REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Te pieniądze ZUS musi ci wypłacić, to wypłata gwarantowana. Ale sam tego nie zrobi, więc pamiętaj, że musisz złożyć wniosek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
mężczyzna, senior, myśli, liczy
Te pieniądze ZUS musi ci wypłacić, to wypłata gwarantowana. Ale sam tego nie zrobi, więc pamiętaj, że musisz złożyć wniosek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na rentę wdowią czekały 2 miliony osób. Jednak nie każda wdowa i nie każdy wdowiec, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej mają do niej prawo. Co można zrobić? W większości przypadków ZUS i tak musi wypłacić im pieniądze po zmarłym. Jednak sam tego nie zrobi, trzeba złożyć wniosek.

Na rentę wdowią czekały prawie 2 miliony osób

Renta wdowia to świadczenie, na które czekały 2 miliony Polaków. Proces wprowadzania świadczenia był długi, proponowane zasady się zmieniały, a po wejściu w życie przepisów okazało się, że jest wiele niejasności i problemów natury praktycznej. I choć wnioski o przyznanie świadczenia można składać już od stycznia 2025 roku, to wypłata świadczenia rozpocznie się dopiero w lipcu tego roku. Dlaczego tak późno? Bo organy emerytalno-rentowe potrzebują czasu na dostosowanie funkcjonujących systemów i procedur.
Prawo do świadczenia przysługuje oczywiście nie tylko wdowom, ale również wdowcom, osobom, których małżonek zmarł nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem przez nie powszechnego wieku emerytalnego i nabyły one prawo do renty rodzinnej. Aby je otrzymać, trzeba osiągnąć powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dodatkowym warunkiem, który trzeba spełniać jest pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. Jeżeli osoba uprawniona wstąpi w nowy związek małżeński, wypłata świadczenia ustanie z dniem poprzedzającym zawarcie tego związku.

REKLAMA

Nie każdy wdowiec i wdowa mają prawo do renty wdowiej

Choć wiele osób czekało na wprowadzenie renty wdowiej, to również wiele czuje się pokrzywdzone obowiązującymi regulacjami. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy współmałżonek zmarł wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem przez nie powszechnego wieku emerytalnego i tym samym prawo do renty wdowiej nie przysługuje. W takich przypadkach należy pamiętać o tym, że nie oznacza to, że nie mogą one ubiegać się w ZUS o żadną wypłatę środków. Nadal bowiem w określonych przypadkach mogą one odziedziczyć środki zgromadzone przez zmarłego w OFE (na subkoncie w ZUS). Możliwość ta dotyczy również osób, które co prawda członkami OFE nie były, ale urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i posiadają w ZUS subkonto. Środki te, inaczej niż te zgromadzone na koncie indywidualnym w ZUS, w razie śmierci, rozwodu, czy unieważnienia małżeństwa, podlegają podziałowi. W sytuacji, gdy ubezpieczony w chwili śmierci był w związku małżeńskim i pozostawał we wspólności majątkowej, połowa zgromadzonych przez niego w czasie małżeństwa środków trafia na konto małżonka, a pozostałe są przekazywane osobom, które wskazał jak uposażone. Jeżeli osoby te nie zostały wskazane, pieniądze wchodzą do spadku.

Wypłata pieniędzy po zmarłym - komu przysługuje?

Co zrobić, aby otrzymać wskazane środki? Jeśli osoba zmarła była członkiem OFE, to osoba uprawniona właśnie tam musi złożyć stosowny wniosek. W takiej sytuacji fundusz w terminie 14 dni zawiadamia ZUS o osobach, na rzecz których nastąpił podział środków zgromadzonych na rachunku w OFE i udziale tych osób w środkach. Na tej podstawie następuje podział środków na subkoncie w ZUS i ich wypłata. Termin to w tym przypadku 3 miesiące. Jeżeli zmarły ubezpieczony nie był członkiem OFE i posiadał jedynie subkonto w ZUS, z wnioskiem o podział i wypłatę środków należy wystąpić do ZUS. Z kolei jeżeli mamy do czynienia ze śmiercią osoby która nabyła już prawo do emerytury i posiadała subkonto w ZUS, osobom uposażonym przysługuje wypłata gwarantowana. Jest tak jednak jedynie w przypadku, gdy śmierć nastąpiła w okresie 3 lat od miesiąca, od którego po raz pierwszy wypłacono emeryturę. Wysokość tego świadczenia to różnica między kwotą środków stanowiących podstawę obliczenia nowej emerytury, zapisanych na subkoncie w ZUS, a iloczynem liczby pełnych miesięcy jakie upłynęły od początku miesiąca, w którym po raz pierwszy została wypłacona emerytura, do końca miesiąca w którym nastąpił zgon oraz trzydziestej siódmej części kwoty zapisanej na tym koncie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

Wolne za sobotę 3 maja: Jak to działa? Przykład praktyczny

Święto Narodowe 3 Maja przypada w tym roku sobotę. Zgodnie z Kodeksem pracy każde święto występujące w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W konsekwencji pracodawcy zobowiązani są odpowiednio zaplanować czas pracy tak, aby nie doszło do jego przekroczenia. Szczególne znaczenie ma to w przypadku pracowników wykonujących pracę w stałym rozkładzie od poniedziałku do piątku – dla nich 3 maja nie oznacza automatycznego dnia wolnego, ale generuje obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego w innym terminie. Komentarz dr Katarzyny Kalaty.

Podział majątku po rozwodzie. Poznaj podstawowe zasady

Jakie są zasady podziału majątku po rozwodzie? Co jest majątkiem wspólnym, a co majątkiem osobistym? W jakim terminie należy dokonać podziału majątku? Ile to kosztuje? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule.

Nowe taryfy na prąd: Prezydent podpisał ustawę, 30 kwietnia 2025 r. weszła w życie

W dniu 28 maja 2025 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. z 2025 r. poz. 565). Zmiany są na szczęście na korzyść obywateli i weszły w życie przed majówką, 30 kwietnia 2025 r.

REKLAMA

Wysoką rentę ZUS przekształcił w niższą emeryturę. Potem kłopoty z waloryzacją. Co z tym zrobi rząd?
Pełnomocnictwo do głosowania na Prezydenta Polski w dniu 18 maja 2025 r. [WZÓR]

Przepisy prawa dopuszczają głosowanie na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. przez pełnomocnika, ale tylko w kraju. Czy każdy może głosować przez pełnomocnika? Kto może być pełnomocnikiem? Oto wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenckich 2025.

Technologiczni giganci wspierają autorytaryzm? Amnesty alarmuje w globalnym raporcie o prawach człowieka

Wpływy największych firm technologicznych ułatwiają rządom łamanie praw człowieka – ostrzega Amnesty International w najnowszym raporcie za 2024 rok. Organizacja piętnuje m.in. działania Donalda Trumpa, cenzurę w mediach społecznościowych oraz wykorzystanie technologii do masowej inwigilacji. Jeden z rozdziałów poświęcono Polsce i sprawie użycia Pegasusa wobec opozycji.

Wybory prezydenckie 2025: 5 maja mija ważny termin [Harmonogram]

Wybory prezydenckie 2025 są coraz bliżej. Mijają kolejne ważne terminy dla wyborców. Do 5 maja zgłasza się np. głosowanie korespondencyjne i bezpłatny transport do lokalu wyborczego. Sprawdź pozostałe terminy wyborcze w harmonogramie.

REKLAMA

Google będzie musiał sprzedać przeglądarkę Chrome? Jest kolejka chętnych, w tym OpenAI i Yahoo. Transakcja za grube miliardy USD

Czy gigantowi z Mountain View grozi rozbiór? Sądowy pojedynek pomiędzy Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych a Google wszedł w nową fazę. Na szali leży przyszłość firmy wartej 2 biliony dolarów. Jednym z realnych scenariuszy jest zmuszenie Google do sprzedaży jednego ze swoich flagowych produktów. Po przeglądarkę Chrome już ustawia się kolejka chętnych, a w niej OpenAI i Yahoo.

MOPS ze zwrotem świadczenia pielęgnacyjnego (9000 zł do 17 000 zł). Bo nie można łączyć ze świadczeniem wspierającym

Na czym polega problem? Z czego wynikają sprzeczne wyroki sądów (na dziś WSA, czekamy na NSA)? Osoby niepełnosprawne i ich rodziny (opiekunowie) twierdzą, że nie wiedzieli o tym, będą musieli oddawać świadczenie pielęgnacyjne po przyznaniu świadczenia wspierającego. Chodzi o kwoty często między 20 000 a 40 000 zł.  Jak to możliwe, że nie wiedzieli skoro w 2023 r, każdy opiekun osoby niepełnosprawnej otrzymał pismo informacyjne w tej sprawie z MOPS?

REKLAMA