"Rezygnuję z leczenia sprzętem medycznym kupionym przez WOŚP". Radca prawny: to oświadczenie nie ma mocy prawnej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP, Jerzy Owsiak / "Rezygnuję z leczenia sprzętem medycznym zakupionym przez WOŚP". Radca prawny: takie oświadczenie nie ma mocy prawnej / Shutterstock

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jej lider Jerzy Owsiak, wśród niektórych osób budzą kontrowersje. W tym roku ludzie sceptycznie nastawieni do tej inicjatywy licznie podpisują krążące w internecie oświadczenia o rezygnacji z leczenia sprzętem medycznym zakupionym przez WOŚP. Maria Kobryń, radca prawny z Kancelarii Blueshell Legal, wyjaśnia, dlaczego takie dokumenty mają wątpliwą moc prawną.

Oświadczenie o rezygnacji z korzystania z wyposażenia szpitali, które pochodzi od WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy budzi niemałe emocje. Część Polaków jest przychylna inicjatywy zapoczątkowanej 33 lata temu przez Jurka Owsiaka, część z kolei ma do niej negatywne nastawienie. Ci pierwsi cieszą się na nadchodzący finał. Ci drudzy z kolei, z chęcią podpisują krążące w sieci oświadczenie o rezygnacji z korzystania z wyposażenia szpitali, które pochodzi od WOŚP.

Radca prawny: To nie ma żadnej mocy prawnej

Ludzie to drukują, podpisują, jednak zapominają, że to nie ma żadnej mocy prawnej – mówi Maria Kobryń, radca prawny z Kancelarii Blueshell Legal, odnosząc się do wersji oświadczenia, które można znaleźć w Internecie.

Jeśli nie chcemy być leczeni wcale, to możemy nie zgłaszać się do lekarza czy do szpitala, jednakże jeśli mamy pod opieką małoletniego to zgodnie z art. 48 Konstytucji rodzic ma prawo wychowywać dziecko zgodnie z własnymi przekonaniami, musimy pamiętać o tym, że nawet nieumyślne działania prowadzące do zagrożenia życia lub zdrowia dziecka stanowi przestępstwo (art. 160 Kodeksu Karnego). Brak zapewnienia dziecku odpowiedniego ratunku czy właśnie odmowa wykonania zabiegów medycznych z użyciem takich czy innych sprzętów, może nie tylko doprowadzić do tragedii w postaci utraty życia lub zdrowia dziecka, ale też odpowiedzialności karnej – dodaje.

Naczelna zasada lekarska: zdrowie chorego najwyższym prawem

Oświadczenie o niekorzystaniu ze sprzętu zakupionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy może nie zostać uszanowane przez lekarzy z jeszcze innego powodu.

Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej najważniejszym nakazem dla lekarza jest zasada „salus aegroti suprema lex esto”, czyli „zdrowie chorego najwyższym prawem". Nakłada to na lekarzy obowiązek leczenia pacjentów oraz niesienia im pomocy w granicach swoich kompetencji zawodowych, zapewniając im najlepszą dostępną opiekę.

Według polskiego prawa lekarz może odmówić podjęcia opieki nad pacjentem lub zrezygnować z leczenia w sytuacjach, gdy pacjent nie jest w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, ani gdy brak opieki nie spowoduje istotnego pogorszenia jego stanu zdrowia w krótkim czasie.

Lekarz ma obowiązek przede wszystkim ratować ludzkie życie i nie będzie respektował woli zapisanej w oświadczeniu. Na to zwyczajnie brakuje czasu. Lekarz nie będzie sprawdzał, czy dany sprzęt do ratowania czyjegoś życia lub zdrowia jest zakupiony przez tę czy inną organizację, abstrahując od tego, czy ktoś wspiera WOŚP czy nie wspiera – podkreśla Maria Kobryń.

Maria Kobryń, prawnik i partner zarządzający w kancelarii Blueshell Legal oraz prowadząca TikTok-owe konto mecenas_od_biznesu.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania
27 sty 2025

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu
27 sty 2025

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia: Rozwiązano większość problemów z systemem e-Doręczenia
27 sty 2025

1 stycznia 2025 r. uruchomiony został system doręczeń elektronicznych, tzw. e-Doręczenia. Ma on zastąpić wymianę tradycyjnej korespondencji pomiędzy instytucjami publicznymi a obywatelami. Niestety, system nie działa prawidłowo.

Koniec z płaceniem za nieobecności. Za brak działania pieniądze się nie należą – tak orzekł sąd. Kto straci na takim podejściu?
27 sty 2025

Nieobecność oznacza brak działania. Brak działania z kolei oznacza brak kosztów i utraconych korzyści. Wszystko to razem oznacza natomiast, że za ten czas nie należą się diety i nie ma w tym zakresie swobody dokonywania ustaleń.

Chleb, bułki, makarony ze zmielonymi larwami są bezpieczne. Chityna, witamina D3 i alergeny [ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2025/89 z 20 stycznia 2025 r.]
27 sty 2025

Zastosowanie żywieniowe znalazł Tenebrio molitor (mącznik młynarek). Można proszek z larw owada po poddaniu naświetleniu dodawać do szeregu produktów żywnościowych. Najwięcej kontrowersji budzi sprawa chityny. KE badała też kwestię witaminy D3.

450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez zbędnej biurokracji. Nie musisz dokumentować wydatku. Kto może skorzystać?
27 sty 2025

Wszelkie świadczenie przyznawane pracownikom przez pracodawców pociągają za sobą określone konsekwencje podatkowe i na gruncie ubezpieczeń społecznych. Czy jest szansa na 450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez konieczności dokumentowania wydatku?

Wyższe stawki wynagrodzenia zasadniczego w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r.
27 sty 2025

Rząd pracuje nad przepisami podwyższającymi stawki wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. Wzrosną zarówno stawki minimalnego, jak i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego. Nowe stawki będą obowiązywać wstecz od 1 stycznia 2025 r.

Przestępstwo znęcania się [Przepisy, orzecznictwo, przykłady]
27 sty 2025

Znęcanie, poniżanie, dokuczanie innej osobie jest czymś nagannym moralnie. Pokrzywdzony nie zawsze jest w stanie łatwo się temu przeciwstawić. Może bowiem pozostawać w stosunku zależności od sprawcy albo bliskim związku rodzinnym. Jaka odpowiedzialność karna grozi za czyny znęcania się?

Nie dostałeś renty wdowiej, ale ZUS i tak musi wypłacić ci pieniądze po zmarłym. Sam tego nie zrobi, musisz złożyć wniosek
27 sty 2025

Na rentę wdowią czekały 2 miliony osób. Jednak nie każda wdowa i nie każdy wdowiec, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej mają do niej prawo. Co można zrobić? W większości przypadków ZUS i tak musi wypłacić im pieniądze po zmarłym. Jednak sam tego nie zrobi, trzeba złożyć wniosek.

Wzmocnienie PIP zamiast oskładkowania umów cywilnoprawnych. Rząd chce zaproponować „alternatywną reformę”
27 sty 2025

Rząd ma się zająć uchwałą ws. zmiany KPO w obszarze reform rynku pracy - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Zgodnie z zapowiedziami MFiPR, zamiast oskładkowania umów cywilnoprawnych Polska zdecyduje się na alternatywne rozwiązania.

pokaż więcej
Proszę czekać...