REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasada: świadek ma prawo ustanowić pełnomocnika bez zgody sądu lub prokuratora - projekt nowelizacji kpk (petycja NRA)

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat, pełnomocnik
Zasada: świadek ustanawia pełnomocnika bez konieczności zgody sądu lub prokuratora - projekt nowelizacji kpk (petycja NRA)
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Naczelna Rada Adwokacka proponuje, aby wprowadzić jako zasadę prawo świadków do ustanowienia pełnomocnika, bez wyjątków i konieczności zgody sądu lub prokuratora. Adwokatura skierowała petycje w tej sprawie do prezydenta, rządu i parlamentu, która zawiera projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego.

Prawo świadków do ustanawiania pełnomocnika - petycja NRA

"Zaproponowaliśmy w czwartek na posiedzeniu Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uchwałę, która zawiera petycje. Proponujemy, żeby każdy, kto miałby być przesłuchany w charakterze świadka, miał prawo do adwokata. Proponujemy też równoległy zapis, aby uniemożliwić ewentualne wykorzystywanie w sposób instrumentalny tego prawa" - powiedział w radiu Tok Fm przewodniczący NRA mec. Przemysław Rosati odnosząc się do tej inicjatywy.

Jak podkreślił, "mamy prawo korzystać z pomocy prawnej i korzystanie z pomocy adwokata nie jest niczym nadzwyczajnym". "Tymczasem dziś nie interes śledztwa pozwala sądowi, czy prokuratorowi, na odmowę dopuszczenia pełnomocnika do czynności, tylko ocena, czy zachodzi konieczność obrony interesu świadka" - wskazał Rosati. Jak podkreślił o obronie swojego interesu powinien decydować jednak obywatel i nie może za niego decydować organ państwa.

REKLAMA

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego

Petycja przyjęta przez Prezydium NRA zawiera projekt nowelizacji przepisu Kodeksu postępowania karnego odnoszącego się do możliwości ustanowienia pełnomocnika przez osobę niebędącą stroną postępowania. Petycja NRA została skierowana do prezydenta, rządu, Sejmu i Senatu.

Ważne

Aktualna treść przepisów

Obecnie Kpk stanowi, że "osoba niebędąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu". W kolejnym z przepisów dodano jednak, że "sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika, (...) jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby niebędącej stroną".

W projekcie proponowanym przez Adwokaturę ten drugi przepis wykreślono, zaś pierwszy miałby uzyskać brzmienie: "Osoba niebędąca stroną może ustanowić pełnomocnika. Niestawiennictwo pełnomocnika na terminie czynności procesowej nie stanowi przeszkody w jej przeprowadzeniu".

Zdaniem NRA, taka zmiana zagwarantuje, że "ani prokurator, ani sąd nie będą uprawnieni do ingerowania w decyzję o ustanowieniu pełnomocnika, co usunie element arbitralności, uznaniowości i nieostrości interpretacyjnej".

Jednocześnie w projekcie - jak wskazują jego autorzy - zawarte zostało zabezpieczenie mające "przeciwdziałać instrumentalnemu wykorzystywaniu uprawnienia". Dlatego dodano zasadę, że "niestawiennictwo pełnomocnika na terminie czynności procesowej nie stanowi przeszkody w jej przeprowadzeniu".

Skutek głośnego przesłuchania Barbary Skrzypek, której pełnomocnikowi prokurator E. Wrzosek odmówiła dopuszczenia do udziału w postępowaniu

Kwestia poruszona w projekcie Adwokatury stała się głośna w ostatnich dniach i wyniknęła po nagłej śmierci Barbary Skrzypek. Wieloletnia współpracowniczka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zmarła w sobotę 15 marca. 12 marca była przesłuchiwana w warszawskiej prokuraturze okręgowej w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym powiązanej z PiS spółki Srebrna i niedoszłej inwestycji - wybudowania dwóch wieżowców na należącej do spółki działce w Warszawie. Politycy PiS, w tym lider partii, uważają, że jest związek między przesłuchaniem kobiety a jej śmiercią.

Prok. Ewa Wrzosek, która prowadziła przesłuchanie, powołując się właśnie na przepis Kpk, którego dotyczy projekt Adwokatury, nie dopuściła do udziału w nim pełnomocnika Barbary Skrzypek mec. Krzysztofa Gotkowicza. Jednocześnie w czynnościach udział brali pełnomocnicy pokrzywdzonego w sprawie austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera mec. Jacek Dubois oraz mec. Krystian Lasik.

Prok. Wrzosek oświadczała, że "przesłuchanie pani Barbary Skrzypek odbyło się w środę 12 marca 2025 r. w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Warszawie z zachowaniem wszelkich, wysokich standardów czynności procesowej".

Pytana dlaczego podczas przesłuchania Barbary Skrzypek nie było jej pełnomocnika prok. Wrzosek odpowiedziała, że pełnomocnik świadka uczestniczy w tego typu czynnościach procesowych wyłącznie na konkretnej podstawie prawnej. "Taka podstawa prawna - żaden interes faktyczny ani prawny ze strony Barbary Skrzypek - nie istniał, była przesłuchiwana wyłącznie na okoliczności, które są jej wiadome lub nie" - mówiła Wrzosek.

Przewodniczący NRA: kilka elementów tego przesłuchania było przeprowadzone w sposób niezasadny

Prezes Rosati w czwartek zaznaczył, że "w Polsce codziennie mamy do czynienia z niezliczoną liczbą przesłuchań świadków". "Nie róbmy też z tego przesłuchania, które miało miejsce jakiegoś ekstraordynaryjnego wydarzenia. Nie ulega wątpliwości, że kilka elementów tego przesłuchania było - w mojej ocenie - przeprowadzone w sposób niezasadny. Konsekwentnie stoję na stanowisku, że nie było merytorycznych podstaw, żeby odmówić dopuszczenia do udziału pełnomocnika pani Skrzypek. (...) Wykorzystajmy tę szansę, żeby uświadomić sobie, jakie mamy prawa" - ocenił prezes NRA.

Pytany o fakt, że pełnomocnik Skrzypek w innych sprawach reprezentował prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, co mogło mieć wpływ na decyzję prokuratury, prezes NRA odpowiedział, że "adwokat ma bezwzględny obowiązek przestrzegać zasad etyki". "W ramach zasad etyki musimy często podejmować decyzje o tym, jak rozwiązywać potencjalne konflikty, które mogą wyniknąć z sytuacji procesowej, w której my znajdziemy się z własnym klientem" - zaznaczył.

"Jeśli adwokat ujawniłby jakieś informacje (z przesłuchania świadka - PAP), to złamałby tajemnicę adwokacką i z automatu miałby potencjalną odpowiedzialność dyscyplinarną. Są granice, których nie wolno przekraczać, jeśli chodzi o poświęcenie swojej profesji dla potrzeb jednego, czy drugiego klienta" - podkreślił mec. Rosati.
(PAP) mja/ par/

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna w dół! Senat zatwierdził zmiany. Co to oznacza?

Co dalej ze składką zdrowotną? Dzisiaj Senat nie wniósł poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. Wiceszef MF Jarosław Neneman zapewnił, że zmiana uwzględniona jest w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

Proszę mi wytłumaczyć, czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata?

Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. Wydawało się, że wraz z upływem czasu temat wygaśnie. Z listów do redakcji wynika, że tak się nie dzieje. I wszyscy dalej i konsekwentnie krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.

Stracisz prawo jazdy od razu w całej UE. Cyfrowe prawo jazdy, samoocena zdrowia i nowe surowsze przepisy. Kiedy zmiany wejdą w życie?

W Unii Europejskiej na ukończeniu są prace nad pakietem reform, które na nowo definiują zasady przyznawania i respektowania prawa jazdy we wspólnocie. Ich skutki będą odczuwalne przez kierowców, jak i firmy transportowe. Jedną z najważniejszych zmian jest wzajemnie uznawanie orzeczeń o zakazie prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że utrata prawa jazdy w jednym kraju członkowskim będzie automatycznie skutkować zakazem jazdy w całej Unii. Ale to nie jedyna nowość. Co konkretnie się zmieni i na jakich zasadach? Co to oznacza dla kierowców i przewoźników?

REKLAMA

Darowizna lub spadek? Wprowadzają w błąd, a później słono za to płacimy

Uwaga na oszustwa! Mieszkanka powiatu karkonoskiego straciła niemal 64 tysiące złotych, wierząc w fałszywą darowiznę od rzekomej obywatelki Czech.

Ukraina wybiera Trzaskowskiego jako najbezpieczniejszego kandydata na prezydenta Polski w 2025 r.

Ukraina jest bardzo zainteresowana wyborami prezydenckimi w Polsce. Jak elity ukraińskie oceniają pierwszą trójkę kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Okazuje się, że Rafał Trzaskowski to ich zdaniem najbezpieczniejsza opcja. Dlaczego? Tłumaczy politolog dr Łukasz Adamski.

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? [Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r.]

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r. Projekt ten ma na celu zmiany dotyczące rozszerzenia form zatrudnienia, które wliczać się będą do stażu pracy.

DGP Magazyn na Majówkę

Magazyn na Majówkę „Dziennika Gazety Prawnej” (DGP) to wyjątkowe wydanie przygotowane z myślą o dłuższym, majówkowym weekendzie – 74 strony interesujących treści w kolorowej oprawie. Tematy ważne, kontrowersyjne i odważne dla wszystkich ciekawych świata czytelników.

REKLAMA

1 maja i tyle pytań: Co to za święto? Czy 1 maja wolne od pracy? Czy 1 maja msza święta jest obowiązkowa?

1 maja i tyle pytań: co to za święto? Czy 1 maja jest wolne od pracy? Czy 1 maja msza święta jest obowiązkowa? Czy 1 maja to święto kościelne? Skąd się wzięło święto 1 maja? Warto znać odpowiedzi na powyższe pytania, ale warto też w tym szczególnym momencie zgłębić istotę pracy zawartą Konstytucji RP ale i poznać bliżej podstawowe zasady prawa pracy. Może to też dobry czas, żeby poprosić o podwyżkę, czy też po prostu dać ją pracownikom.

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Co się wydarzy?

Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.

REKLAMA