REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można podpisać e-dowodem dokument w PDF-ie w aplikacji mObywatel. Jak to działa? Jakie problemy można napotkać i jak je rozwiązać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Podpisz dokument - usługa w aplikacji mObywatel
Podpisywanie dokumentów w formacie PDF e-dowodem w aplikacji mObywatel. Jak to działa? Problemy i rozwiązania
Ministerstwo Cyfryzacji

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że "Podpisz dokument" to jedna z najnowszych usług w aplikacji mObywatel. Umożliwia podpisywanie dokumentów w formacie PDF e-dowodem. Wystarczy uzupełnić dane zgodnie z instrukcjami w usłudze i przyłożyć dowód osobisty z warstwą elektroniczną do anteny NFC smartfona. Jakie komunikaty może napotkać użytkownik w tym procesie? O co może być proszony podczas podpisywania dokumentu? Odpowiedzi na najczęstsze pytania o usługę Podpisz dokument ułatwią korzystanie z tego rozwiązania.
rozwiń >

"Podpisz dokument" - nowa usługa w aplikacji mObywatel

Usługa Podpisz dokument, dostępna w aplikacji mObywatel, pozwala na podpisanie dowolnego dokumentu do 10 MB w formacie PDF swoim e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną.
Podpis złożony w ten sposób jest prawnie równoznaczny z podpisem własnoręcznym. Jest on wiążący w kontaktach z administracją państwową. Natomiast w przypadku innych osób, firm lub instytucji niepublicznych, obie strony muszą wyrazić zgodę na użycie takiego podpisu, aby był on ważny.

Aby skorzystać z tej usługi trzeba mieć:
e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną (wydany po 4 marca 2019) z aktywnym certyfikatem podpisu osobistego,
numer CAN, czyli 6-cyfrowy numer umieszczony na Twoim e-dowodzie na stronie ze zdjęciem,  
6-cyfrowy PIN (PIN2) certyfikatu podpisu osobistego e-dowodu,  
smartfon z modułem NFC,
aplikację mObywatel 2.0 w wersji nie niższej niż 4.52,
połączenie z Internetem.

Wystarczy uzupełnić dane zgodnie z instrukcjami w usłudze i przyłożyć dowód osobisty z warstwą elektroniczną do anteny NFC smartfona.

Podpisany dokument trafi do folderu z pobranymi plikami na Twoim smartfonie, jeśli korzystasz z urządzenia z systemem Android. Jeśli masz urządzenie z systemem iOS, po podpisaniu dokumentu możesz go otworzyć lub zapisać. Zapisz dokument, aby zachować go na urządzeniu. Możesz go też od razu udostępnić. Dokumenty nie są przechowywane w aplikacji mObywatel.

Dodatkowo, od wersji 4.54 aplikacji mObywatel samodzielnie można zmienić kod PIN do podpisu osobistego (PIN2), jeśli został on ustalony w urzędzie, ale go nie pamiętamy.
Odblokować też można certyfikat podpisu osobistego e-dowodu, jeśli PIN2 został wpisany błędnie trzy razy. W obu przypadkach trzeba znać kod PUK e-dowodu.

Udostępnianie tej funkcji w usłudze Podpisz dokument rozpoczęło się 19 marca 2025 r., a u wszystkich użytkowników mObywatela nowość ta pojawiła się najpóźniej 25 marca 2025 r.

REKLAMA

Podpisywanie dokumentów e-dowodem w aplikacji mObywatel - poradnik Ministerstwa Cyfryzacji

Jak każda nowość, również usługa Podpisz dokument może zaskoczyć niektórych użytkowników mObywatela. Zdarza się, że w usłudze pojawiają się dodatkowe komunikaty lub ostrzeżenia. Warto wiedzieć, z czego wynikają i jak zachować się, widząc powiadomienia na ekranie smartfona. W tym celu Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało poradnik, który objaśnia ww. komunikaty i wskazuje rozwiązania najczęstszych problemów związanych z używaniem tej usługi.

Podpisywanie dokumentów e-dowodem to nowoczesny sposób na załatwianie formalności. Posiadacz e-dowodu z aktywnym certyfikatem podpisu osobistego może podpisać cyfrowy dokument w aplikacji i podzielić się nim, np. wysłać go e-mailem. Ponieważ to wciąż nowość, nie każdy jeszcze zdążył zapamiętać, co jest do potrzebne do korzystania z usługi i jak zachować się, kiedy na ekranie pojawią się dodatkowe komunikaty. Przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji poradnik ułatwi korzystanie z usługi Podpisz dokument, żeby załatwianie codziennych spraw było jeszcze prostsze i szybsze – mówi wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.

Brak certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie

Dlaczego? Jeśli w e-dowodzie nie umieszczono certyfikatu podpisu osobistego, nie jest możliwe podpisanie dokumentu w usłudze Podpisz dokument. W takim wypadku użytkownik zobaczy informację o braku tego certyfikatu w dokumencie na ekranie aplikacji. Tym samym proces składania podpisu zostanie zatrzymany.

Co zrobić? Jeśli do e-dowodu nie został wgrany certyfikat podpisu osobistego, należy złożyć wniosek o nowy e-dowód. Nie ma możliwości dodania certyfikatu do warstwy elektronicznej e-dowodu na późniejszym etapie. Żeby mieć certyfikat podpisu osobistego w e-dowodzie, należy we wniosku o wydanie dowodu osobistego zaznaczyć pole, w którym deklaruje się chęć posiadania certyfikatu podpisu osobistego w swoim dokumencie. Podczas odbioru e-dowodu należy następnie ustalić 6-cyfrowy PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2) i aktywować certyfikat przy jego pomocy w urzędzie. Takiego e-dowodu można następnie używać do składania podpisu osobistego w usłudze Podpisz dokument.

Nieaktywny certyfikat podpisu osobistego

Dlaczego? Komunikat pojawia się, kiedy użytkownik próbuje podpisać dokument e-dowodem, w którym co prawda jest certyfikat podpisu osobistego, ale nie jest on aktywny. Nieaktywny certyfikat podpisu osobistego to taki, dla którego nie został ustalony 6-cyfrowy kod PIN (tzw. PIN2) do podpisu osobistego.

Co zrobić? Żeby aktywować certyfikat podpisu osobistego, należy udać się do urzędu ze swoim dokumentem. Podczas wizyty należy ustalić 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2) i aktywować certyfikat podpisu osobistego e-dowodu w urzędzie za pomocą tego kodu. Właściciel e-dowodu samodzielnie ustala PIN i aktywuje nim certyfikat w obecności urzędnika. Powinien zapamiętać ten kod, ponieważ nie otrzyma go na wydruku lub utrwalonego w innej formie.

Niepoprawny CAN

Dlaczego? Informacja pojawia się, jeśli użytkownik wpisze błędny numer CAN e-dowodu. Numer CAN to sześć cyfr widocznych w prawym dolnym rogu e-dowodu na stronie ze zdjęciem. Jest to numer identyfikacyjny dokumentu tożsamości, który jest wymagany do korzystania z e-usług przy użyciu e-dowodu.

Co zrobić? Należy wpisać poprawny numer CAN, zgodnie z jego zapisem w e-dowodzie. Numer ten chroni e-dowód przed nieuprawnionych odczytem i identyfikuje jego właściciela, dlatego musi zostać podany prawidłowo podczas korzystania z e-dowodu w kanałach cyfrowych, w tym w celu złożenia podpisu osobistego na dokumencie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Błędny lub zablokowany PIN

Dlaczego? Aplikacja wyświetla komunikat, jeśli zostanie wpisany błędny PIN (tzw. PIN2) w czasie podpisywania dokumentu w usłudze Podpisz dokument. Dodatkowo, jeśli błędny PIN zostanie wpisany 3 razy, certyfikat, którego dotyczy kod, zostanie zablokowany. W takiej sytuacji aplikacja powiadomi użytkownika, że PIN do podpisu osobistego jest zablokowany.

Co zrobić? Można samodzielnie zmienić ustalony w urzędzie PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2) lub odblokować certyfikat podpisu osobistego w e-dowodzie, jeśli PIN został wpisany błędnie trzy razy. Potrzebny jest do tego kod PUK e-dowodu i aplikacja mObywatel w wersji 4.54 lub wyższej. Zmiana kodu PIN2 lub odblokowanie certyfikatu podpisu osobistego jest możliwe w trakcie podpisywania dokumentu w usłudze Podpisz dokument. Można też udać się do urzędu, aby zmienić PIN2 lub odblokować certyfikat podpisu osobistego przy użyciu kodu PUK.

Błędny lub zablokowany PUK

Dlaczego? Komunikat pojawia się, kiedy użytkownik wpisuje nieprawidłowy kod PUK e-dowodu. PUK to indywidualny numer dokumentu tożsamości, który ma 8 cyfr i jest wydawany w kopercie w czasie odbioru e-dowodu w urzędzie. Jeśli kod PUK zostanie wpisany błędnie trzy razy, zostanie on zablokowany. Trwale zablokowany zostanie także certyfikat, który próbowano odblokować lub do którego PIN próbowano zmienić przy użyciu kodu PUK.

Co zrobić? Należy zawsze uważnie wprowadzać kod i poprawnie podawać PUK w usłudze, np. podczas zmiany kodu PIN lub odblokowywania certyfikatu podpisu osobistego. Podany błędnie 3 razy, kod PUK zostanie nieodwracalnie zablokowany. Certyfikat e-dowodu, do którego wpisano 3 razy błędny PUK, zostanie wówczas również zablokowany trwale. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji użytkownik nadal może posługiwać się e-dowodem jako dokumentem tożsamości i używać jego niezablokowanych certyfikatów. Żeby jednak móc korzystać z utraconej w ten sposób funkcji e-dowodu, np. możliwości składanie podpisu osobistego, musi złożyć wniosek o nowy e-dowód i poprosić o wgranie do niego certyfikatu podpisu osobistego.

Błąd komunikacji z NFC

Dlaczego? Jeśli w trakcie podpisywania pliku wystąpi problem w komunikacji e-dowodu z NFC, na ekranie usługi pojawi się powiadomienie. Jednym z powodów takiej sytuacji może być zakłócenie sygnału, który nadawany jest z modułu NFC umieszczonego w tylnej części telefonu. Błąd komunikacji z NFC oznacza trudności w połączeniu pomiędzy telefonem a warstwą elektroniczną e-dowodu.

Co zrobić? Jeśli smartfon jest w etui, połączenie pomiędzy e-dowodem a NFC może być utrudnione. Należy usunąć akcesoria z telefonu, żeby polepszyć jakość sygnału. Należy przy tym pamiętać, że e-dowód powinien pozostać przyłożony z tyłu telefonu aż do zakończenia podpisywania dokumentu w aplikacji. Jeśli komunikat o błędzie komunikacji z NFC pojawia się podczas zmiany kodu PIN2 w usłudze, także należy przede wszystkim usunąć akcesoria z telefonu. E-dowód powinien zawsze pozostać przyłożony z tyłu urządzenia do czasu, aż w aplikacji pojawi się potwierdzenie zmiany kodu lub podpisania dokumentu.

Dowód zawieszony

Dlaczego? Jeśli e-dowód zostanie zagubiony, ale jego właściciel przypuszcza, że jednak go znajdzie, może zawiesić swój dokument na maksymalnie 14 dni. Jest to możliwe za pośrednictwem e-usługi lub bezpośrednio w urzędzie gminy. Certyfikaty zawieszonego e-dowodu są nieaktywne i nie można używać e-dowodu ani do potwierdzania tożsamości, ani do korzystania z e-usług.

Co zrobić? Kiedy e-dowód się odnajdzie, należy jak najszybciej cofnąć jego zawieszenie. Jest to możliwe w ciągu 14 dni od momentu zawieszenia e-dowodu. Jeśli zawieszenie nie zostanie cofnięte, po 14 dniach dokument zostanie automatycznie unieważniony. W takim wypadku należy wyrobić nowy e-dowód.

Dowód unieważniony

Dlaczego? Jeśli e-dowód został unieważniony, nie można podpisać nim dokumentu w aplikacji mObywatel. Dowód taki ma zablokowane wszystkie certyfikaty i nie można się nim posługiwać w celu potwierdzania tożsamości lub korzystania z e-usług. Informacja o statusie e-dowodu pojawi się w takim przypadku na ekranie aplikacji podczas próby podpisania dokumentu. E-dowód może zostać unieważniony w wyniku jego zniszczenia, utraty, kradzieży albo też na skutek zawieszenia, które nie zostało cofnięte w ciągu 14 dni.

Co zrobić? Należy złożyć wniosek o nowy e-dowód. Jego wyrobienie jest bezpłatne. Żeby móc podpisywać dokumenty e-dowodem, należy we wniosku zaznaczyć rubrykę, w której osoba wnioskująca wyraża chęć posiadania certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie. Podczas odbioru e-dowodu należy także ustalić w urzędzie 6-cyfrowy PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2) i aktywować nim certyfikat, żeby móc podpisywać dokumenty e-dowodem.

Użytkownik poniżej 18 roku życia

Dlaczego? Podpisem osobistym w e-dowodzie można posługiwać się od 18. roku życia. W e-dowodzie osoby poniżej 18. r.ż. może być umieszczony certyfikat podpisu osobistego, ale nie można z niego korzystać do dnia jej 18. urodzin. Dla osoby, która skończyła 13 lat, zgodę na zamieszczenie certyfikatu w e-dowodzie wyraża rodzic lub opiekun na etapie składania wniosku o e-dowód. Samodzielnie o wgranie certyfikatu podpisu osobistego do e-dowodu może wystąpić osoba, która składa wniosek o wydanie dowodu osobistego najwcześniej na 30 dni przed ukończeniem 18. roku życia.
Co zrobić? Podpisem osobistym w e-dowodzie mogą posługiwać się osoby od dnia swoich 18. urodzin. Należy powrócić do podpisywania dokumentu najwcześniej w tym dniu, aby nie napotkać ograniczenia w korzystaniu z usługi ze względu na wiek.

Podpisz dokument szybko i łatwo w mObywatelu - podstawowe warunki

Proces podpisywania dokumentów w mObywatelu jest szybki i łatwy, jeśli spełnione są wszystkie warunki do korzystania z usługi. Dlatego warto zapoznać się z nimi wcześniej i odpowiednio przygotować się do podpisywania dokumentu w aplikacji.

Warto przy tym pamiętać o właściwym przygotowaniu pliku do podpisu. Dokument powinien mieć format PDF i rozmiar maksymalnie 10 MB. Plik do podpisu nie może być zaszyfrowany lub chroniony hasłem. W przypadku, jeśli parametry pliku będą odbiegać od wymagań, w usłudze wyświetli się odpowiedni komunikat.

Na koniec warto przypomnieć, że ważny dowód osobisty powinna posiadać każda osoba pełnoletnia z polskim obywatelstwem, która mieszka w Polsce. Dokument ten potwierdza jej tożsamość i obywatelstwo. Posiadany dowód osobisty, który nie ma warstwy elektronicznej lub wgranego certyfikatu podpisu osobistego, można też bezpłatnie wymienić na e-dowód, nawet przed upływem ważności dokumentu. Posiadacz e-dowodu może korzystać z wielu dodatkowych możliwości, jakie daje warstwa elektroniczna i certyfikaty. Z e-dowodem może też stać się użytkownikiem usługi Podpisz dokument w aplikacji mObywatel.

Więcej informacji o usłudze Podpisz dokument

Więcej informacji o usłudze Podpisz dokument jest dostępnych na stronie Podpisz dokument - mObywatel: https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/podpisz-dokument

Film o podpisywaniu dokumentów e-dowodem dostępny jest pod linkiem Podpisz dokument w aplikacji mObywatel: https://www.youtube.com/watch?v=oIc1Rz5J-bA

Więcej o kodach PIN i PUK przeczytać można w artykule Podpisz dokument – zmiana PIN2 i odblokowanie certyfikatu e-dowodu - Ministerstwo Cyfryzacji - Portal Gov.pl: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/podpisz-dokument--zmiana-pin2-i-odblokowanie-certyfikatu-e-dowodu

Więcej pytań i odpowiedzi związanych z usługą znaleźć można na stronie Pytania i odpowiedzi - mObywatel: https://info.mobywatel.gov.pl/pytania-odpowiedzi#podpisz-dokument.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe prawo w Polsce: Za zrobienie zdjęcia smartfonem możesz trafić do więzienia. Oto, co musisz wiedzieć

Już 17 kwietnia 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowe prawo, które może zaskoczyć każdego posiadacza smartfona. Zrobienie zwykłego zdjęcia podczas spaceru może skończyć się nie tylko wysoką grzywną, ale nawet aresztem i utratą telefonu. Wszystko za sprawą zakazu fotografowania ponad 25 tysięcy miejsc w całym kraju. Co dokładnie się zmienia i na co trzeba uważać? Sprawdź, zanim będzie za późno.

Nowa definicja bezrobotnego. Kto zyska a kto straci status? Jest nowa ustawa a zmiany zaczną obowiązywać od 2025 r.

Jest już nowa definicja bezrobotnego. Ustawa jest uchwalona, podpis Prezydenta jest, teraz tylko wejście w życie. Nowa definicja bezrobotnego jest inna, a zakres pojęciowy w pewnym zakresie szerszy. Przykładowo rolnicy będą mogli stać się bezrobotnymi. Zatem kto zyska a kto straci status bezrobotnego? Poniżej kolejny artykuł z serii: 21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było.

Już w maju ruszą wypłata nowego dodatku do renty socjalnej: Ile to pieniędzy z ZUS?

Już od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.

MOPS, WSA i NSA: Świadczenie pielęgnacyjne. Wysyp sporów. Od 11 lat urzędnicy mylnie twierdzą, że niepełnosprawność to młodość

Nie wiadomo dlaczego świadczenia dla niepełnosprawnych są zależne od wieku nabycia niepełnosprawności (tak jest np. w rencie socjalnej). Najbardziej drastyczna sytuacja była w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówiły, że niepełnosprawność musi powstać generalnie przed pełnoletniością (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie dostał opiekun osoby niepełnosprawnej niewidomej albo jeżdżącej na wózku od trzydziestego roku życia.

REKLAMA

Zwolnienie z kosztów i bezpłatna pomoc prawna [Przepisy 2025, planowane zmiany]

Kto może skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych i notarialnych? Dla kogo bezpłatna pomoc prawna? Oto najważniejsze informacje na 2025 rok!

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Wybory prezydenckie 2025. Sondażownia: telewizyjne debaty w tej fazie kampanii nie mają większego znaczenia

Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 34,8 proc. poparcia, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,7 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15,8 proc. - wynika z kwietniowego sondażu polskiej firmy badawczej Research Partner. Jak podkreśla sondażownia, debata telewizyjna w miejscowości Końskie, (która odbyła się w miniony piątek 11 kwietnia) nie spowodowała znaczących zmian w poparciu dla poszczególnych kandydatów, bowiem wyniki badania mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

Zmiany dla 50-latków. Dofinansowanie do wynagrodzeń i nowe zasady w zatrudnianiu. Ustawa czeka na wejście w życie

Przyjmuje się, że w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się: kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z niepełnosprawnościami i właśnie osoby w wieku 50 lat i więcej. N polskim rynku pracy wciąż ma miejsce ageizm. Dofinansowanie do wynagrodzenia i zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Tak, to możliwe. Ustawa czeka na wejście w życie w 2025 r. Przepisy będą też obowiązywały w 2026 r. Wszystko to dlatego, że dotychczasowe regulacje obowiązywały już od 20 lat, co sprawiło, że od 2004 r. było 200 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czas na zmiany, w tym zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusił wręcz sam opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.

REKLAMA

33000 zł kary dla zakładu pogrzebowego. Trzeba zabezpieczać dane osobowe w dokumentach dotyczących pochówków

33000 zł kary – tyle musi zapłacić zakład pogrzebowy z Puław, który nie wdrożył odpowiednich organizacyjnych i technicznych zabezpieczeń dla danych osobowych. Ponadto zakład musi w ciągu 30 dni wdrożyć środki minimalizujące zagrożenie dla danych.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

REKLAMA