REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotuj się na kryzys. Unia Europejska apeluje o gromadzenie żywności, wody i leków na 3 dni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
plecak ewakuacyjny sytuacja kryzysowa RCB wojna klęska żywiołowa ewakuacja Rządowe Centrum Bezpieczeństwa minister zagrożenie Unia Gotowości strategia na rzecz gotowości UE Unia Europejska przygotowania do wojny pandemia katastrofa cyberatak zapasy żywność woda pitna leki
Przygotuj się na kryzys. Unia Europejska apeluje o gromadzenie żywności, wody i leków na 3 dni
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W niepewnych czasach, w takich w jakich żyjemy, warto być przygotowanym na niespodziewane sytuacje kryzysowe. Chodzi nie tylko o wojnę, która według niektórych staje się coraz bardziej prawdopodobna, ale także o inne niespodziewane wydarzenia, jak na przykład klęski żywiołowe, co doświadczyliśmy w zeszłym roku. Warto zatem wziąć przykład z jednego z ministrów i przygotować sobie plecak ewakuacyjny. Tak na wszelki wypadek - Unia Europejska apeluje o gromadzenie żywności, wody i leków na co najmniej 72 godziny.

Trzeba być gotowym i odpornym na zagrożenia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) w swoim poradniku na czas kryzysu i wojny „Bądź gotowy!” zachęca obywateli do budowania odporności na zagrożenia. W celu zwiększenia bezpieczeństwa swojego i rodziny należy być świadomym potencjalnych zagrożeń, trzeba też o nich uprzedzić bliskie osoby.

REKLAMA

W przypadku, gdy te zagrożenia wystąpią, należy przygotować bezpieczne schronienie w domu i wyszukać je w najczęściej odwiedzanych miejscach. Oprócz informacji o bezpiecznych miejscach, rodzina i znajomi powinni znać ustalone miejsca kontaktowe, w których będą mogli się spotkać po ewentualnym rozdzieleniu. Nie wolno też zapomnieć o przygotowaniu w domu zapasów, które pozwolą przetrwać minimum 7 dni bez dostępu do żywności, wody i energii.

Plecak ewakuacyjny na kryzysowe sytuacje

REKLAMA

RCB zakłada także wystąpienie nagłych okoliczności, gdy trzeba będzie się ewakuować. Takie kryzysowe sytuacje zwykle są nieprzewidzialne i dlatego zalecane jest uprzednie przygotowanie specjalnego plecaka ewakuacyjnego – jeden z ministrów przyznał w zeszłym roku, że taki plecak ma już spakowany. Plecak ewakuacyjny powinien zawierać zestaw niezbędnych rzeczy, które pomogą przetrwać trudny czas, a nawet mogą ocalić życie.

Warto być przygotowanym na sytuacje kryzysowe i zawczasu przyszykować taki zestaw. Co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym? Powinny to być rzeczy, które pomogą przetrwać kilka pierwszych dni po opuszczeniu domu:

  • radio na baterie z bateriami;
  • latarka z bateriami;
  • gwizdek;
  • najpotrzebniejsze dokumenty (dowód tożsamości, podstawowe informacje medyczne, akt własności mieszkania, wypisy z księgi wieczystej, dowód ubezpieczenia, akty urodzenia, ślubu, zgonu, zaświadczenia o rentach, emeryturach i dochodach oraz pendrive ze skanami);
  • zapalniczka lub zapałki;
  • maski oddechowe lub ochronne;
  • mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS;
  • otwieracz do puszek;
  • gotowa do spożycia żywność na 2 dni;
  • nóż;
  • ołówek i notes;
  • komplet sztućców;
  • kurtka przeciwdeszczowa;
  • apteczka (zawierająca zwłaszcza leki indywidualne, a także środki przeciwbólowe i zbijające temperaturę, środki przeciw biegunce, nudnościom, wymiotom, elektrolity, termometr, pęsetę);
  • śpiwór;
  • worki na śmieci;
  • ubranie na zmianę;
  • mydło, żel do dezynfekcji;
  • kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne;
  • gotówkę w niewielkich nominałach;
  • butelkę filtrującą z nowym filtrem;
  • gumy, sznurki, opaska zaciskowa.

Każdy domownik powinien mieć spakowany własny plecak. W związku z tym, że nie nikt nie wie, kiedy będzie potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, rozsądnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w oddzielne zestawy do domu, pracy i samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Promowanie gotowości wśród obywateli UE

REKLAMA

Nie tylko w Polsce trwają przygotowania do kryzysów. Komisja Europejska zaprezentowała strategię na rzecz gotowości, tzw. Unię Gotowości. Ma ona przygotować UE do skuteczniejszej ochrony obywateli i zapewnić dalsze funkcjonowanie Wspólnoty w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemie, klęski żywiołowe, cyberataki i wojna. Wśród kluczowych działań Komisja Europejska podkreśliła rolę promowania gotowości wśród obywateli. Ma to oznaczać zachęcanie ich m.in. do gromadzenia podstawowych zapasów (żywność, leki, woda) na co najmniej 72 godziny w razie sytuacji kryzysowej. Unia Gotowości zakłada również włączenie lekcji gotowości do programów szkolnych - chodzi o to, by ludzie wiedzieli, jak się zachować, kiedy zaczną wyć syreny alarmowe.

Według Komisji Europejskiej przygotowanie obywateli UE do sytuacji kryzysowych ma istotne znaczenie. Z badań wynika, że w razie kryzysu połowa obywateli po trzech dniach pozostałaby bez wody i jedzenia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający, a kto nie musi składać wniosku?

REKLAMA

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA

ZUS: Dwa dodatki do renty (socjalna i chorobowa). Czym się różnią? Datą powstania niepełnosprawności albo niesamodzielności

Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to np. renta socjalna (albo stare świadczenie pielęgnacyjne ewentualnie przejście na nowe świadczenie wspierające). Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Piotr może się starać o dodatek dopełniający (jeżeli spełni kryterium niesamodzielności). Paweł spełniając to samo kryterium nie otrzyma tego dodatku do renty chorobowej bo dodatku nie ma. Został obiecany przez rząd pół roku, ale trwają praca analityczne nad ustawą.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

REKLAMA