Ewakuacja ludności i ochrona mienia w Polsce. Potrzebne są te przepisy: czy jest się czego obawiać? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]
![ewakuacja, ochrona mienia, projekt rozporządzenia](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nLmluZ/m9yLnBsL3AvX2ZpbGVzLzM3OT/gxMDAwL3N5Z25hbGlzdGEtMzc/5ODEwMDkuanBnIiwidyI6NzcxfQ.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
- Ochrona ludności i mienia w sytuacjach nadzwyczajnych: podstawa prawna
- Na czym polega ewakuacja?
- Sprawna i bezpieczna ewakuacji osób z obszarów zagrożonych
- Kiedy przepisy wchodzą w życie?
Nie ma się czego obawiać, na chwilę obecną nie ma ewakuacji w Polsce, ale jeżeli się to wydarzy wszyscy musimy wiedzieć jak działać. Stąd też potrzebne są specjalne przepisy wykonawcze, które określają działanie w sytuacjach nadzwyczajnych, w przypadku wojny czy klęsk żywiołowych. Ostatnio opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego sposobu realizacji działań w zakresie ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia (numer projektu: RD167). Podstawowym celem wydania tego aktu prawnego jest zapewnienie bezpieczeństwa ludności w Polsce oraz ochrona mienia, w szczególności dóbr kultury, których przecież w Polsce nie mało, przed ewentualnymi zagrożeniami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych.
REKLAMA
Ochrona ludności i mienia w sytuacjach nadzwyczajnych: podstawa prawna
Podstawą prawną do wydania rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego sposobu realizacji działań w zakresie ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia jest realizacja upoważnienia wynikającego z art. 123 ustawy z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1907). Ustawa ta wskazuje na takie aspekty jak:
- zadania ochrony ludności i obrony cywilnej;
- organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności i obrony cywilnej;
- zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej;
- zasady funkcjonowania systemów wykrywania zagrożeń oraz powiadamiania, ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach;
- zasady użytkowania i ewidencjonowania oraz warunki techniczne obiektów zbiorowej ochrony;
- zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej;
- finansowanie ochrony ludności i obrony cywilnej.
REKLAMA
Z art. 123 ww. ustawy wynika, że Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy sposób realizacji działań w zakresie ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia, mając na uwadze zapewnienie sprawnego wykonywania a zadań przez organy obrony cywilnej oraz bezpieczeństwa ludności, z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.
Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 123 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. poz. 1907). Rozporządzenie określa sposób realizacji działań w zakresie ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia.
Na czym polega ewakuacja?
Jak określono w projekcie rozporządzenia w zakresie ewakuacji ludności prowadzone są działania obejmujące:
- weryfikację planu ewakuacji w zależności od rodzaju zagrożenia i przyjętych kierunków ewakuacji;
- alarmowanie personelu i zespołów ewakuacyjnych przeznaczonych do organizowania i prowadzenia ewakuacji ludności według ustalonej kolejności;
- informowanie ludności o zarządzonej ewakuacji, miejscach koncentracji i rodzajach transportu oraz kierunkach przemieszczania;
- kierowanie ewakuacją ludności, z uwzględnieniem zadań sztabu i zespołów wspomagających procesy planowania, organizowania, koordynowania i nadzoru jej przebiegu;
- prowadzenie ewidencji ludności i mienia przewidzianego do ewakuacji w odniesieniu do przygotowanego transportu oraz środków do przemieszczania ludności w ramach organizowanej samoewakuacji;
- przyjęcie i ewidencję ewakuowanej ludności w wyznaczonych miejscach czasowego pobytu, w których będą zapewnione warunki konieczne do przetrwania ludności do czasu objęcia jej inną formą pomocy;
- zapewnienie bezpiecznego powrotu do miejsc zamieszkania.
Sprawna i bezpieczna ewakuacji osób z obszarów zagrożonych
Nauczeni ostatnimi doświadczeniami podczas powodzi we wrześniu 2024 r. wiemy jak istotna jest sprawna i bezpieczna ewakuacja osób z obszarów zagrożonych. Jak podaje projektodawca w uzasadnieniu do niniejszego rozporządzenia: rozporządzenie przewiduje współdziałanie organów obrony cywilnej różnych szczebli podziału administracyjnego w celu zapewnienia sprawnej i bezpiecznej ewakuacji osób z obszarów zagrożonych. Przepisy dotyczą:
- bieżącej wymiany informacji dotyczącą m. in. możliwości przyjęcia osób ewakuowanych oraz dostępnych zasobów do wykorzystania w procesie ewakuacji
- działań ewakuacyjnych dla organów i podmiotów obrony cywilnej wskazuje grupy osób, które będą wymagały pomocy w największym zakresie, zakładając że pozostała część będzie zdolna w większym stopniu do samoewakuacji.
- do zadań organów obrony cywilnej na obszarach objętych ewakuacją, będzie także należało zabezpieczenie dóbr kultury. Dobra kultury traktowane jako mienie o szczególnym znaczeniu dla społeczeństwa i narodu będą przez ich opiekunów prawnych zabezpieczane i przygotowywane do transportu. Rolą organów obrony cywilnej będzie zapewnienie wsparcia w transporcie najcenniejszych dóbr kultury oraz zdeponowanie ich w odpowiednio zabezpieczony sposób w miejscu przechowania.
Przepisy rozporządzenia wpłyną pozytywnie na proces organizowania ewakuacji w przypadku wprowadzenia stanu wojennego i wojny, w efekcie czego podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa i odporności społecznej na zagrożenia, co jest jednym z filarów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Kiedy przepisy wchodzą w życie?
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.
Ustawa z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1907)
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego sposobu realizacji działań w zakresie ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia (numer projektu: RD167)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA