W MOPR zwolnienia grupowe 100 pracowników opieki socjalnej. W MOPS I MOPR nie są bezpieczni przed zwolnieniami
![W MOPR zwolnienia grupowe 100 pracowników opieki socjalnej. W MOPS I MOPR nie są bezpieczni przed zwolnieniami](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nLmlu/Zm9yLnBsL3AvX2ZpbGVzLzM4/Mzg4MDAwL3BvZHd5emtpLTM4/Mzg4NDIyLmpwZyIsInciOjc3MX0.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
Około stu osób zostanie objętych zwolnieniami grupowymi w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach. Dlaczego? To wynik audytu, który wykazał, że duża część środków przeznaczonych na opiekę społeczną w mieście jest wydatkowana na administrację systemu.
REKLAMA
W MOPR zwolnienia grupowe 100 pracowników opieki socjalnej. Urzędnicy nie są bezpieczni przed zwolnieniami
Audyt w MOPR potwierdził, że działania Urzędu Miasta i MOPR duplikuję się. Z zaprezentowanych danych wynika, że Kielce przeznaczają na politykę społeczną więcej niż inne miasta wojewódzkie, np. Lublin, Opole czy Rzeszów, gdzie nakłady wynoszą 6-8 proc., podczas gdy w Kielcach sięgają 12-14 proc.
Miasto planuje przeprowadzić reorganizację MOPR, w tym zwolnienia grupowe obejmujące ok. sto osób.
Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce
„Podjęliśmy trudną decyzję o zmianie struktury organizacyjnej i kadrowej. Dzisiaj do związków zawodowych działających w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie wysłane zostało zaproszenie do konsultacji. Cały proces odbędzie się z poszanowaniem praw pracowniczych. Wszystkie zasady i warunki będą przedmiotem rozmów ze związkami zawodowymi”.
ile osób pracuje w MOPS - przed zwolnieniami grupowymi?
REKLAMA
Obecnie w MOPR zatrudnionych jest 702 pracowników: 78 na stanowiskach kierowniczych, 203 urzędniczych i 421 pomocniczych. W pierwszej kolejności zwolnienia obejmą osoby z uprawnieniami emerytalnymi. Liczba stanowisk kierowniczych zmniejszy się o połowę. Kilkunastu pracowników MOPR zostanie przeniesionych do innych wydziałów i jednostek miejskich.
Zmiany dotkną również Urząd Miasta, gdzie powołany zostanie nowy wydział polityki społecznej i profilaktyki zdrowotnej z czterema referatami: profilaktyki zdrowia i uzależnień, opieki nad dziećmi, polityki senioralnej oraz polityki społecznej i wspierania rodziny.
Reorganizacja systemu opieki społecznej ma doprowadzić do centralizacji wybranych działań, takich jak obsługa kadrowa, księgowa, wspólne zakupy oraz zarządzanie domami pomocy społecznej i domami środowiskowymi. Ma to przynieść oszczędności, które w wybranych obszarach mają sięgnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Z kolei redukcja zatrudnienia w MOPR powinna dać "kilka milionów złotych" oszczędności. Dokładny bilans finansowy ma być znany w przyszłym roku.
Urzędnicy zapewniają, że zmiany mają poprawić efektywność systemu opieki społecznej, a jakość usług dla podopiecznych MOPR się nie pogorszy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA