Zwolnienie "ciążowe" a badania kontrolne w 2025 r.

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Kobieta w ciąży, zwolnienie ciążowe, l4 ciążowe / Zwolnienie "ciążowe" a badania kontrolne w 2025 r. / Shutterstock

Zwolnienie "ciążowe" a badania kontrolne w 2025 r. Jak to jest ze zwolnieniem "ciążowym" trwającym powyżej 30 dni. Czy pracodawca powinien wystawiać pracownicy skierowanie na kontrolne badania lekarskie?

Wielu pracodawców zastanawia się, czy wystawiać skierowania na kontrole badania lekarskie kobietom, które wracają po dłuższej przerwie związanej z ciążą i późniejszym urlopem macierzyńskim. Zapytaliśmy Głównego Inspektora Pracy (GIP) Marcina Staneckiego, by rozwiał nasze wątpliwości dotyczące wykonywania kontrolnych badań lekarskich przez pracownice, które przebywały powyżej 30 dni na zwolnieniu lekarskim z kodem B, a chcą wrócić do pracy.

Zwolnienie "ciążowe" a badania kontrolne w 2025 r.

Rzecznik prasowy GIP Mateusz Rzemek w odpowiedzi na pytanie redakcji Infor.pl wskazał, że zgodnie z art. 229 § 2 zd. 2 Kodeksu pracy w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Rzemek przekazał, że zdaniem Departamentu Prawnego obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie dotyczy również sytuacji, w której pracownica w okresie ciąży korzystała ze zwolnienia lekarskiego w związku z niezdolnością do pracy trwającą dłużej niż 30 dni, a następnie z urlopu macierzyńskiego (i ewentualnie także z urlopu rodzicielskiego). W takim przypadku przed dopuszczeniem pracownicy do pracy pracodawca powinien ją skierować na takie badania – podsumował rzecznik GIP.

W związku z tym, niezależnie od tego, czy zwolnienie lekarskie było wystawione z kodem B, czy też bez, w przypadku, gdy zwolnienie trwa powyżej 30 dni - warto pamiętać o skierowaniu każdego pracownika na kontrolne badania lekarskie, by sprawdzić, czy jest on gotowy do powrotu do pracy.

Prawo
Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego 2025 r. i 2026 r.
23 sty 2025

Zasiłek rodzinny przysługuje po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość kryterium dochodowego, tak jak wysokość zasiłku rodzinnego, podlega weryfikacji co trzy lata. Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego 2025 r. i 2026 r.?

Ile obecnie wynosi zasiłek rodzinny?
23 sty 2025

Zasiłek rodzinny jest jednym ze świadczeń rodzinnych, który przysługuje po spełnieniu określonych kryteriów. W 2024 r. wysokość zasiłku rodzinnego podlegała weryfikacji. Ile obecnie wynosi zasiłek rodzinny?

Czy sobota to dzień ustawowo wolny od pracy?
23 sty 2025

Dniami ustawowo wolnymi od pracy są dni, wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Część dni ustawowo wolnych od pracy ma stałe terminy, inne zaś są świętami ruchomymi. Jakie to dni? Czy sobota jest dniem ustawowo wolnym od pracy?

Popełniłeś ten błąd? Możesz za to słono zapłacić. Pracodawca może obciążyć pracownika kosztami jego działań. Jakie są zasady?
23 sty 2025

Komputer i telefon to obecnie podstawowe narzędzia pracy wielu pracowników. Czasami jednak korzystając z nich, łatwo wpaść w kłopoty. W takich przypadkach może się zdarzyć, że pracownik słono zapłaci za swój błąd.

Renta wdowia - ile się należy? ZUS wyjaśnia zawiłości
23 sty 2025

Renta wdowia to nowe rozwiązanie dla wdów i wdowców, które pozwala łączyć rentę rodzinną z własnym świadczeniem emerytalno-rentowym. ZUS precyzuje, jak obliczyć wysokość świadczeń, jakie limity obowiązują i od kiedy można z nich skorzystać. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, co należy zrobić, aby uzyskać wypłatę!

Najbliższe dni wolne od szkoły
23 sty 2025

W pięciu województwach rozpoczęły się już ferie zimowe. Chodzi o następujące województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. Oznacza to, że uczniowie z tych terenów pójdą dopiero do szkoły od poniedziałku, 3 lutego 2025 r. Kiedy uczniowie z kolejnych województw rozpoczynają ferie zimowe?

ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT za 2024 rok
23 sty 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że rozpoczął wysyłkę około 10,4 mln deklaracji podatkowych PIT za 2024 rok. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego.

W tej sytuacji pracownik nie dostanie pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych. Dlaczego? Bo tak jasno wynika z przepisów
23 sty 2025

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje rekompensata. Jednak nie zawsze. W pewnych sytuacjach pracodawca nie zapłaci pracownikowi, mimo że przepracuje w ciągu dnia więcej niż 8 godzin.

Można dostać 300 tys. zł. ZUS ogłosił konkurs dla płatników składek
23 sty 2025

ZUS ma nowy konkurs dla płatników składek. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 300 tys. zł na przedsiębiorstwo. Wsparcie to jest jednak dostępne dla przedsiębiorstw spełniających określone kryteria.

Komu przysługuje opieka z MOPS w 2025 roku?
23 sty 2025

Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze to ważna forma pomocy dla osób niepełnosprawnych czy starszych. O jakie wsparcie można się ubiegać? Czy zmieniły się kryteria dochodowe? Oto najważniejsze informacje i przykładowe orzeczenia.

pokaż więcej
Proszę czekać...