Składka zdrowotna zabija mały biznes! Jest apel do Prezydenta RP

REKLAMA
REKLAMA
- Składka zdrowotna dusi mikroprzedsiębiorców. Minister Majewska apeluje do Prezydenta i Senatorów
- Obietnice ładu, skutki chaosu – czas na korektę
- Apel o podpis: ulga zamiast upadłości
Rosnące koszty prowadzenia działalności, zwłaszcza w wyniku zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie, uderzają w najmniejsze firmy. Projekt ustawy, który ma zniwelować część skutków drastycznego wzrostu składki zdrowotnej, trafił do Senatu – ale jego los jest niepewny. Środowiska przeciwne reformie apelują do Prezydenta o weto. Głos w obronie mikroprzedsiębiorców zabrała Minister Agnieszka Majewska, wskazując, że obecne przepisy są niesprawiedliwe i szkodliwe. Apeluje o podpisanie ustawy jako krok w stronę ulgi, a nie upadłości dla tysięcy firm.
REKLAMA
Składka zdrowotna dusi mikroprzedsiębiorców. Minister Majewska apeluje do Prezydenta i Senatorów
REKLAMA
Po burzliwych sejmowych debatach nad ustawą ustalającą nowe zasady opłacania składki zdrowotnej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą projekt trafił pod obrady Senatu. Jednocześnie wiele środowisk krytycznie oceniających obniżenie składki dla przedsiębiorców zwróciło się z apelem do Prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę.
Głos w obronie korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań zajęła natomiast Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska. Na co wskazuje w swoim apelu, jakie argumenty podaje?
Obietnice ładu, skutki chaosu – czas na korektę
W pismach wystosowanych do Prezydenta oraz Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Rzecznik zwróciła uwagę na nadmierne tempo wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach, do czego istotnie przyczyniło się drastyczne podniesienie składki zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu. Negatywne konsekwencje tych zmian były odczuwalne dla całej polskiej gospodarki, w tym zwłaszcza dla setek tysięcy małych firm, dla których rosnące obciążenia regulacyjne stały się poważnym wyzwaniem.
Jak zauważa Minister Majewska, realizacja rozwiązań przyjętych przez Sejm „nie rozwiąże co prawda wszystkich problemów, z którymi borykają się obecnie najmniejsi przedsiębiorcy, jednak będzie to istotny krok w kierunku poprawy warunków funkcjonowania i zwiększenia konkurencyjności polskich firm”.
Apel o podpis: ulga zamiast upadłości
REKLAMA
Rzecznik MŚP krytycznie odnosi się do zarzutu, iż obniżenie składki dla przedsiębiorców o niskich i średnich dochodach odbije się na sytuacji pracowników. Jej zdaniem zarzut ten bezpodstawnie wywołuje napięcia społeczne. Przeciwnie, to obowiązujące obecnie rozwiązania są krzywdzące dla osób prowadzących działalność gospodarczą. „Niedobory w finansowaniu służby zdrowia – pisze Agnieszka Majewska – nie powinny być natomiast uzupełniane poprzez nakładanie nadmiernych obciążeń na wybrane grupy społeczne”.
Minister Majewska nie zgadza się też z zarzutem, że wprowadzenie ustawy będzie skutkować „wypychaniem” pracowników na fikcyjne samozatrudnienie. Takie obchodzenie prawa jest oczywiście zjawiskiem negatywnym. Jednak należy mu przeciwdziałać przez zaangażowanie odpowiednich służb, a nie nakładanie coraz większych obciążeń na ogół przedsiębiorców. W konkluzjach Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do senatorów o przyjęcie ustawy, a do Prezydenta o jej podpisanie.
Jak zmieni się składka zdrowotna? 4 kwietnia 2025 roku Sejm przyjął rozwiązania poszerzające wsparcie dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2026 roku. Wprowadza ono dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.). Ponadto, obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Ustawa uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.
Tabele: Składka zdrowotna od 2026 roku: Jaka wysokość przy różnych formach opodatkowania?
Rzecznik MŚP – strażnik wolności gospodarczej i głos mikrofirm
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców działa na rzecz ochrony praw i interesów mikro, małych i średnich firm w Polsce. Rzecznik MŚP to samodzielny organ ochrony prawa, którego celem jest wspieranie przedsiębiorców, monitorowanie przepisów prawa oraz współpraca z administracją publiczną w celu likwidowania barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej.
Dzięki przysługującym mu uprawnieniom, Rzecznik może inicjować postępowania administracyjne, a także składać skargi do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz skargi nadzwyczajne do Sądu Najwyższego.
Działając w oparciu o Konstytucję Biznesu, Rzecznik MŚP promuje i chroni zasadę wolności gospodarczej, wspierając tworzenie przyjaznych i stabilnych warunków dla funkcjonowania polskich przedsiębiorców.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA