REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcom opłaci się zatrudnić pracownika po ukończeniu 50 roku życia. Dofinansowania do wynagrodzeń już w 2025 r. i w 2026 r.? [Ustawa z podpisem Prezydenta]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
senior, praca, zatrudnienie, dofinansowanie
Pracodawcom opłaci się zatrudnić pracownika po ukończeniu 50 roku życia. Dofinansowania do wynagrodzeń już w 2025 r. i w 2026 r.? [Ustawa z podpisem Prezydenta]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda 10 kwietnia 2025 r. podpisał ustawę z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa zakłada między innymi dofinansowania do zatrudniania osób powyżej 50 roku życia, bon na zasiedlenie oraz świadczenie aktywizacyjne.
rozwiń >

10 kwietnia 2025 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 20 marca 2025 r. o o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, jednak z pewnymi wyjątkami.

REKLAMA

Pracodawcom opłaci się zatrudnić pracownika po ukończeniu 50 roku życia.

Ustawa zakłada możliwość dofinansowań do zatrudniania osób powyżej 50 roku życia oraz osób w wieku emerytalnym. Pracodawca będzie mógł uzyskać od starosty dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego :

  1. bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny,
  2. poszukującego pracy, który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny

REKLAMA

Dofinansowanie będzie przysługiwało pod warunkiem, że dana osoba nie była zatrudniona lub nie wykonywała innej pracy zarobkowej u tego pracodawcy, bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny albo poszukujący pracy. Chodzi o ograniczenie ryzyka ewentualnych nadużyć w zakresie możliwości uzyskania dofinansowania z powiatowych urzędów pracy przez przedsiębiorców za zatrudnienie seniora.

Dofinansowanie wynagrodzenia bezrobotnego, który ukończył 50 lat, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat ( mężczyźni) przysługuje przez 12 miesięcy. W przypadku dofinansowania wynagrodzeń osób poszukujących pracy i mających powyżej 60 lat ( kobiety) i powyżej 65 lat, dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje przez miesiąc. Jednakże, należy pamiętać, że ustawodawca przewidział, że dofinasowanie wynagrodzenia osób poszukujących pracy może być przyznane wielokrotnie.

Dofinansowania do wynagrodzeń: ile będą wynosić?

Dofinansowanie przysługuje w wysokości ustalonej na umowie, jednakże nie może ona być wyższa niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego bezrobotnego albo poszukującego pracy. Oznacza to, że pracodawcy mogą otrzymać maksymalnie dofinansowanie w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2025 r. wynosi 4666 zł. Oznacza to, że gdyby przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku, pracodawcy mogliby liczyć na dofinansowania w maksymalnej wysokości 2333 zł brutto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca będzie musiał się także zobowiązać się do utrzymania w zatrudnieniu:

  • Bezrobotnego, który ukończył 50 lat, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat ( mężczyźni), przez okres kolejnych sześciu miesięcy.
  • Poszukującego pracy, który ma powyżej 60 lat ( kobiety) i powyżej 65 lat (mężczyźni), przez okres kolejnego jednego miesiąca. Projektodawca zastrzegł jednak, że umowa za zatrudnienie skierowanego poszukującego pracy, który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny, jest zawierana na okres do 12 miesięcy, przy czym dofinansowanie przysługuje co drugi miesiąc.

Świadczenie aktywizacyjne: Dla kogo? Na jakich warunkach?

Pracodawcy będą mogli także otrzymać od starosty świadczenie aktywizacyjne pod warunkiem, że zatrudnią w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy:

  • bezrobotnego lub poszukującego pracy niezatrudnionego i niewykonującego innej pracy zarobkowej rodzica powracającego na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka,
  • bezrobotnego lub poszukującego pracy niezatrudnionego i niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna powracającego na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad osobą zależną.

Świadczenie aktywizacyjne przysługiwać będzie przez 12 miesięcy. Wysokość tego świadczenia zależna będzie od wymiaru czasu pracy. W przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, będzie przysługiwało w wysokości połowy wynagrodzenia. W przypadku zatrudnienia w co najmniej połowie wymiaru pracy, będzie przysługiwało w wysokości 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Pracodawca będzie miał obowiązek zatrudnić bezrobotnego lub poszukującego pracy przez okres 6 miesięcy po upływie przysługiwania świadczenia aktywizacyjnego. W przypadku, gdy pracodawca rozwiąże umowę wcześniej lub jeszcze w trakcie przysługiwania świadczenia aktywizacyjnego, pracodawca będzie miał obowiązek zwrócić otrzymane świadczenie aktywizacyjne wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od całości kwoty otrzymanych świadczeń aktywizacyjnych od dnia wypłaty pierwszego świadczenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty. Świadczenie to nie będzie przysługiwało w przypadku, w którym pracodawca uzyska prawo do pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie miejsca pracy dla osoby, która miałaby być objęta świadczeniem aktywizacyjnym.

Utworzenie stanowiska pracy zdalnej

To nie jedyne rozwiązania, które przewidzieli ustawodawcy. Na podstawie zawartej umowy, starosta może przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy środki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy zdalnej. Grant ten będzie przysługiwał w w kwocie określonej w umowie zawartej ze starostą, nie wyższej jednak niż 3-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego skierowanego bezrobotnego. Stosownie do zawartej umowy, pracodawca lub przedsiębiorca będzie musiał utrzymywać w zatrudnieniu skierowanego bezrobotnego przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w co najmniej połowie pełnego wymiaru czasu pracy. W przypadku niewywiązania się z warunków lub wykorzystania grantu niezgodnie z umową lub jego niewykorzystania będzie zobowiązany zwrócić grant wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania grantu, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

Inne rozwiązania

W ustawie znalazły się także rozwiązania takie jak "staż plus", który zastąpi przygotowanie zawodowe dorosłych. będzie polegał na ułatwieniu nabywania w ramach stażu nie tylko umiejętności, ale także kwalifikacji zawodowych, premiowanych wypłatą dodatku do stypendium dla stażysty oraz premii dla pracodawcy. Wprowadzona zostanie także pożyczka edukacyjna w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Będzie można ją wykorzystać na opłacenie np. kosztów szkolenia, studiów podyplomowych, potwierdzenia wiedzy i umiejętności, uzyskania dokumentów potwierdzających nabycie wiedzy i umiejętności oraz na kontynuację nauki w formach szkolnych. Po spełnieniu wskazanych warunków będzie możliwość umorzenia 20 proc. kwoty pożyczki. Ponadto, osobom bezrobotnym posiadającym okres uprawniający do zasiłku, wynoszący mniej niż 5 lat, będzie przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych w wysokość 100 proc., a nie jak dotychczas, 80 proc. Zostaną także wprowadzone nowe zasady wsparcia dla osób do 30 roku życia. Chodzi m.in. o ocenę umiejętności cyfrowych osoby rejestrującej się jako bezrobotna lub poszukująca pracy. Bon na zasiedlenie będzie przysługiwał każdej osobie bezrobotnej bez względu na wiek. Obecnie mogą z niego skorzystać osoby poniżej 30 roku życia.

Kiedy ustawa wejdzie w życie? Dofinansowania do wynagrodzeń już w 2025 r. i w 2026 r.?

Ustawa ma wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Są jednak pewne wyjątki:

  • art. 392 pkt 2 lit. b oraz art. 457, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Chodzi o zmiany wprowadzanej do ustawy o pomocy społecznej, dotyczącej niewliczania świadczeń „Aktywny rodzic” do dochodu ustalanego na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej oraz przepisu przejściowego odnoszącego się do ww. kwestii
  • art. 106, art. 128 ust. 2, art. 203 oraz art. 300 ust. 3 pkt 11, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. Chodzi o przepisy związane z wymogiem posiadania przez instytucje realizujące szkolenia dla bezrobotnych i w ramach KFS wpisu do Bazy Usług Rozwojowych oraz przepisów dotyczących utworzenia punktów obsługi osób młodych.
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Milion kobiet oszukanych na emeryturach. Straciły nawet 70% podwyżki – teraz czas na sądy, RPO i Trybunał Konstytucyjny

Chodzi o kobiety z dwudziestu roczników, które w 1999 r. nie wybrały OFE i z tego powodu – nie mogły lub nie będą mogły skorzystać z prawa do ponownego przeliczenia wysokości ich emerytury, po osiągnięciu 65 roku życia, na podstawie art. 26c ustawy FUS (który wszedł w życie wiele lat po tym, jak podejmowały one decyzję co do OFE). Kobiety, które wybrały OFE (i w związku z tym – ZUS prowadzi im subkonto) na podstawie ww. przepisu – mogą natomiast uzyskać podwyżkę emerytury o nawet 71,2%. Poszkodowane emerytki, nie powinny pozostawać bezczynne – jest kilka sposobów na dochodzenie przez nie swoich praw.

Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

REKLAMA

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej odbędą się już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Dodatek do renty: Przecież niepełnosprawność to nie wybór. Nikt nie wybiera sobie wieku, w którym zachoruje czy ulegnie wypadkowi

Wciąż wpływają do rządu apele o szybkie wprowadzenie drugiego dodatku dla rencistów. Pierwszy otrzymują beneficjenci renty socjalnej. O podobny dodatek zabiegają renciści z tytułu niezdolności do pracy. W obu przypadkach nie chodzi o dodatek dla każdego rencisty. Musi on dodatkowo mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ten wymóg powoduje, że pokrzywdzeni czują się często renciści nie dysponujący tym orzeczeniem – pokrzywdzenie wynika z tego, że nie mogą liczyć na istotne podwyżki renty zasadniczej (z wyjątkiem podwyżek okołoinflacyjnych).

REKLAMA

Pogrzeb papieża Franciszka [Transmisja NA ŻYWO]

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35. Miał 88 lat. Przyczynami śmierci był udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Trumna z ciałem papieża Franciszka wystawiona jest w bazylice Św. Piotra. Wierni mogą oddać mu hołd. O godz. 20:00 rozpocznie się obrzęd zamknięcia trumny przed sobotnią ceremonią pogrzebową.

Dyskryminacja cudzoziemców w warszawskim urzędzie? RPO żąda wyjaśnień

Cudzoziemiec chciał zarejestrować auto, ale urząd odmówił przyjęcia go poza wyznaczonymi godzinami dla obcokrajowców. Rzecznik Praw Obywatelskich mówi wprost: to może być naruszenie zasad równego traktowania. RPO domaga się pilnych wyjaśnień i zmian w warszawskich urzędach.

REKLAMA