REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska odpowiedź na ChatGPT: PLLuM - modele językowe AI wyspecjalizowane w języku polskim. Już można korzystać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PLLuM Chat - strona główna
PLLuM - modele językowe wyspecjalizowane w języku polskim już udostępnione. Lepsze od ChatGPT?
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Staraliśmy się, by polskie modele językowe PLLuM były bezpieczne, dostosowane do języka polskiego i "wytrenowane" na legalnie pozyskanych danych — powiedział PAP dr hab. Szymon Łukasik z NASK, ośrodka zaangażowanego w prace nad opublikowanymi w lutym modelami AI.
rozwiń >

PLLuM - rodzina dużych polskich modeli językowych

PLLuM (Polish Large Language Universal Model) to rodzina dużych polskich modeli językowych. Tego typu programy sztucznej inteligencji (AI) umożliwiają generowanie tekstu oraz przetwarzanie języka naturalnego. Dzięki nim komunikacja z maszyną nie wymaga od użytkownika stosowania sztywnych kodów i mechanicznych poleceń, ale przypominać może dialog z człowiekiem.

W odróżnieniu od komercyjnych modeli LLM (takich jak ChatGPT, Claude czy Gemini), modele PLLuM wyspecjalizowane są w języku polskim, choć do ich trenowania używano również tekstów w innych językach słowiańskich, bałtyckich oraz oczywiście w języku angielskim.

"Model jest dostosowany do języka i kultury polskiej. Prace w ramach tego projektu wspierają zaś polskich ekspertów i rozwój kompetencji w dziedzinie sztucznej inteligencji" — wyjaśnił w rozmowie z PAP uczestnik projektu dr hab. Szymon Łukasik, prof. AGH i dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji NASK. Ośrodek ten ma koordynować teraz prace nad dalszymi pracami i wdrożeniem modeli w prace administracji publicznej — w ramach działań konsorcjum HIVE.

Do doszkalania modeli wykorzystano największy w Polsce, bo liczący 40 tys. interakcji, zbiór zapytań, w tym około 3,5 tys. dłuższych dialogów między tutejszymi trenerami a maszyną. Dzięki tej mrówczej pracy tzw. anotatorów AI ma sobie lepiej radzić ze specyfiką polskiego języka i polskiej kultury.

REKLAMA

Bezpieczeństwo i etyka

Badacz tłumaczy, jak ważne były w ramach prac kwestie bezpieczeństwa i etycznego podejścia do budowy AI. "Filozofią przyświecającą budowie tego modelu było to, żeby kwestie zbierania danych były maksymalnie przejrzyste. Żebyśmy mieli pewność, na jakim polu modele zbudowane z ich użyciem można wykorzystać" — powiedział dr hab. Łukasik. Wskazał, że przedstawiciele projektu zawierali np. umowy z redakcjami i pozyskiwali oficjalne zgody na korzystanie z archiwów polskich tekstów.

PLLuM — jak zapewniają jego twórcy — powstaje zgodnie z krajowymi i unijnymi wytycznymi dotyczącymi sztucznej inteligencji. I uwzględnia aktualne standardy ochrony danych.

30 miliardów tokenów

Ekspert z NASK tłumaczy, że język polski jest językiem o niskich zasobach. A to znaczy, że danych, które można wykorzystać do budowy modeli, nie ma zbyt dużo. Modele PLLuM do użytku komercyjnego są trenowane na ok. 30 miliardach tokenów (token to kawałek przetwarzanego tekstu - np. słowo lub jego fragment); zaś modele do użytku niekomercyjnego – dla takiego celu zasobów jest znacznie więcej – były trenowane na około 150 miliardach.

Wykorzystanie w administracji państwowej

Modele PLLuM docelowo mają być używane w administracji państwowej, a to oznacza kolejne wyzwania związane z bezpieczeństwem. Twórcy projektu musieli zadbać o to, by model stawiał w swoich odpowiedziach granice i by nie padały tam jakieś nielegalne, nieprawdziwe lub kontrowersyjne treści.

PLLuM Chat i PLLuM dla programistów

Modele PLLuM udostępnione są bezpłatnie w formie czatu wszystkim zainteresowanym https://pllum.clarin-pl.eu/. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało też dotąd 18 otwartych wersji modelu PLLuM dla programistów https://huggingface.co/CYFRAGOVPL. Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych są więc zarówno lekkie, ale mniej dokładne wersje modeli, które można ściągnąć na laptopa, jak i mocniejsze, ale wymagające wielu kart graficznych modele do bardziej zaawansowanych zastosowań - np. badawczych. W przypadku obu typów istnieje możliwość uruchomienia modeli na własnej infrastrukturze, bez konieczności przekazywania zapytań do podmiotów zewnętrznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generatory - wyspecjalizowane modele RAG-owe

W ramach projektu powstały też generatory, czyli wyspecjalizowane modele RAG-owe (ang. Retrieval Augmented Generation). Dzięki takim modelom można np. przeszukiwać i analizować swoje lokalne bazy danych i tworzyć wirtualnych asystentów analizujących zbiory własnych dokumentów. Zespół PLLuM zbudował najmniejszy (8 mld parametrów) ale wiodący w rankingach dla polskiego języka generator tego typu.

PLLuM i HIVE

Dr Łukasik odniósł się też do zmiany nazwy projektu z PLLuM na HIVE. "Nasze modele nazywają się PLLuM, a ich rodzina będzie dalej rozwijana w ramach konsorcjum HIVE. Chcieliśmy w ten sposób nawiązać do idea współpracy wielu badaczy, inżynierów i instytucji, działających niczym pszczoły w jednym ekosystemie, wymieniając się wiedzą i zasobami (np. danymi, kodem, modelami). Natomiast być może kiedyś będziemy chcieli wypuścić jakąś nową rodzinę modeli - z nową nazwą. Rozmawiamy o tym z Ministerstwem Cyfryzacji" - wskazał dr Łukasik.

Ludwika Tomala (PAP)
lt/ zan/ ktl/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny OC i AC w 2025 roku. W których miastach i województwach najdrożej, a gdzie najtaniej? Co wpływa na wysokość składek kierowców?

Multiagencja ubezpieczeniowa CUK Ubezpieczenia opublikowała 8 kwietnia 2025 r. raport dotyczący cen ubezpieczeń AC i OC dla kierowców. Raport dotyczy I kwartału 2025 r. ale zawiera też prognozy na dalszą część roku.

Zapewnienia syntetyczne mogą ułatwić negocjacje: Jak działają?

Zapewnienia sprzedających będące swoistym parasolem ochronnym dla kupującego są jednym z kluczowych elementów dokumentacji transakcyjnej. Można zaryzykować stwierdzenie, że zapewnienia są obecnie standardem na rynku M&A i rzadko miewa się w dzisiejszych czasach do czynienia z transakcją, w toku której sprzedający nie składają kupującemu zapewnień.

Zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek stały z MOPS w 2025 r. [PRZYKŁAD]

Zasiłek stały i zasiłek pielęgnacyjny to ważne formy wsparcia m.in. osób starszych i niepełnosprawnych. Komu przysługują te świadczenia? Czy można je łączyć? Co zmieniło się w 2025 r.? Oto ważne informacje i prosty przykład!

Wybory prezydenckie 2025. System e-Wybory już działa. Jak dopisać się online do spisu wyborców będąc za granicą

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało 10 kwietnia 2025 r., że system e-Wybory w wyborach prezydenckich jest już otwarty. To usługa elektroniczna na stronie https://ewybory.msz.gov.pl, dzięki której wyborcy za granicą mogą zgłosić się do spisu wyborców sporządzanych przez konsulów bez wychodzenia z domu.

REKLAMA

Pilot rządowych samolotów: teraz przed każdym lotem HEAD samolot podlega drobiazgowej weryfikacji. Komisja bada sprawność każdego detalu "nawet gniazdka, zasilacza przy fotelu"

Procedury lotów prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu zostały zweryfikowane i napisane na nowo - powiedział w rozmowie z PAP pilot lotów HEAD z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego mjr Wojciech Filipowiak. Lekcję z katastrofy 10 kwietnia 2010 roku przepracowaliśmy; bezpieczeństwo przede wszystkim - podkreślił.

Wiek emerytalny 55 lat dla tej jednej grupy? Ważny dokument już w Senacie

Represjonowani w PRL chcą emerytury od 55. roku życia. Do Senatu trafił ważny dokument, który może otworzyć nowy rozdział w historii polskiego systemu emerytalnego. Nie chodzi tu jednak o ogólną reformę, lecz o sprawiedliwość społeczną wobec ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski – a dziś zmagają się z konsekwencjami swoich wyborów.

Emerycie i rencisto nie daj się wkręcić! Oszustwo "na pracownika ZUS-u" - na czym polega

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami od oszustów do osób, które nawet nie pobierają jeszcze żadnego świadczenia. Podczas odebranych połączeń osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proponują umówienie się na spotkanie oferując pomoc przy przeliczeniu kapitału początkowego.

ZUS: wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe – rok składkowy 2025/2026

Na PUE/eZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił indywidualne zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026. Otrzymali je płatnicy składek, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata 2022, 2023 i 2024 - poinformował 10 kwietnia 2025 r. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego.

REKLAMA

PFRON: Osoba niepełnosprawna bez dodatku do prądu 600 zł. Przez jeden wymóg. Stopień znaczny i hospicjum nie pomogą

Do redakcji wpływają listy od osób niepełnosprawnych, które spełniają prawie wszystkie warunki otrzymania dodatku do prądu 100 zł od PFRON (kumulatywnie 600 zł). Niemożność (obiektywna) spełnienia jednak tylko jednego warunku powoduje definitywny brak prawa do tego dodatku. Nie ma znaczenia znaczny stopień niepełnosprawności, stałe orzeczenie, poważny stan zdrowia, zaświadczenia od lekarza ze szpitala. Dodatku do prądu przyznawanego przez PFRON nie otrzyma osoba niepełnosprawna (nawet ze stopniem znacznym, nawet podlegające leczeniu hospicyjnemu), jeżeli nie korzysta z terapii tlenowej prowadzonej przez jedną z przychodni akceptowanych przez PFRON. "Zwykły" lekarz, "zwykła" przychodnia nie wystarczą.

Na czym polega telemedycyna?

Na czym polega telemedycyna? Szybka konsultacja lekarska bez wychodzenia z domu, dostęp do e-recepty czy e-zwolnienia — telemedycyna na stałe zagościła w pakietach benefitów pracowniczych. Jakie koszty się z tym wiążą i ile średnio jest się na L4?

REKLAMA