REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie każdej wdowie z rentą rodzinną ZUS przyzna rentę wdowią. Obowiązują limity wieku, kwoty i inne warunki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach
Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Renta wdowia 2025 nie dla każdej wdowy lub wdowca. ZUS wyjaśnia: tak jest w ustawie

Z prognoz ZUS-u wynika, że skali całego kraju nawet 1,2 mln wdów i wdowców będzie mogło skorzystać z nowych zasad ustalania łącznej wypłaty świadczeń. Żeby dostawać pieniądze z tytułu dwóch świadczeń, do spełnienia jest łącznie kilka warunków.

Przede wszystkim musisz mieć prawo do renty rodzinnej po zmarłej żonie lub mężu, potwierdzone prawomocną decyzją ZUS-u. Jednak wiele osób, które spełniają łącznie wszystkie formalności i tak nie będzie uprawnionych do jednoczesnego pobierania dwóch świadczeń czyli istoty rozwiązania, które nazwano rentą wdowią. O kogo chodzi? Z tej okazji nie skorzystają kobiety, które owdowiały przed 55 rokiem życia oraz panowie, którzy stracili żony zanim skończyli 60 lat. Jak takie okoliczności tłumaczy ZUS?

- Żeby skutecznie ubiegać się o rentę wdowią oprócz spełnienia kilku innych kryteriów, trzeba mieć decyzję z ZUS-u o prawie do renty rodzinnej po współmałżonku. Pamiętajmy jednak, że warunki do renty rodzinnej, a warunki do renty wdowiej to nie jest to samo. Na przykład rentę rodzinną możemy przyznać wdowie w wieku 50 albo nawet wcześniej. Ale żebyśmy mogli wypłacać połączone świadczenia czyli to co nazywamy rentą wdowią, to kobiety muszą nabyć prawo do renty rodzinnej po ukończeniu 55 lat, a panowie po 60 roku życia – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u województwa opolskiego.

Od początku stycznia do 27 marca br. opolskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowały 17 950 wniosków o przyznanie renty wdowiej. Około 90 proc. wniosków o wypłatę łączonych świadczeń złożyły kobiety.

Odpowiedź na pytanie dlaczego owdowienie przed 55 lub 60 rokiem życia pozbawia prawda do renty wdowiej jest znowelizowanej stawie o emeryturach i rentach. Wynika z niej, że prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu (głównego świadczenia i renty wdowiej), mają osoby, które nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Stąd wniosek, że kobiety, które owdowieją, zanim skończą 55 lat, i mężczyźni, którzy owdowieją przed ukończeniem 60 lat, nie spełniają jednego z warunków wymaganych do ustalenia prawa do wypłaty renty wdowiej.

REKLAMA

Jeżeli spełniasz wszystkie warunki nie czekaj z wnioskiem ERWD na ostatnią chwilę

ZUS zastrzega, że pierwsze decyzje przyznające wypłatę dwóch świadczeń jednocześnie może wydać dopiero w lipcu. To samo dotyczy podwójnych przelewów na rachunki bankowe. Te Zakład będzie realizował najwcześniej od lipca 2025 r.
Jednocześnie ZUS apeluje do osób, które dokładnie przestudiowały kryteria w sprawie renty wdowiej i spełniają ustawowe warunki do składania formularza ERWD czyli „Wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną” już teraz.
Pomocą w ustaleniu czy spełniasz warunki do renty wdowiej oraz w jakiej wysokości mógłbyś otrzymywać łączone świadczenia jest ankieta oraz kalkulator łączenia świadczeń z rentą rodzinną. Dostępne są na stronie www.zus.pl.

O rentę rodzinną warto się starać, gdy suma twoich świadczeń ustalonych w zbiegu nie przekracza trzykrotności kwoty najniższej emerytury czyli progu 5636,73 zł (od 1 marca br. najniższa gwarantowana emerytura to 1878,91 zł). Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca emerytów. Kiedy emerytura zostanie zmniejszona?

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą uzyskiwać dodatkowe przychody bez żadnych ograniczeń. Liczba pracujących emerytów wzrasta - na koniec 2024 r. liczba pracujących emerytów wyniosła 872,6 tys. osób. W ciągu ostatnich dziewięciu lat wzrosła o 51,7 proc.

NSA: nieważna uchwała dot. opłaty miejscowej w Zakopanem. Większość hotelarzy nadal pobiera tę daninę od turystów. TIG chce podatku turystycznego pod Tatrami

W dniu 1 kwietnia 2025 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację miasta Zakopane i podtrzymał wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który stwierdził nieważność uchwały o pobieraniu opłaty miejscowej w Zakopanem. Po tym NSA hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal mają pobierać tę daninę od turystów. Tatrzańska Izba Gospodarcza (TIG) proponuje likwidację opłaty miejscowej i zastąpienie jej lokalnym podatkiem turystycznym.

WZON i 43 punkty dla osoby niepełnosprawnej na wózku. Za test samodzielności. Bez świadczeń. Sprawne ciało powyżej pasa [stopień znaczny]

Do redakcji wpłynął list od osoby niepełnosprawnej, która ma przerwany rdzeń kręgowy od 25 lat. Stopień znaczny niepełnosprawności. Orzeczenie stałe. Otrzymała niezwykle niską liczbę punktów w WZON od komisji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Nie ma żadnej szansy na świadczenie wspierające (co do zasady 70 punktów, w okresie przejściowym dla 2025 r. 78 punkty). Nie ma też starego świadczenia pielęgnacyjnego. Jest to kolejny list od czytelników z informacją o bardzo niskich wartościach punktów dla ciężko doświadczonych. Kilka dni temu opublikowaliśmy list czytelniczki, która jako osoba niewidoma otrzymała 61 punktów (czyli nie będzie świadczenia wspierającego.

Rewolucja dla palaczy i zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych. Prezydent RP podpisał ustawę: wejście w życie 17 kwietnia 2025 r.

To prawdziwa rewolucja dla palaczy. Jest już podpisana ustawa przez Prezydenta, która wchodzi w życie, w połowie kwietnia 2025 r., tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie kryją radości. Podkreślają: mniej dymu, więcej zdrowia. Prawda jest jednak taka, że kto chce palić, to i tak palić będzie.

REKLAMA

W rządzie projekt: 5 lat pracy da 2 dni urlopu, 10 lat pracy 4 dni, 15 lat pracy 6 dni, 20 lat pracy 8 dni, 25 lat pracy 10 dni. Przywilej dla opiekunek

Rok temu (4 kwietnia 2024 r.) Ministerstwo Rodziny na konferencji prasowej zapowiedziało wprowadzenie nowego typu urlopu. To była (wtedy i dziś) rewolucja prawna. Za każde 5 lat pracy pracownik otrzymywa dodatkowe 2 dni urlopu. Za 25 lat pracy przysługuje więc aż 10 dni dodatkowego, płatnego urlopu wypoczynkowego. To bardzo hojny przywilej pracowniczy. Nie dziwi więc, że prawo do tego urlopu mają tylko niektórzy pracownicy. W tym wypadku opiekunki opiekunowie dzieci do lat 3 pracujący w żłobkach. Po roku (także 4 kwietnia tym razem 2025 r.) okazuje się, że urlop ten ma szansę na wejście w życie (być może od 2026 r. jest możliwy jednak także 2027 r.) - trwają konsultacje społeczne odpowiedniego projektu ustawy nowelizującej przepisy.

Jeżeli masz to w swoim rowerze – możesz Cię to kosztować nawet 3560 zł, a jazda na nim po drogach publicznych jest nielegalna. Niewiele osób jest tego świadomych

Coraz popularniejsze rowery elektryczne – bo o nie chodzi, mogą przysporzyć ich nieświadomym właścicielom niemałych problemów. Określone parametry pojazdu, mogą bowiem przesądzić o tym, że tak naprawdę ma się do czynienia z motorowerem, a nie z rowerem wyposażonym w pomocniczy napęd elektryczny. Z tymi pierwszymi natomiast – wiąże się cały szereg obowiązków formalno-prawnych, za których niedopełnienie grożą surowe konsekwencje.

Ci, którzy mają mieszkania z balkonem będą za to słono płacić. I nie ma litości

Dni stają się coraz dłuższe, słupki rtęci wędrują w górę. Wiosna rozkręca się na całego, a razem z nią fani roślin ozdobnych i grillowania. Nie wszystkich stać na dom z ogrodem, czy choćby własna, niewielką działkę. Niektórzy swoim kwiatowym i kulinarnym pasjom oddają się na balkonach blokowisk. I tu zaczyna się problem, który może się skończyć zapłaceniem słonej kary.  

Kara więzienia za mobbing? "Powinna być odpowiedzialność karna"

Czym jest mobbing? Kogo na cel obierają mobberzy? Jak powinniśmy reagować, gdy doznajemy przemocy w miejscu pracy? W programie Gość Infor.pl rozmawiali Katarzyna Bednarczykówna, autorka książki "Masz się łasić" oraz Piotr Nowak (Infor.pl)

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [Kto może je otrzymać i na jakich zasadach]

Świadczenie rehabilitacyjne – kto może je otrzymać i na jakich zasadach? Świadczenie rehabilitacyjne to forma wsparcia finansowego dla osób ubezpieczonych, które po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal nie są zdolne do pracy, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie tej zdolności.

Nawet 3 870 zł dofinansowania w II kwartale 2025 r. Pieniądze w ramach Programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla absolwenta

Nawet 3 870 zł dofinansowania w II kwartale 2025 r. Pieniądze w ramach Programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla absolwenta. PFRON wydał komunikat. Publikujemy zestawienie tabelaryczne.

REKLAMA