REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przekazać 1,5% swojego podatku na OPP w 2025 r. – pytania i odpowiedzi. Czy można zadysponować podatkiem dla konkretnej osoby?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak przekazać 1,5% swojego podatku na opp w 2025 r. – pytania i odpowiedzi. Czy można zadysponować podatkiem dla konkretnej osoby?
Jak przekazać 1,5% swojego podatku na opp w 2025 r. – pytania i odpowiedzi. Czy można zadysponować podatkiem dla konkretnej osoby?
/
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypełnienie rocznej deklaracji PIT to formalność i obowiązek, ale nie tylko. To także realna szansa, by zrobić coś dobrego dla innych i wesprzeć ważny cel społeczny. Zobacz, jak przekazać 1,5% swojego podatku na organizację pożytku publicznego.
rozwiń >

Jak sprawdzić, której organizacji warto pomóc?

Nie każda organizacja ma prawo otrzymywać 1,5% podatku od osób fizycznych. Odsetek podatku możesz przekazać organizacji pozarządowej, która posiada status OPP, czyli status organizacji pożytku publicznego. O taki dodatkowy status mogą starać się organizacje pozarządowe, które posiadają osobowość prawną, niezależnie od swojej formy (np. fundacja, stowarzyszenie, klub sportowy). Aby go otrzymać, muszą spełnić wszystkie wymogi ustawy i uzyskać potwierdzenie w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Wykaz OPP znajdziesz na stronie: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

REKLAMA

Co się stanie, jeśli wskażesz w PIT organizację, która nie widnieje w wykazie organizacji pożytku publicznego?

W takim przypadku nie zostanie przekazany 1,5% podatku do takiej organizacji. Całość Twojego podatku wpłynie wówczas do budżetu państwa.

Dlaczego warto przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego?

Lista korzyści jest konkretna, a potwierdzi ją z pewnością każdy, kto choć raz wspierał cele społeczne w taki bądź inny sposób. Poczucie radości i satysfakcji są tutaj kluczowe. Cieszymy się z tego, że możemy zrobić coś dobrego, pożytecznego i wartościowego na rzecz innych. Zamiast przekazywać w całości podatek do państwa, można dołożyć swoją cegiełkę do istotnej społecznie inicjatywy, wesprzeć długofalowe cele organizacji czy przekazać odsetek swojego podatku z myślą o konkretnej osobie, która jest pod opieką organizacji. Dla sektora NGO taka aktywność Polek i Polaków ma duże znaczenie, bo wyzwań społecznych jest wiele, dlatego liczy się każdy rodzaj wsparcia. Często 1,5% podatku przekazywany jest pod kątem wsparcia leczenia i walki z różnymi chorobami, ale nie tylko. Obszarów potrzebujących zaopiekowania i wzmocnienia jest bardzo dużo.

Jako fundacja wspierająca schroniska i bezdomne zwierzęta docieramy tam, gdzie sytuacja jest szczególnie trudna i wymagająca. Wiemy, gdzie pomoc będzie w stu procentach trafiona. Znamy potrzeby placówek w całej Polsce. Schroniska borykają się z wieloma trudnościami, również finansowymi. Zapełnienie misek karmą często staje się wyzwaniem. Potrzebne jest też wsparcie w leczeniu zwierząt. Opłacamy zabiegi weterynaryjne i zakup leków. Pomagamy także w sfinansowaniu prac remontowych w placówkach – wylicza Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato prowadzącej ogólnopolski projekt „Karmimy Psiaki” (https://www.karmimypsiaki.pl/).

Z obserwacji zespołu Karmimy Psiaki wynika, że rośnie wrażliwość społeczna na losy bezdomnych zwierząt i troska o ich dobrostan.
- Pomagamy dużo i coraz więcej, a jednak wciąż jest to kropla w morzu potrzeb. Stale otrzymujemy prośby o wsparcie. Bezdomne zwierzęta czekają na dom, na karmę, na leczenie. Na lepsze jutro. Czekanie boli, ale dzięki darczyńcom, którzy wspierają naszą fundację m.in. przekazując na swój 1,5% podatku, możemy pomagać większej liczbie bezdomniaków, docierać do różnych miejsc w kraju i działać tam, gdzie boli najbardziej – podkreśla Iwona Duda.

Jak zweryfikować informacje o organizacji?

Bycie organizacją pożytku publicznego wiąże się z różnymi przywilejami, jak np. otrzymywanie 1,5% podatku od osób fizycznych, ale też wymaga spełnienia różnych zobowiązań, związanych np. z przejrzystością finansową i transparentnością działań. Więcej o uprawnieniach i obowiązkach OPP na stronie: https://www.gov.pl/web/pozytek/3-uprawnienia-obowiazki-i-wymogi-ustawowe-organizacji-pozytku-publicznego.

Warto mieć pewność, że przekazujesz swój odsetek podatku wiarygodnej, rzetelnej organizacji. Koniecznie sprawdź, czy znajduje się w wykazie OPP. Takie organizacje są też zobowiązane do zamieszczania zatwierdzonych sprawozdań finansowych i merytorycznych ze swojej działalności. Ich baza prowadzona jest na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Dobrze jest też zrobić własny research – przeanalizować informacje o danej fundacji czy stowarzyszeniu, sprawdzić jej działalność, opinie osób, które miały z nią styczność. Dziś wiele NGOsów aktywnie korzysta z social mediów, publikuje bieżące informacje na swoich profilach, kanałach komunikacji i stronie www, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Jak przekazać 1,5% na rzecz organizacji pożytku publicznego?

W deklaracji podatkowej zawarty jest wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Co należy zrobić? To proste! Wystarczy wpisać numer KRS wybranej przez siebie OPP i kwotę, jaką chce się przekazać. Możesz swój cel doprecyzować – wpisując w specjalnej rubryce w formularzu konkretny cel szczegółowy. Co ważne, suma ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Korzystasz z usługi Twój e-PIT? Dotyczy ona zeznań PIT-28, 36, 37 i 38. Automatycznie pojawi się w Twoim zeznaniu nazwa organizacji pożytku publicznego, której przekazałeś 1,5% swojego podatku rok wcześniej (pod warunkiem, że nadal widnieje w wykazie uprawnionych OPP). Możesz zachować ten automatyczny zapis lub go zmienić i wprowadzić dane innej organizacji OPP, jej KRS czy cel szczegółowy.

Dokładne instrukcje znajdziesz tutaj:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A także na stronie Ministerstwa Finansów: https://www.podatki.gov.pl/pit/jak-przekazac-1-proc-na-opp/

Organizacje pożytku publicznego zwykle publikują też na swoich stronach informacje o 1,5% podatku. – To źródło, dzięki któremu można od razu zapoznać się z dotychczasowymi działaniami organizacji. Dla przykładu, na naszej stronie karmimypsiaki.pl podatnicy mogą kliknąć w dedykowaną zakładkę 1,5%, poczytać wiele ciekawych historii dotyczących efektów działań pomocowych na rzecz schronisk i bezdomniaków, a następnie od razu przejść do rozliczenia podatku w rządowej usłudze lub skopiować nr KRS do wykorzystania na później – opowiada Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato.

Co w sytuacji, jeśli wspierana rok wcześniej organizacja przestała istnieć lub straciła status OPP?

Wówczas rubryka w formularzu będzie pusta, nie pojawi się automatycznie nazwa tej organizacji. Podatnik może ją uzupełnić nazwą innej organizacji i nr KRS albo też pozostawić zupełnie pustą.

Czy można przekazać 1,5% na konkretną osobę?

Nie, nie można przekazać 1,5% podatku na konkretną osobę. Jest on przekazywany na OPP, ale jeśli dana osoba jest podopiecznym organizacji, to można podać jej dane w rubryce „cel szczegółowy” w PIT. Wówczas zgromadzone w ramach 1,5% środki mogą zostać przeznaczone na realizację potrzeb tej właśnie osoby.

Na czym polega różnica między przekazaniem środków na konto a subkonto organizacji?

Jeśli w deklaracji podatkowej podasz tylko numer KRS OPP, bez wskazania celu szczegółowego, wówczas cała kwota trafi na konto organizacji, co będzie oznaczać, że wspierasz jej cele i działania. Jeśli zrobisz dopisek w rubryce „cel szczegółowy”, np. podając imię i nazwisko dziecka będącego pod opieką danej fundacji, wówczas środki te będą mogły być przeznaczone na potrzeby tej osoby, np. na jej leczenie i rehabilitację. Przekazanie 1,5% na konto organizacji oznacza jej ogólne wsparcie, natomiast w przypadku subkonta pojawia się możliwość wsparcia indywidualnego, dla konkretnej osoby – poprzez OPP, która zarządza środkami i podejmuje decyzje o ich wydatkowaniu.

Dlaczego nie warto zostawiać pustego pola w PIT?

Nie masz obowiązku podawania KRS organizacji pożytku publicznego. Możesz pozostawić puste pole w PIT, ale wypełnienie deklaracji warto potraktować jako okazję do tego, by zrobić coś dobrego dla innych. Jak czytamy na stronie gov.pl, Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego w 2024 r. ponad 1,9 mld złotych, z tytułu 1,5% podatku. To o ponad 370 mln zł więcej niż rok wcześniej. Na taki krok zdecydowało się blisko 15 mln podatników, czyli o 2,1 mln więcej niż w 2023 r. Przeciętna kwota wpłat w ramach 1,5% podatku wyniosła 128 zł.

Widoczna jest rosnąca świadomość społeczna, jednak wciąż potrzebne są różne działania edukacyjne na temat możliwości, jakie daje 1,5%, gdyż to właśnie brak wiedzy i dostępu do informacji sprawia, że niektóre osoby nie przywiązują do tej kwestii uwagi – zaznacza Iwona Duda. – Przekazanie 1,5% nic nie kosztuje, jest szybkie i proste, a dla organizacji oznacza duże wsparcie, możliwość realizowania nowych celów i poszerzania skali pomocy. Z kolei podatnik zyskuje poczucie satysfakcji i sensu tego, co robi, bo jego 1,5% przekłada się na konkretne dobroczynne działania. Jako fundacja obserwujemy to zarówno w projekcie Karmimy Psiaki, jak i w projekcie Hakersi, gdzie pomagamy dzieciom z trudnych środowisk poprzez naukę technologii i rozwijanie umiejętności cyfrowych przydatnych na co dzień, w szkole czy w późniejszej pracy.

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000571
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19910800350

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

REKLAMA

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

ePraca: nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, od II kwartału 2025 r. Jest ustawa

Technologia zmienia rynek pracy coraz bardziej. Od jakiegoś czasu można szukać pracy w aplikacji ePraca. Aplikacja do łatwego zainstalowania na telefon jest nowoczesnym narzędziem, dla tych którzy chcą zmienić czy szukają pracy. Co ważne, w związku ze zmianami ustawowymi, a konkretnie w związku z uchwaleniem ustawy o rynku pracy, w zakresie portalu i aplikacji ePraca został uregulowany nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców - ale których?

Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

REKLAMA

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.
Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

REKLAMA