FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ZUS Fundusz Ubezpieczeń Społecznych FUS deficyt prognoza 2025-2029 / FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029 / ZUS

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

Ujemne saldo roczne FUS

ZUS przygotował "Prognozę wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025–2029". Przez cały okres tej prognozy saldo roczne FUS jest ujemne. To oznacza, że bieżące składki, dotacja na pokrycie świadczeń finansowanych z budżetu państwa oraz środki przekazywane z otwartych funduszy emerytalnych do funduszu emerytalnego FUS w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa nie pokrywają wydatków.

Z prognozy wynika, że w wariancie pośrednim deficyt roczny FUS w 2025 r. w relacji do PKB wyniesie 2,2 proc., a w 2029 r. 2,8 proc. PKB. Wydolność FUS (rozumiana jako iloraz wpływów i wydatków) w 2029 r. jest mniejsza niż w 2025 r. o 4,1 pkt. proc.

- Istotny wpływ na sytuację finansową FUS ma liczba osób pobierających emerytury i renty finansowane z FUS oraz liczba ubezpieczonych, na którą wpływają demografia i założenia makroekonomiczne – mówi Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.

Spadek liczby osób ubezpieczonych

Liczba osób objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, w wariancie pośrednim, rośnie w 2025 r., natomiast przez kolejne lata prognozy maleje. Liczba ubezpieczonych w 2029 r. w porównaniu do 2025 r. jest mniejsza o 236 tys., co oznacza spadek o 1,4 proc.

W prognozowanym okresie rośnie liczba emerytów, a maleje liczba osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy finansowane z FUS. Natomiast liczba osób uprawnionych do rent rodzinnych utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

- Na deficyt roczny FUS w prognozowanym okresie wpływa przede wszystkim deficyt i jego rozmiar w funduszu emerytalnym i w funduszu chorobowym. Każdy z tych dwóch funduszy przez wszystkie prognozowane lata generuje deficyty roczne – wyjaśnia prezes ZUS.

Dodatnie saldo w funduszach rentowym i wypadkowym

Funduszami wyodrębnionymi w ramach FUS, w których przez wszystkie prognozowane lata saldo roczne jest dodatnie, są fundusz rentowy i fundusz wypadkowy. Oznacza to generowanie nadwyżek rocznych przez te fundusze.

Prognozuje się, że w wariancie pośrednim nadwyżki roczne uzyskane w funduszach rentowym i wypadkowym pokrywają od 15,7 proc. do 22,5 proc. deficytu rocznego powstałego w funduszach emerytalnym i chorobowym. 

Prawo
Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór
15 sty 2025

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!
15 sty 2025

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?
15 sty 2025

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029
15 sty 2025

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki
15 sty 2025

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?
15 sty 2025

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych
15 sty 2025

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?
15 sty 2025

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne
15 sty 2025

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria
15 sty 2025

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

pokaż więcej
Proszę czekać...