Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki
REKLAMA
REKLAMA
- Nowe rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień rodzicielskich
- Wniosek o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
- Wniosek od pracowników przyjmujących dziecko na wychowanie
- Wejście w życie rozporządzenia
Nowe rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień rodzicielskich
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowego rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków. Konieczność wydania tego rozporządzenia spowodowana jest nowelizacją Kodeksu pracy dokonaną przez ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 1871.
REKLAMA
Wspomniana nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków w wymiarze:
- do 8 tygodni (dla rodziców dzieci urodzonych od 28 tygodnia ciąży) albo
- do 15 tygodni (dla rodziców dzieci urodzonych do 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową do 1000 g).
Wniosek o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Projektowane rozporządzenie określa treść wniosków dotyczących uprawnień rodzicielskich pracowników oraz dokumenty dołączane do tych wniosków.
Do projektowanego rozporządzenia zostanie przeniesione przepisy obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2023 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. poz. 937). Projekt zawiera też przepis określający treść wniosku o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego oraz dokumenty dołączane do tego wniosku.
W projekcie zaproponowano, aby wniosek o udzielenie pracownicy albo pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko uzupełniającego urlopu macierzyńskiego zawierał:
- imię i nazwisko pracownika;
- termin zakończenia urlopu macierzyńskiego;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński.
Do wniosku trzeba będzie dołączyć:
- oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka;
- zaświadczenie wydane przez szpital zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko lub masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu.
Wniosek od pracowników przyjmujących dziecko na wychowanie
Prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwało także:
- pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej),
- pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka
- jeżeli pobyt dziecka w szpitalu będzie miał miejsce po przyjęciu dziecka na wychowanie.
Wniosek o udzielenie temu pracownikowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie zawierał:
- imię i nazwisko pracownika;
- termin zakończenia urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński.
Projekt przewiduje także, że do wniosku trzeba będzie dołączyć:
- zaświadczenie wydane pracownikowi przez szpital zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko lub masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu;
- oświadczenie pracownika o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie oraz kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci), zawierającego datę urodzenia dziecka (dzieci) z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dzieci), zawierające datę urodzenia dziecka (dzieci), albo kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą.
Wejście w życie rozporządzenia
Projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 19 marca 2025 r. wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającej uzupełniający urlop macierzyński.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat