Zwolnienie "ciążowe" a badania kontrolne w 2025 r. Jak to jest ze zwolnieniem "ciążowym" trwającym powyżej 30 dni. Czy pracodawca powinien wystawiać pracownicy skierowanie na kontrolne badania lekarskie?
Wielu pracodawców zastanawia się, czy wystawiać skierowania na kontrole badania lekarskie kobietom, które wracają po dłuższej przerwie związanej z ciążą i późniejszym urlopem macierzyńskim. Zapytaliśmy Głównego Inspektora Pracy (GIP) Marcina Staneckiego, by rozwiał nasze wątpliwości dotyczące wykonywania kontrolnych badań lekarskich przez pracownice, które przebywały powyżej 30 dni na zwolnieniu lekarskim z kodem B, a chcą wrócić do pracy.
Zwolnienie "ciążowe" a badania kontrolne w 2025 r.
Rzecznik prasowy GIP Mateusz Rzemek w odpowiedzi na pytanie redakcji Infor.pl wskazał, że zgodnie z art. 229 § 2 zd. 2 Kodeksu pracy w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
Art. 229. [Badania profilaktyczne pracowników]
§ 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
Rzemek przekazał, że zdaniem Departamentu Prawnego obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie dotyczy również sytuacji, w której pracownica w okresie ciąży korzystała ze zwolnienia lekarskiego w związku z niezdolnością do pracy trwającą dłużej niż 30 dni, a następnie z urlopu macierzyńskiego (i ewentualnie także z urlopu rodzicielskiego). W takim przypadku przed dopuszczeniem pracownicy do pracy pracodawca powinien ją skierować na takie badania – podsumował rzecznik GIP.
W związku z tym, niezależnie od tego, czy zwolnienie lekarskie było wystawione z kodem B, czy też bez, w przypadku, gdy zwolnienie trwa powyżej 30 dni - warto pamiętać o skierowaniu każdego pracownika na kontrolne badania lekarskie, by sprawdzić, czy jest on gotowy do powrotu do pracy.