Trump uderza w Europę: 25% cła na wszystkie towary z UE! Wojna handlowa na horyzoncie?

Izabella Tymińska
Zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importem i eksportem towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych.
rozwiń więcej
Trump uderza w Europę: 25% cła na wszystkie towary z UE! Wojna handlowa na horyzoncie? / Shutterstock

Prezydent Donald Trump w zeszłym tygodniu zapowiedział wprowadzenie ceł na towary z UE w wysokości 25%. Czekamy aktualnie na wprowadzenie tej groźby w życie, co pozwala nam pochylić się nad ewentualnymi konsekwencjami ich wprowadzenia. Część rynków w UE jest zdefiniowana na eksporcie do USA i warto przyjrzeć się jakie konsekwencje będą miały nałożone taryfy.

Donald Tramp zapowiedział wprowadzenie taryf celnych na produkty z UE w wysokości 25%. Na początku zapowiadał, że nałoży cła na samochody, a w ostatni czwartek jednoznacznie się wyraził, że będą to wszystkie towary. Cła ochronne, które Donald Trump chce wprowadzić mają być stosowane w celu ochrony jego krajowych branż przed nadmiernym importem towarów z UE oraz w celu wyrównania bilansu handlowego.

Nakładanie ceł przez Trumpa a WTO

Nałożenie dodatkowych ceł na przywóz towarów wymaga zgody Światowej Organizacji Handlu (WTO). Światowa Organizacja Handlu reguluje zasady handlu międzynarodowego, w tym nałożenie ceł. Kraje członkowskie muszą przestrzegać określonych zasad, aby uniknąć nieuczciwej konkurencji. Należy tu podkreślić, że Stany Zjednoczone Ameryki są członkiem WTO.

Procedura: Aby nałożyć dodatkowe cła, kraj musi przeprowadzić odpowiednie analizy i często zgłosić swoje zamiary do WTO, aby uzyskać ich zgodę. Na przykład, Stany Zjednoczone uzyskały zgodę WTO na podniesienie ceł na niektóre towary z Unii Europejskiej w przeszłości, co pokazuje, jak te zasady są stosowane w praktyce. Innymi słowy nakładanie ceł bez zgody WTO jest złamaniem umowy międzynarodowej.

Wielkość eksportów z krajów UE do USA

W zależności od źródła UE eksportuje towary o wartości od 500 do 600 mld EUR. Największymi eksporterami są Niemcy oraz Irlandia. Jednak takie kraje jak Włochy, Francja czy Hiszpania i ich producenci również ucierpią na wprowadzeniu dodatkowych ceł przez USA. Niemcy i Irlandia eksportują do USA około 30% wartość towaru wysyłanego poza kraj. Niemcy eksportują przede wszystkim samochody osobowe i pojazdy silnikowe oraz leki, a Irlandia produkty farmaceutyczne i lecznicze. Jeśli chodzi o Niemieckie firmy to najbardziej ucierpią Volkswagen, BMW, Mercedes i Bayer, a z irlandzkich firm to Pfizer oraz Johnson and Johnson. Irlandia jest głównym eksporterem na rynek USA odczynników chemicznych wykorzystywanych w farmacji, biotechnologii czy chemii.

Również bardzo ucierpi tak zwana branża modowa. Włochy eksportują do USA tzw. odzież luksusową, Francja tzw. wysokie krawiectwo, a Hiszpania eksportuje towary ZARY. Te same kraje eksportują wina w dużej ilości (ok 5 mld EUR łącznie).

Jeżeli chodzi o straty dla rynku polskiego który eksportuje do USA towary o wartości ok 10 mld EUR to najbardziej ucierpią producenci maszyn i urządzeń, silników turboodrzutowych i turbin gazowych, części rolniczych, drutu izolacyjnego i szeroko rozumianego rynku spożywczego, na czele z sokiem jabłkowym.

Wszyscy w UE odczujemy cła wprowadzane przez USA

Podsumowując, jak prezydent Donald Trump nałoży na Unię Europejską dodatkowe cła to należy liczyć się ze zmniejszeniem sprzedaży towarów na tamten rynek, ale jednocześnie zapewne UE podejmie kroki do nałożenia ceł odwetowych na towary sprowadzane z USA. Wszyscy w UE odczujemy wprowadzenie ceł przez USA ze względu na powiązanie gospodarek wraz z podwykonawstwem pracy produkcyjnej dla eksportowanych towarów.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Wyrok TK: Emeryci nie wiedzieli, że ZUS pomniejszy ich emeryturę. Bali się utraty pracy. Bez przeliczenia
16 kwi 2025

Niekorzystnie rozliczana przez ZUS emerytura wcześniejsza. Dlaczego ją wybierano w 2005 r., 2010 r. 2015 r.? Z dwóch powodów. Pierwszy, to brak wiedzy o tym, ze za świadczenia z tej emerytury zapłaci "karę" w postaci obniżenia emerytury zasadniczej. Jest to "kara" dożywotnia. Miesiąc w miesiąc jest wypłacana niższa emerytura (pracownicy ZUS nie przekazali o tym informacji czytelnikowi, który nie był biegły w przepisach emerytalnych). Jest jednak druga przyczyna przejścia na wcześniejszą emeryturę. To zapowiedź zwolnienia z pracy. Tak wynika z przykładowego listu czytelnika.

Po co emerytowi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
16 kwi 2025

„Jestem już na emeryturze, którą wypłaca mi ZUS. Mój stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o stopień niepełnosprawności? Co daje orzeczenie w przypadku osoby starszej” – pyta Czytelniczka.

Brak podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego do 2028 r. Umiarkowany stopień niepełnosprawności poza nowymi świadczeniami?
16 kwi 2025

Jest aż do 2028 r. prawie pewny brak waloryzacji dla takich świadczeń jak zasiłek pielęgnacyjny (od 2019 r.!), a także takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym?"

QUIZ z polskich przysłów i powiedzeń. Potrafisz je dokończyć? Już na 5. pytaniu będzie pod górkę
16 kwi 2025
W tym quizie prosimy Was o dokończenie popularnych przysłów o raz powiedzeń. Wiele z nich weszło na stałe do codziennego języka. Używamy ich dosyć często, ale zdarza się, że je mylimy. Dacie radę?
ZUS: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Twoja emerytura może być wyższa
16 kwi 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, o możliwości zwiększenia przyszłej emerytury poprzez dostarczenie brakujących dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

NSA: Po przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego (3287 zł) osoba niepełnosprawna (stopień umiarkowany) wybierze wyższe świadczenie
16 kwi 2025

NSA wskazał na ważny niuans. Opiekun osoby niepełnosprawnej (matka) ma zasiłek stały. Podstawą dla tego zasiłku była całkowita niezdolność do pracy. Opiekun w świadczeniu pielęgnacyjnym musi być zdolny do pracy. Tylko wtedy może zrezygnować z pracy dla wykonania zadania opieki nad osobą niepełnosprawną (tu córka leżącą, stopień znaczny niepełnosprawności, pełna niesamodzielność). Pomimo zasiłku stałego (i niezdolności do pracy) matka została uznana dla świadczenia pielęgnacyjnego za osobę potencjalnie zdolną do pracy. Jak to jest możliwe? Na pozór wydaje się niemożliwe. A jednak jest możliwe.

Nowy rodzaj zabezpieczenia sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia
16 kwi 2025

W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.
16 kwi 2025

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

Nowy limit zwolnienia z abonamentu RTV. Więcej osób już może skorzystać z tego zwolnienia
16 kwi 2025

Opłaty abonamentowe nie są lubiane, ale – niestety – ciągle obowiązkowe. Mimo obietnic likwidacji abonament RTV ma się dobrze i nadal należy go opłacać. Na szczęście niektórzy są zwolnieni od tego przykrego obowiązku. Liczba tych szczęściarzy niedawno się powiększyła. Kogo to dotyczy?

Przymusowe odbieranie dzieci w Polsce. Nowe wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości
16 kwi 2025

Dobro dziecka musi być absolutnym priorytetem – także wtedy, gdy sąd decyduje o przymusowym odebraniu dziecka – to główna konkluzja nowych wytycznych dla kuratorów sądowych i zaleceń dla psychologów, które podpisano w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2024 r. było ponad 1,2 tys. takich odbiorów.

pokaż więcej
Proszę czekać...