stronę integracji i humanitarnego podejścia, natomiast przeciwnicy wskazują na zagrożenie kulturowe i bezpieczeństwa.

Fakty są jednak takie, że CIC nie przewidują żadnego zakwaterowania, a oferują jedynie wsparcie administracyjne cudzoziemcom, którzy już legalnie przebywają w Polsce.

Czy Suwałki są gotowe na CIC?

Sprawa CIC w Suwałkach nabiera ogólnopolskiego znaczenia. W tle mamy zderzenie dwóch podejść: integracyjnego i narodowo-kulturowego. Rząd deklaruje, że centra nie będą miejscami noclegowymi, ale społeczny niepokój i emocje są realne.

Czy Suwałki znajdą złoty środek między potrzebą wsparcia cudzoziemców a obawą mieszkańców? To pytanie, na które odpowiedź przyniosą zapewne najbliższe tygodnie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MOPS, WSA i NSA: W sądach wysyp sporów o stare świadczenie pielęgnacyjne. Od 11 lat urzędnicy mylnie twierdzą, że niepełnosprawność nie musi powstać w młodości

Nie wiadomo dlaczego świadczenia dla niepełnosprawnych są zależne od wieku nabycia niepełnosprawności (tak jest np. w rencie socjalnej). Najbardziej drastyczna sytuacja była w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówiły, że niepełnosprawność musi powstać generalnie przed pełnoletniością (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie dostał opiekun osoby niepełnosprawnej niewidomej albo jeżdżącej na wózku od trzydziestego roku życia.

Zwolnienie z kosztów i bezpłatna pomoc prawna w 2025 r. Przepisy i planowane zmiany

Kto może skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych i notarialnych? Dla kogo bezpłatna pomoc prawna? Oto najważniejsze informacje na 2025 rok!

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Wybory prezydenckie 2025. Sondażownia: telewizyjne debaty w tej fazie kampanii nie mają większego znaczenia

Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 34,8 proc. poparcia, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,7 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15,8 proc. - wynika z kwietniowego sondażu polskiej firmy badawczej Research Partner. Jak podkreśla sondażownia, debata telewizyjna w miejscowości Końskie, (która odbyła się w miniony piątek 11 kwietnia) nie spowodowała znaczących zmian w poparciu dla poszczególnych kandydatów, bowiem wyniki badania mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

REKLAMA

Zmiany dla 50-latków. Dofinansowanie do wynagrodzeń i nowe zasady w zatrudnianiu. Ustawa czeka na wejście w życie

Przyjmuje się, że w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się: kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z niepełnosprawnościami i właśnie osoby w wieku 50 lat i więcej. Dofinansowanie do wynagrodzenia i zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Tak, to możliwe. Ustawa czeka na wejście w życie. Wszystko to dlatego, że dotychczasowe regulacje obowiązywały już od 20 lat, co sprawiło, że od 2004 r. było 200 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czas na zmiany, w tym zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusił wręcz sam opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.

33000 zł kary dla zakładu pogrzebowego. Trzeba zabezpieczać dane osobowe w dokumentach dotyczących pochówków

33000 zł kary – tyle musi zapłacić zakład pogrzebowy z Puław, który nie wdrożył odpowiednich organizacyjnych i technicznych zabezpieczeń dla danych osobowych. Ponadto zakład musi w ciągu 30 dni wdrożyć środki minimalizujące zagrożenie dla danych.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA