REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna ma swoje ograniczenia. Osoba niepełnosprawna odliczy leki, ale nie terapię za pomocą leków

Ulga rehabilitacyjna ma swoje ograniczenia. Osoba niepełnosprawna odliczy leki, ale nie terapię
Ulga rehabilitacyjna ma swoje ograniczenia. Osoba niepełnosprawna odliczy leki, ale nie terapię
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Leki przepisane przez lekarza, zabiegi rehabilitacyjne i ulga rehabilitacyjna to tematy, które wywołują wiele pytań wśród podatników. Czy terapia również wchodzi w zakres odliczeń? Kto może skorzystać z tego przywileju podatkowego i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, co mówi prawo o odliczeniach na cele rehabilitacyjne.

Prawo do ulgi rehabilitacyjnej przysługuje m.in. na wszystkie leki, których konieczność stosowania przez osobę niepełnosprawną zaleci lekarz, a dokumenty potwierdzające poniesienie wydatku na ten cel (faktury, rachunki) mogą być wystawione na imię i nazwisko rodzica ponoszącego dany wydatek albo na małoletnie dziecko, na które przysługuje odliczenie. Odliczeniu podlegają również wydatki na zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne. Co jednak w przypadku gdy podatnik korzysta z terapii za pomocą leków lub zabiegów?

REKLAMA

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej? Wydatki nie tylko na leki

REKLAMA

Ustawodawca wyraźnie określił komu przysługuje prawo do ulgi rehabilitacyjnej. Otóż warunkiem niezbędnym skorzystania z odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek: orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia.

Cały katalog rodzajów wydatków na cele rehabilitacyjne, które można odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika a niego, że podatnik może odliczyć m.in.:

  • wydatki na leki, o których mowa w ustawie – Prawo farmaceutyczne – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować stale lub czasowo te leki; a także
  • wydatki na odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne.

Brak definicji pojęcia „zabieg”, „rehabilitacja” oraz „rehabilitacja lecznicza”

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych niestety nie zawiera definicji pojęcia „zabieg”, „rehabilitacja” oraz „rehabilitacja lecznicza”. W związku z tym organy podatkowe sięgają tutaj po wykładnię językową. Tak też się stało w jednej z ostatnich interpretacji podatkowych dotyczącej ulgi rehabilitacyjnej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że zgodnie z definicją tych pojęć zawartą w „Słowniku wyrazów obcych” (PWN, Warszawa 1991 r.) oraz „Encyklopedii” PWN:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zabieg stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby);
  • rehabilitacja jest to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych;
  • rehabilitacja lecznicza zaś to połączenie leczenia z postępowaniem usprawniającym, które obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, mechanoterapię i kinezyterapię.

Leczenie terapii za pomocą leków nie wchodzi w zakres ulgi

REKLAMA

Zatem w ramach ulgi rehabilitacyjnej mieszczą się z pewnością wydatki na zabiegi rehabilitacyjne i leczniczo-rehabilitacyjne zlecone przez lekarza poniesione przez osobę niepełnosprawną lub przez osobę mającą na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Natomiast – według ww. słownika – terapia oznacza określony sposób leczenia za pomocą leków lub zabiegów.

Dochodzimy więc do sedna sprawy. Organ skarbowy uznał bowiem, w świetle przytoczonych ww. definicje, że poniesione przez podatnika wydatków na wlewy, związane z leczeniem niepełnosprawnej córki, nie można zakwalifikować do wydatków na zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przepisie tym nie mieszczą się bowiem wydatki na leczenie, lecz jedynie wydatki na zabiegi rehabilitacyjne oraz zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Zdaniem Dyrektora KIS, gdyby ustawodawca chciał umożliwić odliczanie od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wszelkich wydatków ponoszonych w związku z niepełnosprawnością (w tym wydatków ponoszonych na leczenie), to wymieniłby tego rodzaju wydatki w ustawie.

Urząd skarbowy wydał werdykt. Napisał tak: "Biorąc pod uwagę opisane zdarzenie stwierdzić należy, że poniesione przez Pana wydatki na zabieg podania (...) w chorobach neurologicznych dla Pana niepełnosprawnej córki nie stanowią wydatków na zabieg rehabilitacyjny lub leczniczo-rehabilitacyjny, wymienionych w art. 26 ust. 7a pkt 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, których poniesienie uprawniałyby do zastosowania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej".

Same leki można jak najbardziej odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

To jednak nie wszytko, bo pozostaje kwestia samych leków do odliczenia. W świetle obowiązujących przepisów, prawo do ulgi rehabilitacyjnej przysługuje na wszystkie leki, których konieczność stosowania przez osobę niepełnosprawną zaleci lekarz, a dokumenty potwierdzające poniesienie wydatku na ten cel (faktury, rachunki) mogą być wystawione na imię i nazwisko rodzica ponoszącego dany wydatek albo na małoletnie dziecko, na które przysługuje odliczenie.

Organ skarbowy uznał w związku z tym, że leki można jak najbardziej odliczyć: "skoro (...) są lekiem w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne i terapia tym lekiem zgodnie z zaświadczeniem lekarza specjalisty jest niezbędna do poprawy zdrowia niepełnosprawnej córki, to poniesienie przez podatnika wydatku na zakup leku zawierającego (...), udokumentowanego fakturą, na której jest wyodrębniona wartość preparatu (...) uprawnia do dokonania od dochodu za 2024 r. odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Przy czym odliczeniu podlegają wydatki w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi w danym miesiącu wydatkami na zakup samego leku a kwotą 100 zł".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia. 15 pytań i odpowiedzi, które warto znać

Renta wdowia jako nowe świadczenie wzbudza wiele pytań. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy w postaci 15 pytań i odpowiedzi, które pomogą zrozumieć, komu i na jakich zasadach przysługuje to świadczenie. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane, gdzie złożyć wniosek i kiedy można liczyć na wypłatę.

1700 złotych miesięcznie. To świadczenie zastąpi 800 plus i 300 plus. Ma być przyznawane bez względu na wiek i dochód

1700 złotych miesięcznie bezwarunkowego świadczenia dla wszystkich. Bez względu na wiek, dochód i sytuację zawodową. Jednak konsekwencją będzie likwidacja innych programów pomocowych, w tym 800 plus. Czy to się opłaci Polakom?

Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki

Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki. Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Jak odbywa się weryfikacja tego świadczenia?

Nowy obowiązek pracodawców. Dodatkowe dokumenty w dokumentacji pracowniczej. Zmiany będą obowiązywały od marca 2025 roku

Od marca 2025 roku pracownicy będą mogli skorzystać z nowego uprawnienia. Pociągnie do za sobą konieczność wprowadzenia zmian w dokumentacji pracowniczej. W części B akt osobowych trzeba będzie przechowywać nowe dokumenty.

REKLAMA

Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

REKLAMA

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

REKLAMA