REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od pakamery i pomieszczenia gospodarczego. Podatnicy nie wiedzą jak postępować. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

podatek komórka nowelizacja
Podatek od pakamery i pomieszczenia gospodarczego. Podatnicy nie wiedzą jak postępować. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Nowelizacja podatku od nieruchomości 2025

Nowelizacja ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych była długo wyczekiwana, a podatnicy wiązali z nią duże nadzieje. Miała przede wszystkim ułatwić opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budowli i ujednolicić obciążenia podatkowe np. w przypadku garaży i miejsc postojowych w budynkach mieszkalnych. Jednak gdy nadszedł styczeń 2025 roku, a wraz z nim wymiar podatku na kolejny rok podatkowy, zaczęły pojawiać się wątpliwości. I to zarówno po stronie podatników, jak i organów podatkowych.
Jak już wspomniano, jedną ze zmian, które wprowadzono w obowiązujących przepisach jest zmiana dotycząca opodatkowania garaży, które do końca 2024 roku budziło wiele emocji. By zakończyć toczące się spory, ustawodawca dodał do art. 1a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ustęp 2c, z którego wynika, że za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku.

REKLAMA

Komórka czy pomieszczenie gospodarcze to nie mieszkanie. A w każdym razie, nie zawsze

Dlaczego taka zmiana była konieczna? Bo w praktyce doszło do sytuacji, w której do opodatkowania wielostanowiskowych garaży w budynkach mieszkalnych i miejsc postojowych stosowano różne stawki podatku od nieruchomości. Kryterium decydującym o tym, czy podatnik zapłaci więcej, czy mniej, było to, jak zostało ukształtowane prawo własności do niego. W przypadkach, gdy garaż stanowił odrębną od lokalu mieszkalnego własność lokalową, organy podatkowe nakazywały stosować do niego wyższą stawką podatku od nieruchomości kierując się jego funkcją użytkową. Innymi słowy, nie były skłonne uznać, że taki garaż (miejsce postojowe) pełnią funkcję mieszkalną. Sytuacja wyglądała inaczej, gdy mieszkanie i lokal stanowiły wspólną własność mieszkaniową. W takim przypadku, zdaniem organów podatkowych również garaż pełnił funkcję mieszkalną, a jego właściciel mógł zmniejszyć swoje obciążenia podatkowe. I gdy już wydawało się, że nowelizacja przepisów rozwiązała ten problem, pojawiła się nowa wątpliwość – co z komórkami czy pomieszczeniami do przechowywania, które nie znajdują się w obrębie mieszkania i należą do przestrzeni wspólnej? Sytuacja jest analogiczna – w zależności od okoliczności mogę one stanowić razem z mieszkaniem jedną własność lokalową, a mogą również być objęte odrębną własnością. I w tym wypadku niestety nowelizacja przepisów zupełnie w niczym nie pomogła podatnikom. Nie wprowadzono bowiem do ustawy przepisu, który mógłby znaleźć w takiej sytuacji zastosowanie. Skoro zaś organy podatkowe do końca 2024 roku konsekwentnie rozróżniały sytuację właścicieli garaży, to należy zakładać, że obecnie będą analogicznie postępowały w odniesieniu do pomieszczeń użytkowych, które pełnią funkcję komórek czy pomieszczeń do przechowywania. Tym samym, może powtórzyć się sytuacja, w której w przypadku odrębnej własności lokalowej będą nakazywały stosować do tego rodzaju pomieszczeń stawkę odnoszącą się do ich funkcji niemieszkalnej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Ulgi na komunikację dla krwiodawcy. Rząd odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA