REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jerzyk w akcji. Co to za ptak i dlaczego jest tak skuteczny w walce z komarami?
Jerzyk w akcji. Co to za ptak i dlaczego jest tak skuteczny w walce z komarami?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Jerzyki to niezwykle pożyteczne ptaki, które od lat wspierają mieszkańców miast w walce z komarami. Ich dieta składa się niemal wyłącznie z owadów, które chwytają w locie, co czyni je naturalnym sprzymierzeńcem w redukcji liczby uciążliwych insektów. W Polsce jerzyki pojawiają się w maju i pozostają do sierpnia, najczęściej zasiedlając szczeliny budynków. Niestety, postępujące prace termomodernizacyjne ograniczają im dostęp do naturalnych miejsc lęgowych. Aby przeciwdziałać temu problemowi, Sosnowiec od 2020 roku prowadzi akcję rozdawania budek lęgowych. Dzięki temu nie tylko wspiera ochronę jerzyków, ale również oferuje mieszkańcom ekologiczne i skuteczne rozwiązanie problemu komarów.

REKLAMA

Jerzyki – co to za ptaki i dlaczego są tak skuteczne w walce z komarami?

REKLAMA

Jerzyki to niewielkie ptaki, które w naturalnych warunkach gniazdują w szczelinach skalnych. W miastach jednak dostosowały się do życia w zakamarkach budynków – na poddaszach, w szczelinach ścian czy pod dachówkami. Pomimo zewnętrznego podobieństwa do jaskółek, są one bliżej spokrewnione z kolibrami.

Jerzyki przylatują do Polski w maju i pozostają do sierpnia, a ich dieta składa się głównie z owadów chwytanych w locie. To właśnie sprawia, że są doskonałymi sojusznikami w walce z komarami. Niestety, prowadzone na szeroką skalę prace termomodernizacyjne w miastach sprawiły, że naturalne miejsca lęgowe tych ptaków stają się coraz trudniej dostępne.

Ważne

W Polsce jerzyki spotykane są od końca kwietnia do połowy października, jednak zazwyczaj przylatują w maju i odlatują już w sierpniu. Obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczebności jerzyków w miastach. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim remonty i prace termomodernizacyjne oraz zastępowanie starych budynków nowymi. Powoduje to utratę miejsc lęgowych dogodnych dla jerzyków.

REKLAMA

Eksperci podkreślają, że z uwagi na wybór miejsc gniazdowania jerzyków, ale też innych ptaków zamieszkujących miejskie budynki, jak wróble, gołębie miejskie, kawki, jaskółki oknówki, często dochodzi do tragicznych sytuacji, podczas których gniazda są niszczone lub zalepiane, uniemożliwiając pisklętom wydostanie się, a dorosłym ptakom dostęp do nich. A prawie wszystkie gatunki ptaków zakładające gniazda w budynkach podlegają ochronie, dlatego tak ważne jest, aby prace budowlane, w tym czynności termomodernizacyjne, przeprowadzać poza sezonem lęgowym.

Jerzyki to naturalni niszczyciele komarów oraz innych owadów. Szacuje się, że w ciągu dnia potrafią zjeść ich nawet 20 tys. Ptaki te większą część życia spędzają latając; nie muszą lądować nawet przez kilka miesięcy, zaspokajając wszystkie potrzeby w powietrzu. W locie potrafią również spać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sosnowiec wspiera jerzyki w walce z komarami

Samorząd Sosnowca (woj. śląskie) już po raz piąty organizuje akcję rozdawania budek lęgowych dla jerzyków. Program „Jerzyki – pomoc w walce z komarami” wystartował w 2020 roku i od tamtej pory cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W pierwszej edycji rozdano 150 budek, w kolejnym roku aż 400, a w 2022 roku 160. W tym roku miasto zamówiło 130 kolejnych budek, co oznacza, że przekroczona zostanie liczba tysiąca rozdanych budek.

Budki rozdawane są nieodpłatnie zarówno wspólnotom i spółdzielniom, jak i właścicielom budynków jednorodzinnych. Ważne jednak, by nie były to domy parterowe. To działanie, które pomaga nie tylko w walce z komarami, ale również w ochronie zagrożonego gatunku, jakim są jerzyki.

Jak zgłosić się po budki dla jerzyków?

Mieszkańcy Sosnowca, którzy chcieliby wziąć udział w akcji, mogą zgłaszać się do Wydziału Gospodarki Komunalnej urzędu miasta. Wniosek można przesłać mailowo na adres jszczerba@um.sosnowiec.pl. Termin składania zgłoszeń mija 14 kwietnia.

W zgłoszeniu należy wskazać:

  • dokładną lokalizację budynku,
  • liczbę budek, które mają zostać zamontowane,
  • zobowiązanie do prawidłowej obsługi budek, w tym ich przeglądy konserwacyjne, czyszczenie, zabezpieczanie otworów na zimę i otwieranie przed przylotem ptaków w maju.

Warto pamiętać, że budki należy montować na ścianach wschodnich lub północnych, na wysokości co najmniej drugiego piętra, w miejscach zapewniających ptakom swobodny dostęp. Dobrze, jeśli znajdują się one w pobliżu terenów rekreacyjnych, gdzie jerzyki znajdą obfitość pożywienia.

Dlaczego warto wspierać akcję?

Działania Sosnowca nie są jedynymi tego typu inicjatywami w regionie. Podobne programy prowadzą również inne miasta województwa śląskiego. Część wspólnot i spółdzielni decyduje się nawet na zakup budek na własną rękę, szczególnie przy okazji termomodernizacji budynków.

Ważne

Coraz popularniejszą metodą zabezpieczenia miejsc lęgowych dla jerzyków stają się budki, szczególnie przygotowywane przez spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty na dużej wysokości, na nienaświetlanych ścianach wysokich budynków. Często okazuje się to skuteczną metodą ograniczania występowania w okolicy dokuczliwych owadów.

Akcja „Jerzyki – pomoc w walce z komarami” jest ważnym krokiem w stronę ekologicznych i przyjaznych środowisku metod walki z owadami. Dzięki niej możliwe jest nie tylko zmniejszenie liczby komarów, ale również ochrona jerzyków, które objęte są ścisłą ochroną prawną.

To wyjątkowy przykład na to, jak można połączyć działania na rzecz przyrody z realnymi korzyściami dla mieszkańców. Wspieranie jerzyków to inwestycja w zdrowsze, bardziej przyjazne środowisko miejskie.

Czy Sosnowiec zainspiruje kolejne miasta do podobnych działań? Z pewnością warto, bo korzyści są obopólne – zarówno dla ludzi, jak i dla ptaków.

Budki dla jerzykó

jerzyk budka

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

Czy można butelkować wodę wodociągową? Sąd administracyjny stawia sprawę jasno

Zdaniem sądu woda wodociągowa nie spełnia wymagań, by trafić do butelek. Tylko naturalne wody mineralne i źródlane gwarantują czystość i bezpieczeństwo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konsumentów. Co zatem wybierać? Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości – sprawdź, dlaczego!

REKLAMA

Środki zaskarżenia w sprawach o dostęp do informacji publicznej

Organy odwoławcze i sądy, do których trafiają sporne sprawy, chętniej wykorzystują pojęcie „nadużywania” prawa do informacji, chociaż nie wynika ono z żadnego przepisu prawa, a stanowi zagrożenie dla prawa do informacji.

Jest projekt w sprawie ustanowienia całorocznego czasu letniego

Czy to koniec zmiany czasu w Polsce? Posłowie PSL-TD złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na terenie Polski. Czasem obowiązującym cały rok miałby być czas letni.

Aktywny rolnik: 660 tys. osób w tarapatach? Muszą udowodnić pracę w gospodarstwie

Nowe regulacje dotyczące wprowadzenia kryterium „aktywnego rolnika” budzą obawy wśród polskich rolników. Zmiana ma na celu skierowanie wsparcia do osób rzeczywiście zajmujących się produkcją rolną, jednak może dotknąć aż 660 tysięcy gospodarzy, którzy będą musieli udowodnić swoją aktywność zawodową. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że procedura weryfikacji będzie uproszczona, ale rolnicy obawiają się dodatkowych trudności i wykluczenia z systemu dopłat. Jakie będą skutki tej reformy?

Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA

Karol Nawrocki – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Karol Nawrocki - jaka partia popiera kandydata na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Karola Nawrockiego, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?

Tylko 61 punktów. Dla WZON osoba niewidoma całkiem samodzielna. Świadczenie wspierające od 78 punktów. A świadczenie pielęgnacyjne? Stopień znaczny niepełnosprawności

Redakcja otrzymała list od czytelniczki, która jako niewidoma osoba niepełnosprawna otrzymała 61 punkty w WZON. Punkty oceniają jej niesamodzielność. Dla 100 punktów poziomu potrzeby wsparcia mamy całkowitą niesamodzielność. 61 punktów to osoba całkiem nieźle sobie radząca sama. A więc niezasługująca na świadczenie wspierające (w 2025 r. maksymalnie wynosi powyżej 4100 zł). Żeby dostać niewielką wartość tego świadczenia (713 zł) nasza czytelniczka musiałaby mieć 78 punktów (w 2025 r.). Oznacza to, że osoba niewidoma jest dramatycznie poza system świadczenia wspierającego. No bo może chodzić, ma sprawne ręce.

REKLAMA