"Rezygnuję z leczenia sprzętem kupionym przez WOŚP". Radca prawny: takie oświadczenie nie ma mocy prawnej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP, Jerzy Owsiak / "Rezygnuję z leczenia sprzętem zakupionym przez WOŚP". Radca prawny: takie oświadczenie nie ma mocy prawnej / Shutterstock

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jej lider Jerzy Owsiak, wśród niektórych osób budzą kontrowersje. W tym roku ludzie sceptycznie nastawieni do tej inicjatywy licznie podpisują krążące w internecie oświadczenia o rezygnacji z leczenia sprzętem zakupionym przez WOŚP. Maria Kobryń, radca prawny z Kancelarii Blueshell Legal, wyjaśnia, dlaczego takie dokumenty mają wątpliwą moc prawną.

Oświadczenie o rezygnacji z korzystania z wyposażenia szpitali, które pochodzi od WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy budzi niemałe emocje. Część Polaków jest przychylna inicjatywy zapoczątkowanej 33 lata temu przez Jurka Owsiaka, część z kolei ma do niej negatywne nastawienie. Ci pierwsi cieszą się na nadchodzący finał. Ci drudzy z kolei, z chęcią podpisują krążące w sieci oświadczenie o rezygnacji z korzystania z wyposażenia szpitali, które pochodzi od WOŚP.

Radca prawny: To nie ma żadnej mocy prawnej

Ludzie to drukują, podpisują, jednak zapominają, że to nie ma żadnej mocy prawnej – mówi Maria Kobryń, radca prawny z Kancelarii Blueshell Legal, odnosząc się do wersji oświadczenia, które można znaleźć w Internecie.

Jeśli nie chcemy być leczeni wcale, to możemy nie zgłaszać się do lekarza czy do szpitala, jednakże jeśli mamy pod opieką małoletniego to zgodnie z art. 48 Konstytucji rodzic ma prawo wychowywać dziecko zgodnie z własnymi przekonaniami, musimy pamiętać o tym, że nawet nieumyślne działania prowadzące do zagrożenia życia lub zdrowia dziecka stanowi przestępstwo (art. 160 Kodeksu Karnego). Brak zapewnienia dziecku odpowiedniego ratunku czy właśnie odmowa wykonania zabiegów medycznych z użyciem takich czy innych sprzętów, może nie tylko doprowadzić do tragedii w postaci utraty życia lub zdrowia dziecka, ale też odpowiedzialności karnej – dodaje.

Naczelna zasada lekarska: zdrowie chorego najwyższym prawem

Oświadczenie o niekorzystaniu ze sprzętu zakupionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy może nie zostać uszanowane przez lekarzy z jeszcze innego powodu.

Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej najważniejszym nakazem dla lekarza jest zasada „salus aegroti suprema lex esto”, czyli „zdrowie chorego najwyższym prawem". Nakłada to na lekarzy obowiązek leczenia pacjentów oraz niesienia im pomocy w granicach swoich kompetencji zawodowych, zapewniając im najlepszą dostępną opiekę.

Według polskiego prawa lekarz może odmówić podjęcia opieki nad pacjentem lub zrezygnować z leczenia w sytuacjach, gdy pacjent nie jest w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, ani gdy brak opieki nie spowoduje istotnego pogorszenia jego stanu zdrowia w krótkim czasie.

Lekarz ma obowiązek przede wszystkim ratować ludzkie życie i nie będzie respektował woli zapisanej w oświadczeniu. Na to zwyczajnie brakuje czasu. Lekarz nie będzie sprawdzał, czy dany sprzęt do ratowania czyjegoś życia lub zdrowia jest zakupiony przez tę czy inną organizację, abstrahując od tego, czy ktoś wspiera WOŚP czy nie wspiera – podkreśla Maria Kobryń.

Maria Kobryń, prawnik i partner zarządzający w kancelarii Blueshell Legal oraz prowadząca TikTok-owe konto mecenas_od_biznesu.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Wyrok (dożywocie za zabójstwo trzech kobiet) został uchylony - bo orzekała tzw. neo-sędzia
25 sty 2025

Sąd Apelacyjny w Szczecinie w dniu 24 stycznia 2025 r. uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Koszalinie z czerwca 2023 r., skazujący zabójcę trzech kobiet Mariusza G. na dożywocie. Za pomocnictwo skazano cztery osoby. Sprawa musi zostać ponownie rozpoznana, bo wyrok wydała tzw. neo-sędzia Anna Rutecka-Jankowska - uznał Sąd Apelacyjny.

Senat odmówił. Sejm się zastanawia. 2520 zł dodatku dopełniającego pomniejszone o 630 zł [Renta socjalna]
25 sty 2025

Tak będzie w przypadku zajęcia komorniczego („zwykłego” według stawki 25% - alimentacyjne to wskaźnik 60%). Dodatek dopełniający (tak jak renta socjalna) podlega zajęciu komorniczemu.

ZUS odtajnił tajny raport. W nim podwyżka wieku emerytalnego. Ale tylko kobiet [PDF do ściągnięcia]
25 sty 2025

Autorzy raportu proponują: Składka minimalna na ZUS miałaby być liczona od pensji minimalnej. Podwyżka wieku emerytalnego kobiet do 65 lat.

Matura międzynarodowa IB, brytyjskie A-levels, American High School. Międzynarodowe programy online w szkołach średnich – jakie są między nimi różnice?
24 sty 2025

Edukacja w XXI wieku coraz częściej wychodzi poza ramy tradycyjnych szkół. W dobie rosnącej popularności idei „lifelong learning” oraz zmieniających się dynamicznie wymagań rynku pracy kluczowe stają się kompetencje takie jak adaptacja do zmian, inteligencja emocjonalna, umiejętność współpracy w zespołach międzynarodowych czy kreatywne łączenie różnych dziedzin wiedzy. Obecnie renomowane uczelnie doceniają nie tylko wysokie wyniki akademickie, ale również szerokie spektrum osiągnięć – od zaangażowania w wolontariat po realizację projektów biznesowych.

Przełomowy wyrok TSUE z 23 stycznia 2025 r. (RRSO, kredyty konsumenckie). Ważny argument w walce z bankami o darmowe kredyty
24 sty 2025

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wydał 23 stycznia 2025 r. ważny wyrok w sprawie kredytów konsumenckich. TSUE uznał, że konsument powinien mieć możliwość samodzielnie sprawdzić, czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania (tzw. RRSO) jego kredytu, została prawidłowo obliczona. W ocenie adwokat Karoliny Pilawskiej z Pilawska Zorski Adwokaci ten wyrok TSUEmoże wpłynąć na setki tysięcy spraw sądowych w Polsce.

"Rezygnuję z leczenia sprzętem kupionym przez WOŚP". Radca prawny: takie oświadczenie nie ma mocy prawnej
25 sty 2025

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jej lider Jerzy Owsiak, wśród niektórych osób budzą kontrowersje. W tym roku ludzie sceptycznie nastawieni do tej inicjatywy licznie podpisują krążące w internecie oświadczenia o rezygnacji z leczenia sprzętem zakupionym przez WOŚP. Maria Kobryń, radca prawny z Kancelarii Blueshell Legal, wyjaśnia, dlaczego takie dokumenty mają wątpliwą moc prawną.

Wraca obowiązek noszenia maseczek ochronnych – obowiązują już pierwsze zarządzenia w tej sprawie. WSSE podają niepokojące dane
25 sty 2025

W związku ze wzrostem, w ostatnim czasie, zachorowań na choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową (takie jak krztusiec, grypa, COVID-19 czy RSV) – pojawiają się zarządzenia o obowiązku stosowania masek ochronnych na terenie placówek medycznych. Od 22 stycznia br. – obowiązek ten, wprowadziła dyrekcja jednego z poznańskich szpitali. Czy istnieje ryzyko powrotu do maseczek w obiektach, w których prowadzona jest działalność lecznicza, na obszarze całego kraju?

Sąd: Zasiłki z MOPS a wywiad. Stały. Celowy na pościel, szpital i bieliznę. Świadczenie pielęgnacyjne
25 sty 2025

Niezwykłą historię rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Staruszek starał się o świadczenia z MOPS. I postawił niezwykły warunek. Zażyczył sobie, aby pracownicy MOPS ubrali ochraniacze na buty pracowników. I dopiero wtedy mogli wejść do jego mieszkania i przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy.

Stany Zjednoczone wyszły z WHO. Dlaczego? Co dalej? dr J.Gryglewicz: to dobry moment na reformę Światowej Organizacji Zdrowia
24 sty 2025

W dniu 20 stycznia 2025 r. nowy Prezydent USA Donald Trump (zaraz po swoim zaprzysiężeniu) podpisał szereg rozporządzeń wykonawczych, w tym m.in. dotyczące wystąpienia Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wycofanie się USA z WHO, to paradoksalnie dobry moment na to, by usprawnić tę organizację i zapewnić jej uzasadnienie dla dalszego funkcjonowania - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ochrony zdrowia dr Jerzy Gryglewicz.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS 2025 r. i 2026 r.
24 sty 2025

Zasiłek opiekuńczy z ZUS 2025 r. i 2026 r. Kto może wystąpić o zasiłek opiekuńczy? Przez ile dni można pobierać zasiłek opiekuńczy? Na kogo można pobierać zasiłek opiekuńczy? Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego?

pokaż więcej
Proszę czekać...