800 plus po spełnieniu dodatkowych warunków? Projekt nowelizacji ustawy już w Sejmie [PROJEKT]

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
800 plus wniosek w czerwcu 2024 / 800 plus po spełnieniu dodatkowych warunków? Projekt nowelizacji ustawy już w Sejmie [PROJEKT] / ShutterStock

800 plus po spełnieniu dodatkowych warunków? Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa został wniesiony do Sejmu 20 stycznia 2025 r. Wprowadza dwa dodatkowe warunki dla obywateli Ukrainy.

W poniedziałek, 20 stycznia 2025 r. grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projekt ten dotyczy wprowadzenia dwóch dodatkowych warunków, od których uzależnione jest otrzymanie świadczenia wychowawczego (800 plus) przez obywateli Ukrainy. Dla przypomnienia, już teraz obywatele Ukrainy powinni spełniać jeden dodatkowy warunek, by otrzymywać świadczenie. Niedługo rozpoczną się kontrole z ZUS. Więcej nt. tego jak będzie wyglądała weryfikacja oraz od kiedy rozpoczną się kontrole można przeczytać w artykule: Dodatkowa kontrola świadczenia 800 plus. Kto będzie jej podlegał? Od kiedy?

800 plus po spełnieniu dodatkowych warunków?

O złożonym projekcie poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podczas poniedziałkowej konferencji. Mówimy sprawdzam - powiedział szef klubu PiS odnosząc się do piątkowej wypowiedzi kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który podczas spotkania z mieszkańcami Puńska (woj. Podlaskie) zaproponował, by, świadczenia takie jak 800 plus, należały się Ukraińcom tylko wtedy, gdy będą oni mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki.

Złożyliśmy już w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy który ogranicza program 800+ do tych rodzin, które po pierwsze pracują w naszym kraju, a po drugie płacą w Polsce podatki - powiedział w poniedziałek Błaszczak.

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Projekt grupy posłów PiS zakłada - jak już wyżej zostało wspomniane - wprowadzenie dwóch dodatkowych warunków, które obywatele Ukrainy będą musieli spełnić, by uzyskać świadczenie wychowawcze (800 plus). Pierwszym z warunków jest warunek zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Drugim zaś dotyczy płacenia w Polsce podatków. W projekcie nowelizacji uwzględniono także możliwość wstrzymania wypłaty świadczenia w przypadku niespełniania powyższych warunków. W projekcie wskazano też termin, od kiedy mają obowiązywać dodatkowe warunki przyznawania świadczenia. Projektodawcy wskazali, że zmiany mają mieć zastosowanie od wniosków składanych w okresie od 1 lutego 2025 r. do 30 kwietnia 2025 r. Projekt zakłada wejście w życie przepisów po 14 dniach od dnia ogłoszenia. W uzasadnieniu do projektu, wskazano, że wprowadzone dodatkowe wymagania wobec obywateli Ukrainy są związane z uszczelnianiem systemu wsparcia związanym z kolejnym rokiem trwania wojny na Ukrainie.

Projekt skierowano do opinii Biura Legislacyjnego oraz Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji w celu sprawdzenia zgodności z prawem Unii Europejskiej oraz formalnych elementów uzasadnienia. We wtorek, 21 stycznia rozpoczęły się konsultacje społeczne. Zakończą się 20 lutego 2025 r. Podczas poniedziałkowej konferencji, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że ze względu na pilność projektu, klub PiS złoży wniosek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, by był on omawiany już na najbliższym posiedzeniu izby niższej, które rozpoczyna się w środę, 22 stycznia 2025 r.

Prawo
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?
21 sty 2025

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację
21 sty 2025

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie
21 sty 2025

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami
21 sty 2025

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku
21 sty 2025

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.
21 sty 2025

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?
21 sty 2025

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara
21 sty 2025

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja
21 sty 2025

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?
21 sty 2025

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

pokaż więcej
Proszę czekać...