REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci: Różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce dyskryminuje obie płcie. Coraz więcej osób z emeryturą niższą od minimalnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zastępca RPO: różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn dyskryminuje obie płcie
Zastępca RPO: różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn dyskryminuje obie płcie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 6 marca 2025 r. w czasie debaty w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, zastępca RPO dr hab. Adam Krzywoń zaprezentował tezę ekspertów, że utrzymanie zróżnicowanego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest dyskryminujące dla obu płci. Dla kobiet ze względu na niższe świadczenia emerytalne, a mężczyzn ze względu na późniejszy dostęp do emerytury.

Debata "Praca dla seniorów. Dlaczego seniorki są w trudniejszej sytuacji na rynku pracy niż seniorzy i jak to zmienić?" Wystąpienie zastępcy RPO

W czwartek 6 marca 2025 r. w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się debata "Praca dla seniorów. Dlaczego seniorki są w trudniejszej sytuacji na rynku pracy niż seniorzy i jak to zmienić?".

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich podkreślił, że aktywność zawodowa seniorów jest korzystna ekonomicznie dla osób zatrudnionych, ale także przynosi pożytek samym pracodawcom i osobom pracującym z seniorami.

Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z 2023 roku przypomniał, że wśród biernych zawodowo w grupie 60-89 lat przeważały kobiety - ich odsetek wynosił ponad 62 proc. W populacji kobiet w tym wieku odsetek biernych zawodowo osiągnął 91 proc., a wśród mężczyzn 75 proc.

Jak powiedział, z dyskusji, które były prowadzone na posiedzeniach komisji ekspertów do spraw osób starszych RPO wynika, że przeciętne świadczenie dla kobiet będzie znacząco niższe niż dla mężczyzn. To zjawisko będzie się pogłębiać.

Drugą tezą jest to, że utrzymanie zróżnicowanego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest dyskryminujące dla obu płci. Dla kobiet ze względu na niższe świadczenia emerytalne, a mężczyzn ze względu na późniejszy dostęp do emerytury.

Trzecim wnioskiem jest to, że zwiększać będzie się liczba osób, które otrzymują emeryturę niższą od minimalnej.

"To z kolei będzie powodowało konieczność dopłaty z budżetu państwa do wysokości minimalnego świadczenia, a to i tak nie zapewni ochrony przed ubóstwem i w konsekwencji będzie zwiększało rolę pomocy społecznej" - zaznaczył.

REKLAMA

Nie ma obiektywnych powodów by utrzymywać zróżnicowany wiek emerytalny kobiety i mężczyzn

dr Adam Krzywoń przyznał, że nie ma dzisiaj obiektywnych, biologicznych cech różnicujących, które pozwalałyby wprowadzać zróżnicowany wiek emerytalny kobiety i mężczyzn. "Mówimy tutaj o generalnym wieku i o tych zasadach ogólnych" - zaznaczył. "Natomiast co do zasady, myślę, że dzisiejsze zróżnicowanie tego powszechnego wieku emerytalnego pozostaje nieuzasadnione" - dodał.

Jego zdaniem rozwiązaniem wspierającym aktywność osób w wieku emerytalnym na rynku pracy, przy zachowaniu obecnych regulacji dotyczących wieku emerytalnego jest zachęcanie do dłuższej aktywności zawodowej.

Dlaczego niewiele kobiet po 60 roku życia jest aktywnych na rynku pracy

REKLAMA

Według dyrektorki Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych dr hab. Agnieszki Sowy-Kofty stopa zatrudnienia kobiet w grupie 40-59 lat jest stosunkowo wysoka w porównaniu z innymi państwami UE. W grupie po 60. roku życia Polska jest jednak jednym z krajów o najniższym zaangażowaniu kobiet na rynku pracy.

Dr hab. Aleksandra Szczerba z zespołu ds. równego traktowania biura RPO podkreśliła, że jednym z powodów występowania problemów seniorek na rynku pracy jest dyskryminacja ze względu na płeć. Jak podkreśliła, według wskaźnika równości płci, mierzonego co roku przez Agencję Europejskiego Instytutu Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn, wyniki wskazują 71 punktów dla UE i nieco poniżej 63,4 pkt dla Polski (przy czym 100 punktów oznacza brak nierówności).

"My jesteśmy od lat raczej w dolnej części tabeli państw unijnych, więc cały czas przed nami zadanie wyrównania tej pozycji kobiet i mężczyzn" - zaznaczyła. Dodała, że wskaźnik ten jest najwyższy w dziedzinie zatrudnienia i wynagrodzenia.

Według doradczyni zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu Marzeny Strzelczak istotnym problemem jest brak rozwiązań prawnych wspierających osoby wchodzące w wiek emerytalny.

"Nie ma żadnych systemowych rozwiązań, wspierających opiekę nad dorosłymi osobami zależnymi, a wiadomo, że to będzie ten obszar odpowiedzialności pracujących osób, który będzie się zwiększał" - zaznaczyła.

Prezeska Stowarzyszenia Aktywne Kobiety dr Halina Sobańska oceniła, że seniorki są gotowe do aktywności zawodowej, jednak potrzebują w tym obszarze wsparcia. Dodała, że urzędy pracy często wskazują na brak programów, które pomogłyby im wejść na rynek pracy.

Dyrektorka Urzędu Pracy m.st. Warszawy Monika Fedorczuk podkreśliła, że podstawowym klientem urzędu pracy jest obecnie osoba poniżej wieku emerytalnego. Według niej zakres pomocy, jaki w tej chwili urząd może udzielić osobie w wieku emerytalnym jest niewielki. Dodała, że dopiero nowa ustawa o reformie rynku pracy zauważa potencjał osób w wieku emerytalnym i daje instrumenty finansowe np. na szkolenia. Problemem jest też jednak brak chęci zatrudniania osób starszych.

"Jeżeli nie będzie chęci zatrudnienia i gotowości ze strony pracodawców to, żeby nasz potencjalny pracownik był pozłocony i miał 750 certyfikatów, to będziemy się poruszali w takim obszarze frustracji" - zaznaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Emeryci jako rezerwa zasobów pracy

Z najnowszej Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce za 2023 r. opracowanej przez ministra ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz wynika, że osoby w wieku poprodukcyjnym, w tym osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, to wciąż niewykorzystywana rezerwa zasobów pracy. W 2023 r. współczynnik aktywności zawodowej w grupie wiekowej 60—89 lat wyniósł 15,4 proc. Wskaźnik zatrudnienia ukształtował się na poziomie 15,2 proc. (PAP)
kblu/ jann/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz surowe kary za brak meldunku. Zameldowania w terminie powinny szczególnie pilnować osoby zamożne, dlaczego

Brak zameldowania na pobyt stały lub czasowy to wykroczenie. Kodeks wykroczeń przewiduje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego różne kary. Jedną z nich jest kara grzywny – przy czym nietypowo jej wysokość nie jest z góry ustalona, ale uzależniona od statusu majątkowego osoby dopuszczającej się wykroczenia.

Co oznaczają i do czego uprawniają wskazania w orzeczeniu o niepełnosprawności?

Wskazania są ważnym elementem orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Jakie są możliwe punkty i do czego uprawniają? Oto najważniejsze informacje.

Praca emerytów. Kiedy emerytura zostanie zmniejszona?

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą uzyskiwać dodatkowe przychody bez żadnych ograniczeń. Liczba pracujących emerytów wzrasta - na koniec 2024 r. liczba pracujących emerytów wyniosła 872,6 tys. osób. W ciągu ostatnich dziewięciu lat wzrosła o 51,7 proc.

NSA: nieważna uchwała dot. opłaty miejscowej w Zakopanem. Większość hotelarzy nadal pobiera tę daninę od turystów. TIG chce podatku turystycznego pod Tatrami

W dniu 1 kwietnia 2025 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację miasta Zakopane i podtrzymał wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który stwierdził nieważność uchwały o pobieraniu opłaty miejscowej w Zakopanem. Po tym NSA hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal mają pobierać tę daninę od turystów. Tatrzańska Izba Gospodarcza (TIG) proponuje likwidację opłaty miejscowej i zastąpienie jej lokalnym podatkiem turystycznym.

REKLAMA

Od kwietnia 2025 r. ruszą wypłaty dodatku do prądu, nawet do 600 zł

Udało się dotrzeć do zapowiedzi instytucji pomocowej, z której wynika, że najwcześniej od II kwartału 2025 r. czyli od kwietnia ruszą wypłaty dodatku do prądu. Kwota sięga nawet do 600 zł. Kto, kiedy i w jakich warunkach może otrzymać takie świadczenie? Okazuje się, że nie jest skierowane do tak szerokiej grupy, jakiej powinna przysługiwać ta pomoc finansowa, także zarzuca się rządowi dyskryminację części osób potrzebujących.

WZON i 43 punkty dla osoby niepełnosprawnej na wózku. Za test samodzielności. Bez świadczeń. Sprawne ciało powyżej pasa [stopień znaczny]

Do redakcji wpłynął list od osoby niepełnosprawnej, która ma przerwany rdzeń kręgowy od 25 lat. Stopień znaczny niepełnosprawności. Orzeczenie stałe. Otrzymała niezwykle niską liczbę punktów w WZON od komisji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Nie ma żadnej szansy na świadczenie wspierające (co do zasady 70 punktów, w okresie przejściowym dla 2025 r. 78 punkty). Nie ma też starego świadczenia pielęgnacyjnego. Jest to kolejny list od czytelników z informacją o bardzo niskich wartościach punktów dla ciężko doświadczonych. Kilka dni temu opublikowaliśmy list czytelniczki, która jako osoba niewidoma otrzymała 61 punktów (czyli nie będzie świadczenia wspierającego.

Rewolucja dla palaczy i zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych. Prezydent RP podpisał ustawę: wejście w życie 17 kwietnia 2025 r.

To prawdziwa rewolucja dla palaczy. Jest już podpisana ustawa przez Prezydenta, która wchodzi w życie, w połowie kwietnia 2025 r., tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie kryją radości. Podkreślają: mniej dymu, więcej zdrowia. Prawda jest jednak taka, że kto chce palić, to i tak palić będzie.

W rządzie projekt: 5 lat pracy da aż 2 dni urlopu, 10 lat pracy 4 dni, 15 lat pracy 6 dni, 20 lat pracy 8 dni, 25 lat pracy 10 dni. Przywilej dla opiekunek

Rok temu (4 kwietnia 2024 r.) Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na konferencji prasowej zapowiedziało wprowadzenie nowego typu urlopu. To była (wtedy i dziś) rewolucja prawna. Za każde 5 lat pracy (stażu) pracownik otrzyma dodatkowe 2 dni urlopu. Za 25 lat pracy przysługuje więc aż 10 dni dodatkowego, płatnego urlopu wypoczynkowego. To bardzo hojny przywilej pracowniczy. Nie dziwi więc, że prawo do tego urlopu mają tylko niektórzy pracownicy. W tym wypadku opiekunki opiekunowie dzieci do lat 3 pracujący w żłobkach. Po roku (także 4 kwietnia tym razem 2025 r.) okazuje się, że urlop ten ma szansę na wejście w życie (być może od 2026 r. jest możliwy jednak także 2027 r.) - trwają konsultacje społeczne odpowiedniego projektu ustawy nowelizującej przepisy.

REKLAMA

Jeżeli masz to w swoim rowerze – możesz Cię to kosztować nawet 3560 zł, a jazda na nim po drogach publicznych jest nielegalna. Niewiele osób jest tego świadomych

Coraz popularniejsze rowery elektryczne – bo o nie chodzi, mogą przysporzyć ich nieświadomym właścicielom niemałych problemów. Określone parametry pojazdu, mogą bowiem przesądzić o tym, że tak naprawdę ma się do czynienia z motorowerem, a nie z rowerem wyposażonym w pomocniczy napęd elektryczny. Z tymi pierwszymi natomiast – wiąże się cały szereg obowiązków formalno-prawnych, za których niedopełnienie grożą surowe konsekwencje.

Ci, którzy mają mieszkania z balkonem będą za to słono płacić. I nie ma litości

Dni stają się coraz dłuższe, słupki rtęci wędrują w górę. Wiosna rozkręca się na całego, a razem z nią fani roślin ozdobnych i grillowania. Nie wszystkich stać na dom z ogrodem, czy choćby własna, niewielką działkę. Niektórzy swoim kwiatowym i kulinarnym pasjom oddają się na balkonach blokowisk. I tu zaczyna się problem, który może się skończyć zapłaceniem słonej kary.  

REKLAMA