Większe uprawnienia dla Rzecznika MŚP. Będzie nowelizacja przepisów

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
rzecznik małych i średnich przedsiębiorców rzecznik mśp Agnieszka Majewska nowelizacja ustawy projekt ustawy / Doprecyzowanie kompetencji Rzecznika MŚP. Nowe standardy działania w nowelizacji ustawy o Rzeczniku MŚP / Shutterstock

Wzmocnienie instytucjonalnej pozycji Rzecznika MŚP oraz doprecyzowanie jego kompetencji w zakresie ochrony praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców w Polsce – taki jest cel ustawy o zmianie ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjmie projekt nowelizacji w drugim kwartale bieżącego roku.

Projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku MŚP

Nowelizacja ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców zaproponowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane zarówno przez Rzecznika MŚP, jak i samych przedsiębiorców. Projekt ustawy zakłada m.in.:

  • obowiązek konsultowania z Rzecznikiem projektów aktów prawnych dotyczących działalności gospodarczej;
  • rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną Rzecznika;
  • wzmocnienie uprawnień Rzecznika w postępowaniach administracyjnych, cywilnych i sądowoadministracyjnych;
  • usprawnienie procedur związanych z występowaniem Rzecznika w imieniu przedsiębiorców.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie aktywnie wspierać prace legislacyjne nad projektem. Planowany termin przyjęcia ustawy przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2025 r. Warto zauważyć, że nowelizacja ustawy potwierdza i jednocześnie wyznacza nowe standardy działania oparte na współpracy, kompetencjach i zaufaniu społecznym.

Konieczne wzmocnienie roli Rzecznika MŚP

W ocenie Agnieszki Majewskiej, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, nowelizacja ustawy jest odpowiedzią na konkretne potrzeby przedsiębiorców i wynika z ponad sześcioletniego doświadczenia funkcjonowania instytucji Rzecznika.

- Widzę konieczność wzmocnienia mojej roli, zarówno jako strażnika Konstytucji Biznesu, jak i aktywnego uczestnika procesów legislacyjnych. Dzięki nowym przepisom będę mogła skuteczniej interweniować tam, gdzie dochodzi do naruszeń praw przedsiębiorców – mówi minister Majewska.

Opiniowanie projektów aktów prawnych przez Rzecznika MŚP

Agnieszka Majewska podkreśla, że jednym z najistotniejszych elementów nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku opiniowania projektów aktów normatywnych dotyczących przedsiębiorców przez Rzecznika. Dotychczas taka konsultacja nie była obligatoryjna, co znacząco ograniczało możliwość reagowania na niekorzystne propozycje legislacyjne.

- Zdarzało się, że ważne dla przedsiębiorców projekty przechodziły bez konsultacji ze mną. Nowe przepisy to zmienią. Opinie Rzecznika mają charakter merytoryczny i opierają się na rzeczywistych doświadczeniach przedsiębiorców, a nie na abstrakcyjnych modelach regulacyjnych. Uważam, że to wartość dodana dla procesu stanowienia prawa – twierdzi Rzecznik MŚP.

Udział w mediacjach pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji

Projekt ustawy przewiduje również, że Rzecznik będzie mógł uczestniczyć w mediacjach pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji publicznej, jak również składać wnioski o wszczęcie postępowania administracyjnego z urzędu w przypadku naruszenia interesu przedsiębiorcy.

- Zależy mi, aby instytucja Rzecznika nie była postrzegana wyłącznie jako punkt interwencyjny, tylko jako instytucja realnie współkształtująca otoczenie prawne sektora MŚP w Polsce. Proponowane zmiany wzmacniają ten kierunek – podkreśla minister Agnieszka Majewska.

Prawo
ZUS: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Twoja emerytura może być wyższa
16 kwi 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, o możliwości zwiększenia przyszłej emerytury poprzez dostarczenie brakujących dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

Nowy rodzaj zabezpieczenia sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia
16 kwi 2025

W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.
16 kwi 2025

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

Nowy limit zwolnienia z abonamentu RTV. Więcej osób już może skorzystać z tego zwolnienia
16 kwi 2025

Opłaty abonamentowe nie są lubiane, ale – niestety – ciągle obowiązkowe. Mimo obietnic likwidacji abonament RTV ma się dobrze i nadal należy go opłacać. Na szczęście niektórzy są zwolnieni od tego przykrego obowiązku. Liczba tych szczęściarzy niedawno się powiększyła. Kogo to dotyczy?

Przymusowe odbieranie dzieci w Polsce. Nowe wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości
16 kwi 2025

Dobro dziecka musi być absolutnym priorytetem – także wtedy, gdy sąd decyduje o przymusowym odebraniu dziecka – to główna konkluzja nowych wytycznych dla kuratorów sądowych i zaleceń dla psychologów, które podpisano w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2024 r. było ponad 1,2 tys. takich odbiorów.

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do mieszkań na II kwartał 2025 r. Ile wynosi dofinansowanie?
16 kwi 2025

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do wynajmu mieszkań lub domów jednorodzinnych na II kwartał 2025 r. Są to dofinansowania w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta

NSA o MOSP: Stopień umiarkowany nie wyklucza świadczenia pielęgnacyjnego (3287 zł). Zakaz mechanicznego traktowania stopnia umiarkowanego, lekkiego i znacznego
16 kwi 2025

„Stare” świadczenie pielęgnacyjne może otrzymać osoba niepełnosprawna ze stopniem umiarkowanym niepełnosprawności (jako opiekun). Osoba ta może bowiem podjąć pracę, a warunkiem otrzymania tego świadczenia była sytuacja, kiedy opiekun dokonywał wyboru: 1) będę pracował albo 2) będą opiekunem osoby niepełnosprawnej. Wniosek? Opiekunem osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopień niepełnosprawności, nie może być inna osoba niepełnosprawna (stopień umiarkowany albo lekki), która nie może pracować (potencjalnie). Jeżeli jednak osoba niepełnosprawna może pracować, to hipotetycznie może otrzymać status opiekuna i świadczenie pielęgnacyjne (stare).

Dyrektywa budynkowa a mieszkania na wynajem. Najemcy z prywatnych lokali sami zapłacą za konieczne remonty?
16 kwi 2025

Niektóre budynki będą zwolnione z wymagań dyrektywy budynkowej (EPBD). Czy takie zwolnienie będzie dotyczyło lokali na wynajem?

Jest niespodzianka dla emerytów. ZUS ma nowy termin wypłaty trzynastek
16 kwi 2025

W tym roku trzynasta emerytura ponownie trafia do milionów seniorów i rencistów, ale tym razem z ważną zmianą – ze względu na Wielkanoc w ZUS przesunięto jeden z terminów wypłaty. Sprawdź, kto dostanie „trzynastkę”, ile wyniesie dodatkowe świadczenie i dlaczego niektórzy mogą otrzymać je wcześniej niż zwykle.

Darmowe leczenie stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami. Na jakich zasadach?
16 kwi 2025

Wszystkie osoby posiadające prawo do świadczeń zdrowotnych, mają także prawo do bezpłatnej opieki stomatologicznej, którą mogą uzyskać w placówkach mających podpisaną umowę z NFZ. Do stomatologa nie potrzeba skierowania.

pokaż więcej
Proszę czekać...