Większe uprawnienia dla Rzecznika MŚP. Będzie nowelizacja przepisów

REKLAMA
REKLAMA
- Projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku MŚP
- Konieczne wzmocnienie roli Rzecznika MŚP
- Opiniowanie projektów aktów prawnych przez Rzecznika MŚP
- Udział w mediacjach pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji
Projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku MŚP
Nowelizacja ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców zaproponowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane zarówno przez Rzecznika MŚP, jak i samych przedsiębiorców. Projekt ustawy zakłada m.in.:
REKLAMA
- obowiązek konsultowania z Rzecznikiem projektów aktów prawnych dotyczących działalności gospodarczej;
- rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną Rzecznika;
- wzmocnienie uprawnień Rzecznika w postępowaniach administracyjnych, cywilnych i sądowoadministracyjnych;
- usprawnienie procedur związanych z występowaniem Rzecznika w imieniu przedsiębiorców.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie aktywnie wspierać prace legislacyjne nad projektem. Planowany termin przyjęcia ustawy przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2025 r. Warto zauważyć, że nowelizacja ustawy potwierdza i jednocześnie wyznacza nowe standardy działania oparte na współpracy, kompetencjach i zaufaniu społecznym.
Konieczne wzmocnienie roli Rzecznika MŚP
W ocenie Agnieszki Majewskiej, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, nowelizacja ustawy jest odpowiedzią na konkretne potrzeby przedsiębiorców i wynika z ponad sześcioletniego doświadczenia funkcjonowania instytucji Rzecznika.
- Widzę konieczność wzmocnienia mojej roli, zarówno jako strażnika Konstytucji Biznesu, jak i aktywnego uczestnika procesów legislacyjnych. Dzięki nowym przepisom będę mogła skuteczniej interweniować tam, gdzie dochodzi do naruszeń praw przedsiębiorców – mówi minister Majewska.
Opiniowanie projektów aktów prawnych przez Rzecznika MŚP
REKLAMA
Agnieszka Majewska podkreśla, że jednym z najistotniejszych elementów nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku opiniowania projektów aktów normatywnych dotyczących przedsiębiorców przez Rzecznika. Dotychczas taka konsultacja nie była obligatoryjna, co znacząco ograniczało możliwość reagowania na niekorzystne propozycje legislacyjne.
- Zdarzało się, że ważne dla przedsiębiorców projekty przechodziły bez konsultacji ze mną. Nowe przepisy to zmienią. Opinie Rzecznika mają charakter merytoryczny i opierają się na rzeczywistych doświadczeniach przedsiębiorców, a nie na abstrakcyjnych modelach regulacyjnych. Uważam, że to wartość dodana dla procesu stanowienia prawa – twierdzi Rzecznik MŚP.
Udział w mediacjach pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji
Projekt ustawy przewiduje również, że Rzecznik będzie mógł uczestniczyć w mediacjach pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji publicznej, jak również składać wnioski o wszczęcie postępowania administracyjnego z urzędu w przypadku naruszenia interesu przedsiębiorcy.
- Zależy mi, aby instytucja Rzecznika nie była postrzegana wyłącznie jako punkt interwencyjny, tylko jako instytucja realnie współkształtująca otoczenie prawne sektora MŚP w Polsce. Proponowane zmiany wzmacniają ten kierunek – podkreśla minister Agnieszka Majewska.
REKLAMA
REKLAMA