REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lex Kamilek: Będzie zmiana zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców

lex Kamilek zaświadczenie o niekaralności katalog przestępstw rodzice opieka nad dziećmi szkoła przedszkole dzieci
Lex Kamilek: Będzie zmiana zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości, zapowiedziała zmianę zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców opiekujących się dziećmi w szkołach. Zmieni się także katalog przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać pracę z dziećmi. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji tzw. ustawy Kamilka.

Zaświadczenia o niekaralności rodziców opiekujących się dziećmi

REKLAMA

Wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińską-Bluszcz w odpowiedzi na interpelację poselską przedstawiła zmiany, jakie pojawiły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz niektórych innych ustaw. Projekt został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

REKLAMA

Rudzińska-Bluszcz odniosła się do postulatów dotyczących zmian w konieczności okazywania przez rodziców opiekującymi się dziećmi zaświadczeń o niekaralności. „W obecnym stanie prawnym, dla usprawnienia aktywności w placówkach, rekomendujemy, aby ustalić na początku roku szkolnego rodziców, którzy będą mieli opiekować się dziećmi podczas wydarzeń organizowanych przez placówkę i dokonać ich sprawdzenia poprzez uzyskanie informacji z Rejestru z dostępem ograniczonym lub z Rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze oraz pozyskanie danych o karalności” – zaznaczyła wiceminister sprawiedliwości.

Rodzice, którzy pozytywnie przeszliby taką weryfikację na początku roku szkolnego, byliby dopuszczeni do działalności w danym roku i nie musieliby ponownie okazywać zaświadczeń.

Zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego nie będą też potrzebowali goście zaproszeni na zajęcia szkolne, o ile będzie w nich uczestniczyć nauczyciel. Obowiązek okazywania zaświadczenia o niekaralności będzie też zniesiony w odniesieniu do osób, od których z założenia wymagana jest niekaralność, tzn. policjantów, adwokatów czy sędziów. Nie będzie też obowiązywało podwójne sprawdzanie tej samej osoby. Oznacza to, że szkoła nie będzie musiała weryfikować karalności osoby, która już wcześniej została sprawdzona i zweryfikowana, np. w klubie sportowym.

Katalog przestępstw wykluczających pracę z dziećmi

Znowelizowane przepisy będą też odnosić się do samego katalogu i wyjaśniania pojęć. „Na podstawie analiz poszczególnych aktów prawnych zawierających regulacje dotyczące wykonywania działań z udziałem dzieci oraz uwzględniając uwarunkowania psychologiczne i emocjonalne dzieci, zaproponowano modyfikację katalogu przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać z pracy z dziećmi” – poinformowała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Będą to:

  • przestępstwa umyślne przeciwko życiu i zdrowiu;
  • przestępstwa przeciwko wolności z wyłączeniem przestępstw określonych w art. 192 i 193 Kodeksu karnego oraz odpowiadającym tym przestępstwom czynom zabronionym określonym w przepisach prawa obcego;
  • przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności;
  • przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece, z wyłączeniem przestępstw określonych w art. 206 i 209 Kodeksu karnego oraz odpowiadającym tym przestępstwom czynom zabronionym określonym w przepisach prawa obcego oraz przestępstwa określone w rozdziale 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz odpowiadającym tym przestępstwom czynom zabronionym określonym w przepisach prawa obcego.

REKLAMA

W projekcie przewidziano również wprowadzenie słownika pojęć, które w praktyce budzą największe wątpliwości. Przykładowo będą to zwroty użyte w art. 21 ustawy, takie jak: „inny organizator” oraz „inna działalność”. Zdaniem Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz takie zmiany „pozwolą na właściwą identyfikację adresatów obowiązków określonych w ustawie”.

Nowa ustawa zakłada też, że wolontariusze prowadzący zajęcia z dziećmi jak również studenci odbywający praktyki w szkołach nie będę musieli ponosić kosztów uzyskania zaświadczenia o niekaralności.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uzyskiwanie zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego będzie łatwiejsze. 30 czerwca zostanie wdrożona eUsługa KRK 2.0

Od 30 czerwca 2025 r. będzie łatwiej uzyskać zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Tego dnia zostanie wdrożona eUsługa KRK 2.0. Logowanie do systemu będzie możliwe przy zastosowaniu np. aplikacji mObywatel.

Lex Kamilek: Będzie zmiana zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości, zapowiedziała zmianę zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców opiekujących się dziećmi w szkołach. Zmieni się także katalog przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać pracę z dziećmi. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji tzw. ustawy Kamilka.

800 plus: Rodzice nie zwlekają. Do ZUS wpłynęło już ponad 1,1 mln wniosków o świadczenie wychowawcze

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego do ZUS wpłynęło ponad 1,1 mln takich wniosków na ponad 1,7 mln dzieci.

Rewolucyjne zmiany w wystawianiu recept: 14 lutego 2025 r. wchodzą nowe przepisy

Już w dniu 14 lutego 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy w zakresie wystawiania recept. Trzeba przyznać, że takich zmian to jeszcze nie było. Czy to będzie podłoże do kolejnych nadużyć (jakie w ostatnim czasie mają miejsce), co do wystawiania recept? Zobaczymy. Póki co przedstawiamy najważniejsze zmiany.

REKLAMA

To koniec kłopotów rodziców w szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Już nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń. Od kiedy?

Czy to koniec kłopotów organizacyjnych w przedszkolach i szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Przygotowano projekt zmian. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń.

800 plus a alimenty. Przepisy i orzeczenia sądów

Czy świadczenie wychowawcze tzw. 800 plus wpływa na wysokość ponoszonych przez rodziców alimentów na dziecko? Od czego zależy wysokość takich świadczeń. Oto istotne przepisy i przykładowe orzeczenia sądów.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

REKLAMA

Poczta Polska: e-Doręczenia działają już prawidłowo. Nie będzie problemów gdy ten system wdrożą przedsiębiorcy i inne podmioty

Wszystkie usługi związane z e-Doręczeniami działają w tej chwili prawidłowo, a firma nie przewiduje problemów, gdy do systemu dołączą nowe podmioty - powiedział PAP wiceprezes Poczty Polskiej ds. cyfryzacji Dariusz Śpiewak. Jak dodał, przychody z e-Doręczeń nie pokrywają wydatków.

Krajowe przepisy prawa dotyczące obostrzenia przepisów unijnych związanych z wprowadzonymi sankcjami na Rosję na przywóz/wywóz towarów z terytorium UE

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej od kilku dni czeka na biurku prezydenta na podpis. Należy się spodziewać w każdej chwili informacji, że od momentu złożenia podpisu, ustawa wchodzi w życie w ciągu 14 dni.

REKLAMA