Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
pieniądze, zasiłek, dodatek / Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki / Shutterstock

Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki. Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Jak odbywa się weryfikacja tego świadczenia?

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych. Przyznawany jest, by wspomóc budżet rodzinny i częściowo pokryć wydatki związane z opieką oraz pomocą osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Pobierać go mogą tylko osoby spełniające określone kryteria.

Zasiłek pielęgnacyjny: dla kogo

O zasiłek pielęgnacyjny może wystąpić zarówno obywatel polski, jak i cudzoziemiec. Jednakże należy pamiętać, że cudzoziemcom przysługuje prawo do ubiegania się o zasiłek pielęgnacyjny pod pewnymi warunkami. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje cudzoziemcom:

  1. do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
  2. jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym,
  3. przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. posiadającym kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający 6 miesięcy, obywateli państw trzecich przyjętych w celu podjęcia studiów lub pracy sezonowej oraz obywateli państw trzecich, którzy mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy,
  5. przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
    • na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy
    • w związku z korzystaniem z mobilności krótkoterminowej pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywającego staż w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa
    • jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z członkami rodzin, z wyłączeniem cudzoziemców, którym zezwolono na pobyt i pracę na okres nieprzekraczający 9 miesięcy, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej,
  6. przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
    • na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 151 lub art. 151b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach,
    • na podstawie wizy krajowej w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych,
    • w związku z korzystaniem z mobilności krótkoterminowej naukowca na warunkach określonych w art. 156b ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
    • z wyłączeniem cudzoziemców, którym zezwolono na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres nieprzekraczający 6 miesięcy, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Ważne

Należy także zamieszkiwać na terytorium RP przez okres zasiłkowy, w którym otrzymują świadczenie. Wyjątkiem jest przypadek, w którym przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustalane jest na czas nieokreślony. Jest jednak jeden wyjątek. W przypadku, gdy dana osoba ma wydane orzeczenie o niepełnoprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na czas określony - prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustalane jest do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności tego orzeczenia,

Zasiłek pielęgnacyjny: weryfikacja co trzy lata

Zasiłek pielęgnacyjny wraz z innymi świadczeniami rodzinnymi podlega weryfikacji co trzy lata. Weryfikacja ta uwzględnia wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodziny. Podmiotem odpowiedzialnym za badanie i przedstawianie progu wsparcia jest Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Następnie, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określa w drodze rozporządzenia sposób ustalania progu wsparcia dochodowego rodzin, w tym grupy wydatków i ich zakres, źródła danych, okres, z jakiego przyjmuje się wysokość cen towarów i usług, uwzględniając poziom wydatków gospodarstw domowych z II kwintyla rozkładu dochodów.

Jak się odbywa postępowanie weryfikacyjne?

W roku, w którym przeprowadza się weryfikację, Rada Ministrów do 15 maja przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycje wysokości dochodu rodziny, albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych – z wyłączeniem świadczenia pielęgnacyjnego – oraz wysokości zasiłku dla opiekuna. Dodatkowo, przedstawia także wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin, informację dotyczącą realizacji świadczeń rodzinnych za okres od poprzedniej weryfikacji oraz informację o sytuacji dochodowej rodzin posiadających dzieci na utrzymaniu. Po otrzymaniu tej informacji Rada Dialogu Społecznego ma czas do 15 czerwca na uzgodnienie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna. W przypadku, gdy nie dojdzie do porozumienia, Rada Ministrów określa w drodze rozporządzenia te kwoty do 15 sierpnia. Wysokość tych kwot nie może być niższa niż te, które Rada Ministrów zaproponowała Radzie Dialogu Społecznego. Następnie wysokość tych kwot jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, w terminie do 15 sierpnia roku, w którym przeprowadza się weryfikację.

Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki

Ostatnia weryfikacja świadczeń rodzinnych, w tym także zasiłku pielęgnacyjnego miała miejsce w 2024 r. Rada Ministrów w drodze rozporządzenia ustaliła, że nie kwoty pozostaną na tym samym poziomie, na którym były przy poprzedniej weryfikacji. Informacje dotyczące poszczególnych wysokości świadczeń można znaleźć w rozporządzeniu Rady Ministrów z 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna. Zgodnie z tym rozporządzeniem, od 1 listopada 2024 r. zasiłek pielęgnacyjny wynosi w dalszym ciągu 215,84 zł miesięcznie. Tyle też będzie wynosić w 2025 r. oraz w 2026 r. Jak już zostało wspomniane, kwoty te pozostały niezmienione, co oznacza, że najbliższa możliwa podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego możliwa będzie dopiero przy kolejnej weryfikacji, która odbędzie się w 2027 r.

Prawo
Co oznacza symbol 12-C w orzeczeniu o niepełnosprawności?
16 sty 2025

Orzeczenie o niepełnosprawności zawiera szereg istotnych elementów. Dlaczego są one tak ważne? Czym jest kod 12-C i do czego uprawnia? O czym powinni pamiętać rodzice? Oto najważniejsze informacje.

Nowy dodatek dla rencistów. Ile wynosi i kto go może dostać?
16 sty 2025

Wysokość nowego dodatku do renty, czyli dodatku dopełniającego wynosi 2.520,00 zł miesięcznie. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana, pierwsza waloryzacja będzie od 1 marca 2025 r. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o dodatek?

PFRON odsłonił karty na 2025 r. Dopłaty do żłobka, edukacji, prądu, samochodu, komputerów, prawa jazdy i wiele innych [Dokument programowy]
16 sty 2025

Zarząd PFRON opublikował dokument "Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2025 r." PFRON zwaloryzował maksymalne kwoty dofinansowania o 5% w zadaniach modułu I: Obszar A Zadania: 1-4, Obszar B Zadania 1-5, Obszar C Zadania: 1, 2 i 5, Obszar D, jak też w module II.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r.
16 sty 2025

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r. Przez ile dni można pobierać? Jakie warunki muszą być spełnione? Co warto wiedzieć o zasiłku opiekuńczym na zdrowe dziecko? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

Renta wdowia. 15 pytań i odpowiedzi, które warto znać
16 sty 2025

Renta wdowia jako nowe świadczenie wzbudza wiele pytań. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy w postaci 15 pytań i odpowiedzi, które pomogą zrozumieć, komu i na jakich zasadach przysługuje to świadczenie. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane, gdzie złożyć wniosek i kiedy można liczyć na wypłatę.

1700 złotych miesięcznie. To świadczenie zastąpi 800 plus i 300 plus. Ma być przyznawane bez względu na wiek i dochód
16 sty 2025

1700 złotych miesięcznie bezwarunkowego świadczenia dla wszystkich. Bez względu na wiek, dochód i sytuację zawodową. Jednak konsekwencją będzie likwidacja innych programów pomocowych, w tym 800 plus. Czy to się opłaci Polakom?

Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki
16 sty 2025

Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki. Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Jak odbywa się weryfikacja tego świadczenia?

Nowy obowiązek pracodawców. Dodatkowe dokumenty w dokumentacji pracowniczej. Zmiany będą obowiązywały od marca 2025 roku
16 sty 2025

Od marca 2025 roku pracownicy będą mogli skorzystać z nowego uprawnienia. Pociągnie do za sobą konieczność wprowadzenia zmian w dokumentacji pracowniczej. W części B akt osobowych trzeba będzie przechowywać nowe dokumenty.

Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór
16 sty 2025

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!
15 sty 2025

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...