Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór

oprac. Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
energia prąd ceny / Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór / Shutterstock

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych

Inflacja i rosnące ceny energii wpływają na nasze życie na każdym kroku. I choć oczywiście tym, co najbardziej interesuje przeciętnego obywatela jest możliwość skorzystania z niższych cen prądu w jego gospodarstwie domowym, to równie istotne znaczenie mają ceny energii obowiązujące w innych dziedzinach naszego życia. Wśród podmiotów, które są w tym zakresie chronione maksymalną ceną energii, znajdują się również tzw. podmioty uprawnione, czyli jednostki samorządu terytorialnego i podmioty użyteczności publicznej (w tym np. szpitale, szkoły, żłobki). W tym wypadku, inaczej niż w przypadku gospodarstw domowych, aby móc skorzystać z przewidzianej przez ustawodawcę ochrony, konieczne jest złożenie oświadczenia. Jego wzór zmienił się od 13 stycznia 2025 roku.

Z ochrony w zakresie cen prądu można skorzystać w I kwartale 2025 roku

Podmioty, o których mowa są chronione ceną maksymalną za energię elektryczną, która wynosi 693 zł/MWh. Będzie ona obowiązywała w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 r., czyli w I kwartale 2025 roku. Przedłużenie mechanizmu ochronnego nastąpiło na mocy przepisów ustawy z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw. Jednocześnie, moc obowiązującą utraciło rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 7 sierpnia 2024 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego, a zastąpiło je rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 10 stycznia 2025 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego.

Oświadczenie trzeba złożyć do końca stycznia

To właśnie ze wzoru stanowiącego załącznik do tego ostatniego rozporządzenia muszą skorzystać podmioty uprawnione, aby zapewnić sobie możliwość korzystania z ochrony w I kwartale 2025 r. Należy pamiętać, że złożone poprzednio oświadczenia dotyczące minionego okresu ochrony nie są w tym zakresie wystarczające i nie pozwolą na stosowanie przez sprzedawcę energii ceny maksymalnej. Konieczne jest ponowne złożenie oświadczenia według nowego wzoru. Należy zrobić to do końca stycznia 2025 roku.

Wzór ma 4 strony, a pola oznaczone w nim gwiazdką należy obowiązkowo wypełnić. Pierwsza i druga strona zawierają pola, w których należy zamieścić dane identyfikujące odbiorcę uprawnionego oraz osób uprawnionych do reprezentowania go. W tabeli zamieszczonej na trzeciej stronie należy podać informacje o punktach poboru energii elektrycznej, a na ostatniej, czwartej stronie złożyć niezbędne oświadczenia i podpisy. Formularz można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Prawo
Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór
15 sty 2025

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!
15 sty 2025

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?
15 sty 2025

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029
15 sty 2025

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki
15 sty 2025

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?
15 sty 2025

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych
15 sty 2025

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?
15 sty 2025

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne
15 sty 2025

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria
15 sty 2025

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

pokaż więcej
Proszę czekać...