REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

USA rozważają nałożenie dodatkowych ceł na import z UE. Co to oznacza dla gospodarki?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importem i eksportem towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych.
USA rozważają nałożenie dodatkowych ceł na import z UE. Co to oznacza dla gospodarki?
USA rozważają nałożenie dodatkowych ceł na import z UE. Co to oznacza dla gospodarki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wojna handlowa między USA a UE może przybrać nowy wymiar. Po kilku latach napięć związanych z subwencjami dla producentów samolotów, USA planują nałożyć dodatkowe cła na towary z Unii Europejskiej. Eksperci ostrzegają, że mogą one wpłynąć na ceny, łańcuchy dostaw i relacje handlowe. Czy nowa administracja Trumpa doprowadzi do zaostrzenia konfliktu?

USA nałożą dodatkowe cła na import z UE? Dodatkowe cła to daniny publiczno - prawne nałożone na towary, które są przedmiotem międzynarodowej wymiany handlowej. Mogą być stosowane w celu ochrony krajowego (terytorium jak UE) rynku lub jako odpowiedź na politykę handlową z innymi krajami. Możliwe rodzaje dodatkowych ceł obejmują: Cła antydumpingowe, które mają na celu ochronę krajowych producentów przed importem towarów sprzedawanych poniżej kosztów produkcji oraz cła wyrównawcze, które są stosowane w celu zrównoważenia dotacji udzielanych przez rządy innych krajów.

REKLAMA

Wojna handlowa USA kontra Meksyk, Kanada, Chiny

Od lutego 2025 USA nakładają dodatkowe cła na Kanadę i Meksyk w związku z napływem fentanylu i nielegalnych imigrantów oraz na Chiny tłumacząc, że ma być to odpowiedź na „umożliwienie napływu nielegalnych narkotyków do Ameryki”.

Cła dodatkowe, a gospodarka

REKLAMA

Wpływ ceł dodatkowych na gospodarkę jest złożony i może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Do podstawowych pozytywnych skutków należy zaliczyć ochrona krajowych producentów poprzez zwiększeniem konkurencyjności oraz tworzenie miejsc pracy. Kolejnym pozytywnym skutkiem może być zwiększenie przychodów rządowych oraz zachęta do produkcji krajowej.

Do negatywnych skutków zaliczamy wzrost cen towarów (inflacja), retorsje ze strony innych krajów oraz zaburzenia w łańcuchu dostaw, a w tym problemy z dostępnością do niektórych surowców lub komponentów, co może wpływać na produkcję.

Trwająca już wojna handlowa USA - UE

REKLAMA

Wojna ta trwa od kilku lat i ma swoje korzenie w sporach dotyczących subwencji dla obu producentów samolotów Boeinga i Airbusa. Wojna ta zaczęła się od sporu, który rozpoczął się, gdy USA oskarżyły UE (Francję) o udzielanie nielegalnych subwencji (dotacji) dla Airbusa, co miało wpływ na konkurencyjność Boeinga i przez co USA wprowadziło cła na produkty z UE. W odpowiedzi na te oskarżenia, UE również wprowadziła cła (od 10% do 50% na powyżej niż 30 grup towarowych) na amerykańskie towary, co zaostrzyło konflikt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Światowa Organizacja Handlu (WTO) orzekła, że zarówno USA, jak i UE naruszyły zasady handlowe, udzielając subwencji swoim producentom. W 2019 roku USA nałożyły cła na europejskie produkty, w tym na wina, sery i inne towary, w odpowiedzi na subwencje dla Airbusa. Obie strony prowadzą rozmowy w celu rozwiązania sporu, jednak napięcia wciąż są obecne. Ostatnie doniesienia wskazują, że Bruksela i Waszyngton pracują nad zakończeniem sporów handlowych, które były podsycane przez wcześniejsze administracje.

Nowa wojna handlowa USA – UE na horyzoncie

Donald Trump tłumaczy, że nie podoba mu się wynik handlowy pomiędzy UE a USA, ponieważ USA więcej importują (2023 – 502 mld EUR) niż eksportują (2023 – 334 mld EUR). Oznacza to, że UE miała dodatnie saldo handlowe w wysokości 158 miliardów EUR. Donald Trump wielokrotnie podkreślał, że UE powinna zwiększyć import niektórych kluczowych towarów z USA. Chciałby, aby UE importowała z USA produkty rolnicze: soja, kukurydza i mięso, co mogłoby wspierać amerykańskich rolników, oraz energię: w szczególności gaz skroplony (LNG) i ropę naftową, technologię i innowacje: sprzęt elektroniczny i oprogramowania oraz samochody i części samochodowe.

Podsumowanie

Wpływ ceł dodatkowych na gospodarkę jest dwojaki. Z jednej strony mogą one chronić lokalne przemysły i zwiększać dochody rządowe, a z drugiej prowadzić do wyższych cen dla konsumentów oraz potencjalnych konfliktów handlowych.

Ostatnie doniesienia wskazują, że D. Trump planuje nałożyć cła na towary importowane z UE, co może wpłynąć na te relacje handlowe. Warto obserwować, jak te zmiany wpłyną na przyszłe negocjacje handlowe, w szczególności, że negocjacje dotyczące trwającej już wojny handlowej się toczą i wiele zależy od polityki handlowej obu stron oraz ich gotowości do kompromisu. Warto śledzić rozwój sytuacji, ponieważ może to wpłynąć na globalny rynek lotniczy oraz inne sektory gospodarki.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny OC i AC w 2025 roku. W których miastach i województwach najdrożej, a gdzie najtaniej? Co wpływa na wysokość składek kierowców?

Multiagencja ubezpieczeniowa CUK Ubezpieczenia opublikowała 8 kwietnia 2025 r. raport dotyczący cen ubezpieczeń AC i OC dla kierowców. Raport dotyczy I kwartału 2025 r. ale zawiera też prognozy na dalszą część roku.

Zapewnienia syntetyczne mogą ułatwić negocjacje: Jak działają?

Zapewnienia sprzedających będące swoistym parasolem ochronnym dla kupującego są jednym z kluczowych elementów dokumentacji transakcyjnej. Można zaryzykować stwierdzenie, że zapewnienia są obecnie standardem na rynku M&A i rzadko miewa się w dzisiejszych czasach do czynienia z transakcją, w toku której sprzedający nie składają kupującemu zapewnień.

Zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek stały z MOPS w 2025 r. [PRZYKŁAD]

Zasiłek stały i zasiłek pielęgnacyjny to ważne formy wsparcia m.in. osób starszych i niepełnosprawnych. Komu przysługują te świadczenia? Czy można je łączyć? Co zmieniło się w 2025 r.? Oto ważne informacje i prosty przykład!

Wybory prezydenckie 2025. System e-Wybory już działa. Jak dopisać się online do spisu wyborców będąc za granicą

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało 10 kwietnia 2025 r., że system e-Wybory w wyborach prezydenckich jest już otwarty. To usługa elektroniczna na stronie https://ewybory.msz.gov.pl, dzięki której wyborcy za granicą mogą zgłosić się do spisu wyborców sporządzanych przez konsulów bez wychodzenia z domu.

REKLAMA

Pilot rządowych samolotów: teraz przed każdym lotem HEAD samolot podlega drobiazgowej weryfikacji. Komisja bada sprawność każdego detalu "nawet gniazdka, zasilacza przy fotelu"

Procedury lotów prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu zostały zweryfikowane i napisane na nowo - powiedział w rozmowie z PAP pilot lotów HEAD z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego mjr Wojciech Filipowiak. Lekcję z katastrofy 10 kwietnia 2010 roku przepracowaliśmy; bezpieczeństwo przede wszystkim - podkreślił.

Wiek emerytalny 55 lat dla tej jednej grupy? Ważny dokument już w Senacie

Represjonowani w PRL chcą emerytury od 55. roku życia. Do Senatu trafił ważny dokument, który może otworzyć nowy rozdział w historii polskiego systemu emerytalnego. Nie chodzi tu jednak o ogólną reformę, lecz o sprawiedliwość społeczną wobec ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski – a dziś zmagają się z konsekwencjami swoich wyborów.

Emerycie i rencisto nie daj się wkręcić! Oszustwo "na pracownika ZUS-u" - na czym polega

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami od oszustów do osób, które nawet nie pobierają jeszcze żadnego świadczenia. Podczas odebranych połączeń osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proponują umówienie się na spotkanie oferując pomoc przy przeliczeniu kapitału początkowego.

ZUS: wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe – rok składkowy 2025/2026

Na PUE/eZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił indywidualne zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026. Otrzymali je płatnicy składek, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata 2022, 2023 i 2024 - poinformował 10 kwietnia 2025 r. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego.

REKLAMA

PFRON: Osoba niepełnosprawna bez dodatku do prądu 600 zł. Przez jeden wymóg. Stopień znaczny i hospicjum nie pomogą

Do redakcji wpływają listy od osób niepełnosprawnych, które spełniają prawie wszystkie warunki otrzymania dodatku do prądu 100 zł od PFRON (kumulatywnie 600 zł). Niemożność (obiektywna) spełnienia jednak tylko jednego warunku powoduje definitywny brak prawa do tego dodatku. Nie ma znaczenia znaczny stopień niepełnosprawności, stałe orzeczenie, poważny stan zdrowia, zaświadczenia od lekarza ze szpitala. Dodatku do prądu przyznawanego przez PFRON nie otrzyma osoba niepełnosprawna (nawet ze stopniem znacznym, nawet podlegające leczeniu hospicyjnemu), jeżeli nie korzysta z terapii tlenowej prowadzonej przez jedną z przychodni akceptowanych przez PFRON. "Zwykły" lekarz, "zwykła" przychodnia nie wystarczą.

Na czym polega telemedycyna?

Na czym polega telemedycyna? Szybka konsultacja lekarska bez wychodzenia z domu, dostęp do e-recepty czy e-zwolnienia — telemedycyna na stałe zagościła w pakietach benefitów pracowniczych. Jakie koszty się z tym wiążą i ile średnio jest się na L4?

REKLAMA