Alimenty a prawo jazdy
REKLAMA
REKLAMA
Na wniosek przedstawicieli Sejmu i Prokuratora Generalnego Trybunał badał zgodność przepisów. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U nr 86, poz. 732 ze zm.) z Konstytucją.
REKLAMA
Trybunał zakwestionował dotychczasowe przepisy, jako niezgodne z ustawą zasadniczą, godzące w sprawiedliwość społeczną oraz poszanowanie wolności i praw obywateli.
REKLAMA
Egzekwowanie alimentów nadal pozostawia wiele do życzenia, o czym świadczy fakt, że blisko 285 tys. osób korzysta z świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Od momentu wydania wyroku samorządy gminne straciły oręż w walce o egzekwowanie zaległych alimentów. Do tej pory zabierania prawa jazdy lub nawet sama groźba jego zabrania wpływała mobilizująco na dłużników. Na mocy wyroku TK ten sposób „mobilizowania” przeszedł już do historii.
Wszyscy którym odebrano prawo jazdy na skutek nie uiszczenia obowiązku alimentacyjnego będą mogli powołać się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego i żądać zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat