REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZNP: Nadgodzinami nauczyciela jest nawet praca w domu. Sprawdzenie kartkówek. Przygotowania do lekcji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
ZNP: Nadgodziny dla nauczyciela za emaile od rodziców, kartkówki i sprawdziany, przygotowywanie się do lekcji
ZNP: Nadgodziny dla nauczyciela za emaile od rodziców, kartkówki i sprawdziany, przygotowywanie się do lekcji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Źródłem nadgodzin nauczyciela może być odpowiadanie na emaile od rodziców, sprawdzanie kartkówek, przygotowywanie się do lekcji, rady pedagogiczne, zebrania, wycieczki. A nawet czas dyżurowania na korytarzu w czasie przerwy. Pod warunkiem przekroczenie 40 h pracy tygodniowo. Część nadgodzin może być realizowana w domu, gdyż nauczyciel nie ma normy dziennej pracy, a art. 43 Karty Nauczyciela stanowi, że do czasu pracy nauczyciela zalicza: zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Praca wykonywana przez nauczyciela ponad normę czasu pracy z Karty nauczyciela jest pracą w godzinach nadliczbowych w rozumieniu Kodeksu pracy – to słynna konkluzja uchwały Sądu Najwyższego z 26 lutego 2025 roku LINK To zasada w prawie polskim - za czas pracę ponad normy, należy się dodatkowe wobec pensji wynagrodzenie. Do tej pory nie do końca było wiadomo, czy nauczyciele podlegają przepisom o nadgodzinach. Bo są w Kodeksie pracy, a jak wiadomo nauczyciele mają osobną Kartę Nauczyciela (ta mówi tylko o godzinach ponadwymiarowych wobec pensum).

REKLAMA

Karta Nauczyciela wprowadza dla nauczycieli 40 godzinny tydzień pracy - wszystko co ponad to nadgodziny. ZNP opracował wzór wezwania o wypłatę nadgodzin. Składa się go u dyrektora danej szkoły. Termin na uregulowanie zaległości 7 dni, a potem nauczyciel musi iść do sądu. I to jak najszybciej. Bo nadgodziny można dochodzić przez trzy lata.

Co jest nadgodzinami? Każda czynności wykonana powyżej 40 godzin tygodniowo w tym także część czynności takich jak sprawdzanie kartkówek, przygotowywanie się do lekcji. Dlaczego?

Sądy wskazują, że do 40 tygodniowego czasu pracy nauczyciela wchodzi także przygotowywanie się do zajęć i sprawdzanie kartkówek

"Na tygodniową normę czasu pracy nauczyciela składa się pensum (tj. zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze prowadzone bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz) oraz inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, na przykład udział w posiedzeniach rady pedagogicznej, przeprowadzanie wywiadówek z udziałem rodziców, sprawdzanie prac pisemnych uczniów, przygotowanie do zajęć itp.". Tak stwierdził SN (postanowienie I PSKP 24/23 z 17 kwietnia 2024 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo art. 43 Katy Nauczyciela do czasu pracy nauczyciela zalicza: zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Wynika z tego, że nauczyciel ma rzeczywiście prawo żądać nadgodzin za pracę nad kartkówkami czy przygotowaniem się do zajęć.

ZNP: Nauczyciele chcą wynagrodzenia za odpowiadanie na emaile od rodziców, sprawdzanie kartkówek, przygotowywanie się do lekcji, rady pedagogiczne, zebrania, wycieczki [Nadgodziny]

Przygotował wzór wniosku o nadgodziny. Wniosek w pliku Word do ściągnięcia.

wzór - nadgodziny

wzór - nadgodziny

Z powyższego wzoru wynika, że źródłem nadgodzin dla nauczyciela może być:

1) odpowiadanie na emaile od rodziców,

2) sprawdzanie kartkówek,

3) przygotowywanie się do lekcji,

4) rady pedagogiczne,

5) zebrania,

6) wycieczki.

WEZWANIE DO ZAPŁATY WYNAGRODZENIA ZA PRACĘ W GODZINACH NADLICZBOWYCH

Niniejszym wzywam Szkołę …………… do zapłaty wynagrodzenia za pracę

w 37 godzinach (liczba godzin przykładowa, do uzupełnienia we własnym zakresie) nadliczbowych wypracowanych w tygodniu obejmującym okres od dnia 4.11.2024 do dnia 10.11.2024 r.

Wypłata wynagrodzenia winna być dokonana w ciągu 7 dni od dnia otrzymania niniejszego wezwania wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 3 grudnia 2024 r. do dnia zapłaty.

W przypadku braku uwzględnienia powyższego wezwania będę zmuszony do dochodzenia należnego mi wynagrodzenia na drodze sądowej.

UZASADNIENIE

1. W dniu 4.11.2024 r. (poniedziałek):

a) prowadziłem zajęcie dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz (lekcje) - w wymiarze 3 godzin (4 x 45 min.),

b) uczestniczyłem w posiedzeniu rady pedagogicznej - w wymiarze 3 godzin,

c) sprawdzałem prace klasowe - w wymiarze 2 godzin,

d) pełniłem dyżur przed rozpoczęciem zajęć i w czasie przerw pomiędzy zajęciami na korytarzach szkolnych - w wymiarze 1 godziny.

2. W dniu 5.11.2024 r. (wtorek):

a) prowadziłem zajęcie dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz (lekcje) - w wymiarze 6 godzin (8 x 45 min),

b) prowadziłem konsultacje w ramach dostępności nauczyciela dla uczniów i rodziców - w wymiarze 1 godziny,

c) przygotowywałem apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości - w wymiarze 2 godzin,

d) odpowiadałem na korespondencję mailową rodziców uczniów – w wymiarze 1 godziny.

3. W dniu 6.11.2024 r. (środa):

a) prowadziłem zajęcie dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze bezpośrednio

z uczniami albo na ich rzecz (lekcje) w wymiarze 3 godzin (4 x 45 min),

b) prowadziłem zebranie dla rodziców uczniów klasy 6, której jestem wychowawcą w wymiarze 2 godzin,

c) przygotowywałem apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

- w wymiarze 2 godzin,

d) przygotowywałem zagadnienia na sprawdzian dla klasy 7 - w wymiarze 1 godziny,

e) odpowiadałem na korespondencję mailową rodziców uczniów – w wymiarze 1 godziny.

4. W dniach 7-9.11.2024 r. (czwartek-sobota) uczestniczyłem w wyjeździe służbowym na wycieczkę szkolną z uczniami klasy 6, pracując w tym okresie:

a) w dniu 7.11.2024 r. w godz. 8.00 – 24.00 tj. w wymiarze 16 godzin,

b) w dniu 8.11.2024 r. w godz. 6.00 – 23.00 tj. w wymiarze 17 godzin,

c) w dniu 9.11.2024 r. w godz. 6.00 – 19.00 tj. w wymiarze 13 godzin.

5. W dniu 10.11.2024 r. (niedziela) opiekowałem się grupą uczniów reprezentujących szkołę na miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości w wymiarze – 3 godzin.

W świetle powyższego wezwanie jest konieczne i uzasadnione.

………………………

podpis nauczyciela

Polecamy VAT 2025. Podatki część 2

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wyjechać na koszt ZUS-u na rehabilitację do uzdrowiska. Dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji od 2025 roku

Niemal od 30 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Co roku w ramach tego programu z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W 2025 roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Grzegorz Braun - partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Grzegorz Braun to jeden z kandydatów na Prezydenta RP w wyborach 2025 r. W jakiej partii jest Grzegorz Braun i jaki ma program wyborczy? Podajemy wiek, zawód, wykształcenie i miejsce zamieszkania kandydata.

W 2026 r. będą 3 rewolucyjne ustawy! Polski ustawodawca bierze się za: podgrzewane wyroby tytoniowe (smakowe), e-papierosy (zarówno z nikotyną, jak i bez), woreczki z syntetyczną nikotyną oraz inne produkty nikotynowe - które kupimy tylko w aptece

Co dopiero wejdzie w życie nowa ustawa ograniczająca handel tytoniem. A tu Ministerstwo Zdrowia pracuje nad dwoma kolejnymi ustawami. Zmian dla palaczy ciąg dalszy! Czy to będzie koniec rynku tytoniowego w takim kształcie jak obowiązuje aktualnie? Czy po tych 3 nowych ustawach będzie krach? No i co na to młodzież i palacze, których zmiany dotkną bezpośrednio. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jasno wskazuje, że atrakcyjne smaki i zapachy (np. owocowe czy mentolowe) przyciągają młodych ludzi i zwiększają ryzyko uzależnienia.

Kupujesz mieszkanie, wynajmujesz, a pieniądze same lecą? Nic bardziej mylnego. Dlaczego boimy się wynajmować? Jak może pomóc najem instytucjonalny?

- Nie jest sztuką zrobić zdjęcia kuchni, łazienki i pokoju telefonem, a następnie wrzucić do Internetu i liczyć na to, że mieszkanie zarówno w ujęciu krótko jak i długoterminowym będzie na siebie pracować. Klienci oczekują, że oferta będzie jasna i czytelna, a wynajmujący chciałby być spokojny o stan swojej nieruchomości i nie martwić się o bieżące zarządzanie obiektem. Najem instytucjonalny w polskim prawie jest relatywnie nowym pojęciem, a w obecnej sytuacji z roku na rok dynamicznie zyskuje na popularności. Polska w tym zakresie staje się europejskim czempionem, choć oczywiście ten wzrost mógłby być jeszcze bardziej dynamiczny – mówi Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości.

REKLAMA

Teraz surowe kary za brak meldunku. Zameldowania w terminie powinny szczególnie pilnować osoby zamożne, dlaczego

Brak zameldowania na pobyt stały lub czasowy to wykroczenie. Kodeks wykroczeń przewiduje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego różne kary. Jedną z nich jest kara grzywny – przy czym nietypowo jej wysokość nie jest z góry ustalona, ale uzależniona od statusu majątkowego osoby dopuszczającej się wykroczenia.

Co oznaczają i do czego uprawniają wskazania w orzeczeniu o niepełnosprawności?

Wskazania są ważnym elementem orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Jakie są możliwe punkty i do czego uprawniają? Oto najważniejsze informacje.

Praca emerytów. Kiedy emerytura zostanie zmniejszona?

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą uzyskiwać dodatkowe przychody bez żadnych ograniczeń. Liczba pracujących emerytów wzrasta - na koniec 2024 r. liczba pracujących emerytów wyniosła 872,6 tys. osób. W ciągu ostatnich dziewięciu lat wzrosła o 51,7 proc.

Co trzeba zrobić, żeby dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Zasady na 2025 r. to: elementy biologiczny, ekonomiczny i socjalny

Co trzeba zrobić, żeby dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Wiele! Potrzebne są wnioski, dokumentacja medyczna i dowody! Zasady na 2025 r. są zmienione bo wydane zostały wytyczne. Dotyczą one jednak orzeczeń wydawanych na stałe przez PZON i WZON. Jeżeli chodzi o czasowe orzeczenia, to na przykładzie ciekawej i rzeczywistej sprawy, która dotarła aż do Sądu Najwyższego opisujemy jak ważne dla WZON, PZON, ZUS, SADÓW są takie elementy jak: elementy biologiczny; element ekonomiczny, element socjalny przy orzekaniu o niepełnosprawności.

REKLAMA

NSA: nieważna uchwała dot. opłaty miejscowej w Zakopanem. Większość hotelarzy nadal pobiera tę daninę od turystów. TIG chce podatku turystycznego pod Tatrami

W dniu 1 kwietnia 2025 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację miasta Zakopane i podtrzymał wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który stwierdził nieważność uchwały o pobieraniu opłaty miejscowej w Zakopanem. Po tym NSA hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal mają pobierać tę daninę od turystów. Tatrzańska Izba Gospodarcza (TIG) proponuje likwidację opłaty miejscowej i zastąpienie jej lokalnym podatkiem turystycznym.

Od kwietnia 2025 r. ruszą wypłaty dodatku do prądu, nawet do 600 zł

Udało się dotrzeć do zapowiedzi instytucji pomocowej, z której wynika, że najwcześniej od II kwartału 2025 r. czyli od kwietnia ruszą wypłaty dodatku do prądu. Kwota sięga nawet do 600 zł. Kto, kiedy i w jakich warunkach może otrzymać takie świadczenie? Okazuje się, że nie jest skierowane do tak szerokiej grupy, jakiej powinna przysługiwać ta pomoc finansowa, także zarzuca się rządowi dyskryminację części osób potrzebujących.

REKLAMA