REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
mDowód
Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?
/
Ministerstwo Cyfryzacji

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

Dowód osobisty - czym jest i jak stał się e-Dowodem

Dowód osobisty to dokument materialny wykonany z plastiku, który potwierdza tożsamość i obywatelstwo polskie. Wszyscy pełnoletni obywatele, którzy mieszkają w Polsce, mają obowiązek posiadania dowodu osobistego. Można również zawnioskować o dowód dla osoby małoletniej (na przykład po to, aby mieć dodatkowy dokument podróży).  

Dowód osobisty zawiera najważniejsze informacje o jego posiadaczu, między innymi: wygląd fizyczny posiadacza, imię (imiona), nazwisko (w tym rodowe), imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, wzór podpisu oraz dane dokumentu.  

Dowód osobisty zmieniał się z biegiem lat pod kątem wyglądu, zawartych danych i zastosowanych w dokumencie technologii. Do najważniejszych zmian należy zaliczyć dodanie do każdego dowodu osobistego wydanego od dnia 4 marca 2019 roku czipu z warstwą elektroniczną. To właśnie dzięki temu czipowi dowód osobisty stał się… e-dowodem! 

Pomimo tej nazwy jest to jak najbardziej materialny dokument wykonany z plastiku. Gdzie więc jego elektroniczność? Chodzi o wmontowany w niego chip, w którym umieszczane są certyfikaty elektroniczne (obligatoryjnie certyfikat identyfikacji, uwierzytelniania i podpisu). Od listopada 2021 roku wprowadzane są dodatkowe dane biometryczne, identyfikujące właściciela, między innymi jego zdjęcie i odciski palców.  

Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że już ten dokument posiadają, bo e-dowód to po prostu każdy dowód osobisty wydawany od dnia 4 marca 2019 roku. Gwoli jasności, e-dowód zwany jest również elektronicznym dokumentem tożsamości lub dowodem elektronicznym.  

REKLAMA

Certyfikaty w e-dowodzie

W warstwie elektronicznej e-dowodu mogą znaleźć się 4 certyfikaty. Trzy z nich można bezpłatnie uzyskać w urzędzie, a czwarty zakupić od wybranego dostawcy komercyjnego.

Certyfikaty, które można mieć w e-dowodzie i ich funkcje:

  • Automatycznie w każdym e-dowodzie umieszczany jest certyfikat obecności. Nie wymaga on kodu PIN. Można nim potwierdzić obecność w danym miejscu i czasie, np. będąc w sejmie RP.
  • Drugi to certyfikat identyfikacji i uwierzytelniania, potrzebny do potwierdzania tożsamości online, np. podczas składania wniosku o profil zaufany lub podczas realizacji usług online. Wymaga on samodzielnego nadania 4-cyfrowego kodu PIN w czasie odbioru e-dowodu i aktywacji jego warstwy elektronicznej.
  • Trzeci to certyfikat podpisu osobistego. Należy o niego zawnioskować w trakcie składania wniosku o e-dowód, ponieważ nie można dodać go do warstwy elektronicznej dokumentu w późniejszym czasie. Umożliwia on złożenie podpisu osobistego za pomocą e-dowodu i wymaga ustalenia przez posiadacza 6-cyfrowego kodu PIN (tzw. PIN2) podczas odbioru dokumentu, a także aktywacji warstwy elektronicznej e-dowodu.
  • Czwarty to certyfikat podpisu kwalifikowanego, który nie jest już bezpłatny i można zakupić od dostawcy komercyjnego i wgrać do e-dowodu. Lista firm oferujących certyfikat podpisu kwalifikowanego prowadzona jest przez Narodowy Bank Polski. Definiuje ona dostawców usług zaufania, od których można nabyć podpis kwalifikowany i wgrać do e-dowodu.

To nie koniec zalet tego dokumentu:

  • Dzięki warstwie elektronicznej umożliwia on szybszą odprawę na lotniskach, które oferują bramki automatyczne. Za sprawą zdjęcia biometrycznego wystarczy użyć e-dowodu i skierować twarz do kamery. Dzięki aplikacji ICAO w warstwie elektronicznej e-dowodu niepotrzebne jest spotkanie z personelem lotniskowym w celu odprawy.
  • E-dowód można zawiesić na maksymalnie 14 dni, jeśli np. się zagubił. W tym czasie nie będzie możliwości wykorzystania go przez niepowołane osoby, chociaż nie utraci on swojej ważności. Kiedy dokument się znajdzie, należy cofnąć zawieszenie. Bez tego po upływie 14 dni zostanie on unieważniony urzędowo.
  • E-dowód działa bezstykowo, ponieważ korzysta z komunikacji NFC (ang. Near Field Communication). To ta sama technologia, która znana jest np. z płatności zbliżeniowych telefonem.

Więcej o e-dowodzie można przeczytać na stronie https://www.gov.pl/web/e-dowod.

mDowód

W 2024 roku, aby łatwo i szybko potwierdzać swoja tożsamość za pomocą telefonu, Ministerstwo Cyfryzaci wprowadziło cyfrowy dokument tożsamości – mDowód. To osobny dokument, który jest generowany w aplikacji mObywatel. Pobiera on dane z rejestrów państwowych (rejestr PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych). Do jego posiadania niezbędny jest dowód osobisty, profil zaufany (lub inny akceptowalny środek identyfikacji) oraz smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 8.0 (lub nowszej) albo iOS w wersji 15.0 (lub nowszej). 

mDowód zawiera takie informacje jak: fotografię posiadacza, imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo, datę urodzenia, numer PESEL, serię i numer, daty wydania i ważności. Za jego pomocą nie przekroczy się granicy kraju i nie zawnioskuje o wydanie e-dowodu.  

mDowód ma wyłącznie wirtualną postać, ponieważ jest zawarty w aplikacji mObywatel. Mówiąc obrazowo, oznacza to, że nie można wziąć go do ręki, tak jak na przykład materialnego dowodu osobistego wykonanego z plastiku. Cyfrowy dokument tożsamości można wyłącznie zobaczyć na ekranie swojego urządzenia mobilnego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

E-dowód i mDowód to NIE to samo

Jak więc widać, pomimo że wyrazy e-dowód i mDowód brzmią podobnie, nazywają zupełnie inne dokumenty. Obywatel może za pośrednictwem ich obu potwierdzić swoją tożsamość. mDowód (cyfrowy dokument tożsamości) okaże na ekranie smartfona, a e-dowód (elektroniczny dokument tożsamości, tradycyjny dokument tożsamości, czyli po prostu dowód osobisty) wyciągnie z portfela, kieszeni czy torebki i przekroczy z nim granicę czy skorzysta z automatycznej odprawy na niektórych lotniskach.

mDowód ma wyłącznie formę cyfrową

Ministerstwo Cyfryzacji rekomenduje określanie mDowodu wyłącznie jako cyfrowy dokument tożsamości. Wszystkie inne określenia sugerują, że mDowód i dowód osobisty to to samo, a jak już wyżej wyjaśniono, jest to mit. Podstawowe podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, a dowodem osobistym (e-dowodem), przedstawia tabela poniżej: 

 

mDowód 

 

 

Dowód osobisty, czyli e-dowód 

Można go dodać w aplikacji mObywatel (od 14 lipca 2023 roku) bez wychodzenia z domu. mDowód jest po chwili dostępny w aplikacji i gotowy do użytku. 

Kiedy użytkownik okaże go na ekranie smartfona w aplikacji, może w ten sposób potwierdzić swoją tożsamość. 

Wniosek o dowód osobisty (od 4 marca 2019 roku e-dowód) można złożyć w urzędzie i za pomocą usługi elektronicznej. Składanie wniosku musi być zakończone wizytą w urzędzie – urzędnik musi pobrać odciski palców. Na odbiór dowodu osobistego trzeba poczekać do 30 dni. 

 

Jest ważny 5 lat. 

Jest ważny w zależności od wieku osoby składającej wniosek – najczęściej 10 lat. 

 

Ma wyłącznie formę cyfrową. 

 

Ma wyłącznie formę plastikową. 

Ma swoje serię i numer, inne niż dowód osobisty. 

Ma swoje serię i numer, inne niż mDowód. 

Jest tak samo uznawany, jak dowód osobisty. Na terenie Polski można się nim posłużyć wszędzie i w każdej sytuacji (na przykład w przychodni, banku, sądzie, na policji), w której ważny jest dowód osobisty. Jedyne, czego nie można zrobić na jego podstawie na terenie Polski, to złożyć wniosku o nowy dowód osobisty. 

 

Jest tak samo uznawany, jak mDowód, jednak tylko za pomocą dowodu osobistego złożysz wniosek o nowy dowód osobisty (e-dowód). 

Nie jest ważny za granicą. Nie da się na jego podstawie wyjechać do państw strefy Schengen. 

 

Jest ważny za granicą. Da się na jego podstawie wyjechać do państw strefy Schengen. 

Nie ma obowiązku posiadania mDowodu. 

Posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkowe. 

 

Ważne

 

E-dowód i mDowód to dokumenty, które codziennie wykorzystywane są do potwierdzania tożsamości. Pierwszy jest obowiązkowy dla każdej pełnoletniej osoby i powszechny w użyciu. Drugi zaś – to nowe, dodatkowe rozwiązanie, którego popularność stale rośnie – już prawie 8,4 mln Polaków sięgnęło po mDowód. Umożliwia on łatwe i szybkie potwierdzanie swojej tożsamości. To dzięki niemu można spokojnie zostawić portfel w domu i śmiało ruszyć w nowy 2025 rok, bo wszystko, co ważne, jest już pod ręką w smartfonie.  

Więcej o mDowodzie na stronie aplikacji: https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/mdowod  

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Czym skutkuje w prawie karnym?

Przestępstwa są nagannymi, zabronionymi czynami. Ich popełnienie grozi określoną karą. Niemniej jednak sprawca nie zawsze będzie poddany karze. Co więcej, możliwa jest też sytuacja, w której takie zachowanie, choć wypełnia znamiona czynu określone w ustawie, to jednak w bardzo niewielkim stopniu narusza dobro chronione prawem i w konsekwencji nie będzie przestępstwem.

Orzeczenia o niepełnosprawności w 2025 r. Jak długo są ważne? [FAQ]

Kwestia ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności rodzi szereg praktycznych wątpliwości. W artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.

REKLAMA

Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Masz wadę wzroku i prawo jazdy? Możesz dostać areszt, 1500 zł grzywny a nawet zakaz prowadzenia pojazdów jeśli nie stosujesz się do kodu na dokumencie

Jeśli masz wadę wzroku i jeździsz samochodem sprawdź swoje prawo jazdy. Chodzi o rewers i specjalne kody. Okazuje się, że na kierowców nakładane są wysokie grzywny a nawet odbierane są uprawnienia czy stosowany jest areszt, za to, że nie stosują się do wytycznych na dokumencie uprawniającym do poruszania się samochodem czy innym pojazdem mechanicznym.

MOPS czy ZUS? Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. [TABELA]

Jakie świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a które ośrodki pomocy społecznej? Prezentujemy proste zestawienie najważniejszych świadczeń w 2025 r.

Renta tytoniowa – czym jest, kto może się o nią ubiegać, na jakiej podstawie prawnej?

Renta tytoniowa to pojęcie, które choć w powszechnym użyciu nie funkcjonuje, coraz częściej pojawia się w kontekście dyskusji o świadczeniach z tytułu niezdolności do pracy. Choć alkoholizm jest uznawany za jedno z najpoważniejszych uzależnień, jego konsekwencje zdrowotne nie są jedynymi powodami przyznawania rent. W artykule wyjaśniamy, czym jest renta tytoniowa, kto może się o nią ubiegać oraz na jakiej podstawie prawnej można starać się o to świadczenie.

REKLAMA

Składka zdrowotna: 777 zł płaci pracownik a 315 zł przedsiębiorca (obaj zarabiają po 10 tys. zł miesięcznie). Czy to sprawiedliwe i zgodne z Konstytucją?

Temat składki zdrowotnej był przez kilka ostatnich lat poruszany wielokrotnie. Porównując różne poziomy wynagrodzenia (co znajdą Państwo w dalszej części artykułu) nie da się nie zauważyć, że pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę płacą co do zasady składkę zdrowotną w wyższej wysokości niż przedsiębiorcy. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego tak się dzieje, czy jest to obiektywnie sprawiedliwe i czy jest to zgodne z zasadą równości wobec prawa. Bo przecież dostęp do publicznej służby zdrowia mamy taki sam. A jakość tego leczenia nie zależy od wysokości składki.

Skoro nieznajomość prawa szkodzi, to czyja to jest wina, że go nie znamy? [5 POWODÓW]

Prawo dotyka wszystkich. Tymczasem prawdziwie poznają je osoby decydujące się na studia prawnicze. Brak znajomości prawa rodzi niesprawiedliwość społeczną. Jakie są powody nieznajomości prawa? Czy możliwe są zmiany pozwalające na zrozumienie przepisów prawnych przez każdego?

REKLAMA