REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewakuacja ludności i ochrona mienia w Polsce. Potrzebne są te przepisy: czy jest się czego obawiać? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
ewakuacja, ochrona mienia, projekt rozporządzenia
Ewakuacja ludności i ochrona mienia w Polsce. Potrzebne są te przepisy: czy jest się czego obawiać? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce potrzebne są przepisy, które uregulują szczegółowe zasady w przypadku ogłoszenia ewaluacji ludności i ochrony mienia. Czy to na skutek sytuacji, która ma miejsce u naszego zagranicznego sąsiada czy też powodzi we wrześniu 2024 r.? Pośrednio tak, ale tak czy inaczej trzeba wydać rozporządzenie, które określi jak postępować w sytuacjach nadzwyczajnych. Trwają prace, jest projekt.

Nie ma się czego obawiać, na chwilę obecną nie ma ewakuacji w Polsce, ale jeżeli się to wydarzy wszyscy musimy wiedzieć jak działać. Stąd też potrzebne są specjalne przepisy wykonawcze, które określają działanie w sytuacjach nadzwyczajnych, w przypadku wojny czy klęsk żywiołowych. Ostatnio opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego sposobu realizacji działań w zakresie ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia (numer projektu: RD167). Podstawowym celem wydania tego aktu prawnego jest zapewnienie bezpieczeństwa ludności w Polsce oraz ochrona mienia, w szczególności dóbr kultury, których przecież w Polsce nie mało, przed ewentualnymi zagrożeniami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych.

REKLAMA

Ochrona ludności i mienia w sytuacjach nadzwyczajnych: podstawa prawna

Podstawą prawną do wydania rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego sposobu realizacji działań w zakresie ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia jest realizacja upoważnienia wynikającego z art. 123 ustawy z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1907). Ustawa ta wskazuje na takie aspekty jak:

  • zadania ochrony ludności i obrony cywilnej;
  • organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności i obrony cywilnej;
  • zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej;
  • zasady funkcjonowania systemów wykrywania zagrożeń oraz powiadamiania, ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach;
  • zasady użytkowania i ewidencjonowania oraz warunki techniczne obiektów zbiorowej ochrony;
  • zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej;
  • finansowanie ochrony ludności i obrony cywilnej.

REKLAMA

Z art. 123 ww. ustawy wynika, że Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy sposób realizacji działań w zakresie ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia, mając na uwadze zapewnienie sprawnego wykonywania a zadań przez organy obrony cywilnej oraz bezpieczeństwa ludności, z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 123 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. poz. 1907). Rozporządzenie określa sposób realizacji działań w zakresie ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia.

Na czym polega ewakuacja?

Jak określono w projekcie rozporządzenia w zakresie ewakuacji ludności prowadzone są działania obejmujące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. weryfikację planu ewakuacji w zależności od rodzaju zagrożenia i przyjętych kierunków ewakuacji;
  2. alarmowanie personelu i zespołów ewakuacyjnych przeznaczonych do organizowania i prowadzenia ewakuacji ludności według ustalonej kolejności;
  3. informowanie ludności o zarządzonej ewakuacji, miejscach koncentracji i rodzajach transportu oraz kierunkach przemieszczania;
  4. kierowanie ewakuacją ludności, z uwzględnieniem zadań sztabu i zespołów wspomagających procesy planowania, organizowania, koordynowania i nadzoru jej przebiegu;
  5. prowadzenie ewidencji ludności i mienia przewidzianego do ewakuacji w odniesieniu do przygotowanego transportu oraz środków do przemieszczania ludności w ramach organizowanej samoewakuacji;
  6. przyjęcie i ewidencję ewakuowanej ludności w wyznaczonych miejscach czasowego pobytu, w których będą zapewnione warunki konieczne do przetrwania ludności do czasu objęcia jej inną formą pomocy;
  7. zapewnienie bezpiecznego powrotu do miejsc zamieszkania.

Sprawna i bezpieczna ewakuacji osób z obszarów zagrożonych

Nauczeni ostatnimi doświadczeniami podczas powodzi we wrześniu 2024 r. wiemy jak istotna jest sprawna i bezpieczna ewakuacja osób z obszarów zagrożonych. Jak podaje projektodawca w uzasadnieniu do niniejszego rozporządzenia: rozporządzenie przewiduje współdziałanie organów obrony cywilnej różnych szczebli podziału administracyjnego w celu zapewnienia sprawnej i bezpiecznej ewakuacji osób z obszarów zagrożonych. Przepisy dotyczą:

  • bieżącej wymiany informacji dotyczącą m. in. możliwości przyjęcia osób ewakuowanych oraz dostępnych zasobów do wykorzystania w procesie ewakuacji
  • działań ewakuacyjnych dla organów i podmiotów obrony cywilnej wskazuje grupy osób, które będą wymagały pomocy w największym zakresie, zakładając że pozostała część będzie zdolna w większym stopniu do samoewakuacji.
  • do zadań organów obrony cywilnej na obszarach objętych ewakuacją, będzie także należało zabezpieczenie dóbr kultury. Dobra kultury traktowane jako mienie o szczególnym znaczeniu dla społeczeństwa i narodu będą przez ich opiekunów prawnych zabezpieczane i przygotowywane do transportu. Rolą organów obrony cywilnej będzie zapewnienie wsparcia w transporcie najcenniejszych dóbr kultury oraz zdeponowanie ich w odpowiednio zabezpieczony sposób w miejscu przechowania.
Ważne

Przepisy rozporządzenia wpłyną pozytywnie na proces organizowania ewakuacji w przypadku wprowadzenia stanu wojennego i wojny, w efekcie czego podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa i odporności społecznej na zagrożenia, co jest jednym z filarów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Kiedy przepisy wchodzą w życie?

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
347 zł miesięcznie dofinansowania do opłat za żłobek lub przedszkole. Wnioski można składać od 1 marca 2025 r.

Od 1 marca 2025 r. rodzice mogą składać wnioski o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu. Wsparcie może wynieść 347 zł miesięcznie.

Siła wyższa 2025 r.: od kiedy, dla kogo, ile płatne, jak uzasadnić wniosek

Siła wyższa 2025 r. Od kiedy? Kto może wystąpić o zwolnienie z powodu działania siły wyższej? Ile jest płatne zwolnienie z powodu działania siły wyższej? Jak uzasadnić wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej?

Nowy Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Co się zmieni w zarządzaniu mieniem państwowym?

Nadzór nad aktywami publicznymi stanowi przedmiot sporu politycznego od wielu lat. Niedawno zakończone audyty w spółkach Skarbu Państwa wykazały kilkunastomiliardowe straty. Pozostawiając dyskusje nad tymi wynikami politykom, w tym artykule chcielibyśmy omówić materiał będący próbą unormowania reguł nadzoru właścicielskiego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Ministerstwo Aktywów Państwowych w ostatnich tygodniach przygotowało kompleksowy dokument regulujący te zasady. Celem zaktualizowanego dokumentu jest ustanowienie nowoczesnych standardów zarządzania spółkami Skarbu Państwa i poprawa efektywności zarządzania mieniem państwowym. Aktualnie trwają konsultacje publiczne Nowego Kodeksu; Ministerstwo poinformowało o napłynięciu ponad 180 stron uwag od kilkudziesięciu spółek oraz osób fizycznych.
Jednocześnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Ministerstwo liczy, że ustanowienie nowych zasad ładu korporacyjnego w spółkach Skarbu Państwa przyczyni się do ustanowienia najwyższych standardów operacyjnych i etycznych i pomoże wykluczyć nieuczciwe praktyki rynkowe i zidentyfikowane nieprawidłowości.

MON: Podwyżki w wojsku. Zwiększy się uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych

Uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych będzie wyższe. Nowe stawki będą stosowane do ustalania uposażenia od 1 stycznia 2025 r. Podwyżka stawek wyniesie od około 5 proc. do około 7 proc.

REKLAMA

Słuszne blokowanie nielegalnych treści w internecie, czy zagrożenie wolności słowa? Nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Polska stoi przed wyzwaniem implementowania do krajowego porządku prawnego Aktu o usługach cyfrowych. Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw został opublikowany niemal rok temu. Ale na początku 2025 r. pojawiła się nowa propozycja wprowadzenia regulacji dotyczących blokowania treści w Internecie przed dedykowany do nadzoru Urząd. Obecnie toczą się intensywne dyskusje na temat propozycji nowych przepisów, które mogłyby umożliwić blokowanie określonych nielegalnych treści przez Prezesa UKE. Zdania są podzielone, w szczególności niektórzy eksperci zwracają uwagę na szanse i zagrożenia związane z takim rozwiązaniem, podkreślając konieczność przejrzystości i poszanowania wolności słowa.

Co czeka pracodawców i pracowników w 2025 r.?

Rok 2025 przynosi istotne zmiany w przepisach dotyczących rynku pracy, które wpłyną zarówno na przedsiębiorców, jak i pracowników. Wśród najważniejszych regulacji, które już obowiązują lub w bieżącym roku wejdą w życie, znajdują się m.in. rewolucja w składce zdrowotnej, zmiany w dofinansowaniach PFRON, dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków, wzrost wynagrodzenia minimalnego oraz nowy dzień wolny – Wigilia.

Pełnomocnik rządu: drugi dodatek dla rencistów na etapie analiz w KPRM. W 2028 r. nowy system orzeczeń dla osób niepełnosprawnych

Zmiany w systemie wspierania osób niepełnosprawnych w imieniu rządu zapowiada wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

Nawet 2 miliony zł odszkodowania od państwa. Sprawdź dla kogo

Polskie sądy zasądzają nawet ponad 2 000 000 zł świadczenia rekompensacyjnego z tytułu doznanych szkód. Te sprawy łatwo wygrać a prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia przechodzi na najbliższych: małżonka, dzieci i rodziców. Setki tysięcy Polaków mają prawo do tych pieniędzy (mniejszych czy większych ale zawsze). Trzeba tylko sięgnąć.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2026 r.

Świadczenie rehabilitacyjne 2026 r. Ile wynosi? Kiedy można wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne? Kto może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne? Jakie warunki trzeba spełniać? Przez ile można pobierać świadczenie rehabilitacyjne?

Ewakuacja ludności i ochrona mienia w Polsce. Potrzebne są te przepisy: czy jest się czego obawiać? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

W Polsce potrzebne są przepisy, które uregulują szczegółowe zasady w przypadku ogłoszenia ewaluacji ludności i ochrony mienia. Czy to na skutek sytuacji, która ma miejsce u naszego zagranicznego sąsiada czy też powodzi we wrześniu 2024 r.? Pośrednio tak, ale tak czy inaczej trzeba wydać rozporządzenie, które określi jak postępować w sytuacjach nadzwyczajnych. Trwają prace, jest projekt.

REKLAMA