REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkań w 2025 r. Mniejszy limit podwyżki czynszu, podrożeją koszty eksploatacji. Prawo wymusi częstsze wymiany ciepłomierzy, podzielników ciepła i wodomierzy ciepłej wody

Magdalena Markiewicz
Ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl i Manager w Mzuri CFI
mieszkanie wynajem
Wynajem mieszkań w 2025 r. Niższy limit podwyżki czynszu, podrożeją koszty eksploatacji. Prawo wymusi częstsze wymiany ciepłomierzy, podzielników ciepła i wodomierzy ciepłej wody
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2025 roku mniejszy będzie limit wzrost czynszu za najem mieszkań niewymagający dodatkowego uzasadnienia. Ta zmiana to skutek niższej inflacji. To ograniczenie podwyżek czynszu nie dotyczy najmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego. Niestety, w 2025 r. najemcy oraz właściciele lokali mogą spodziewać się wzrostu kosztów eksploatacyjnych mieszkań i części wspólnych. Chodzi nie tylko o drożejącą robociznę. Niepewność wprowadza np. fakt, że ceny energii elektrycznej zostały „zamrożone” tylko do końca września 2025 r. Wysokie ceny ciepła sieciowego i gazu mogą zwiększyć zainteresowanie termomodernizacjami budynków wielorodzinnych. Jeżeli chodzi o mniej kosztowne prace, to zarządcy będą wymieniać ciepłomierze, podzielniki oraz wodomierze na urządzenia ze zdalnym odczytem. Wynika to z terminu narzuconego przez prawo.

Limit maksymalnej podwyżki czynszu będzie mniejszy niż w zeszłym roku

Już w 2024 roku można było odczuć w Polsce niższą inflację, co jak się okazuje będzie miało wpływ również na możliwe zmiany czynszowe w 2025 roku. Przypomnijmy w tym kontekście przepisy ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Artykuł 8a tego aktu prawnego wskazuje, że podwyżka, na skutek której roczna wysokość czynszu przekroczy 3% wartości odtworzeniowej lokalu lub następująca z poziomu wyższego niż wspomniane 3%, nie wymaga dodatkowego uzasadnienia (koniecznością zapewnienia zwrotu kapitału lub godziwego zysku) jeśli nie przekroczyła średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym. „To zasada ważna głównie dla najemców prywatnych mieszkań, bo w zasobie gminnym czynsz na ogół i tak nie przekracza 3% wartości odtworzeniowej lokalu” - wyjaśnia Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

Przypomnijmy, że limit łatwej do wprowadzenia przez wynajmującego podwyżki czynszu w 2024 roku wyniósł 11,4%. Analogiczny wskaźnik dotyczący 2025 roku dopiero poznamy, ale nie ulega wątpliwości, że będzie on znacznie mniejszy niż poprzednio. W tym kontekście warto przypomnieć, że listopadowa projekcja inflacji według NBP zakładała dla 2024 r. zmianę cen w gospodarce na poziomie 3,7%. Wstępne dane GUS mówią o bardzo podobnej wartości. Można zatem oczekiwać, że w 2025 r. limit łatwych do wprowadzenia podwyżek czynszowych wyniesie około 4%. Analizowany wskaźnik nie będzie jednak istotny dla najemców, którzy podpisali umowę najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego. „W przypadku tych form najmu, wspomniany wcześniej art. 8a ustawy o ochronie praw lokatorów nie ma bowiem zastosowania” - podkreśla Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

REKLAMA

Koszty eksploatacyjne lokali w 2025 r. - kolejny wzrost

Na tegoroczną inflację będą natomiast wpływać zmiany kosztów eksploatacji domów i mieszkań obliczane przez GUS. Niestety w 2025 r. ogólny wskaźnik inflacji znów wzrośnie (do 5,6% według prognoz NBP), co będzie związane między innymi ze wzrostem cen nośników energii oraz dynamiką wynagrodzeń. Te dwa czynniki będą również wpływać na koszty eksploatacji mieszkań oraz części wspólnych, które ponoszą zarówno najemcy, jak i właściciele.
W 2025 r. NBP spodziewa się słabnącej rocznej dynamiki wynagrodzeń, ale mimo wszystko płace zwiększą koszty zarządzania budynkami wielorodzinnymi. Większe znaczenie może mieć jednak fakt, że „zamrożenie” cen energii elektrycznej nie będzie obowiązywało do końca 2025 roku, lecz do końca trzeciego kwartału. „Jeżeli chodzi o ceny ciepła sieciowego, to wyższa, ale wciąż zamrożona stawka (134,97 zł/GJ netto zamiast 119,39 zł/GJ netto) ma obowiązywać do 30 czerwca 2025 r.” - przypomina Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

Wymiana wodomierzy i ciepłomierzy będzie coraz częstsza

Obawy związane z rosnącymi kosztami ogrzewania bloków (również gazem spalanym w blokowych kotłowniach) mogą zwiększyć zainteresowanie termomodernizacjami budynków wielorodzinnych - mimo historycznie wysokich kosztów takich prac oraz drogiego finansowania w ramach kredytów dla wspólnot i spółdzielni. Pewnym rozwiązaniem w tej sytuacji może być pomoc zapewniana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jeżeli natomiast chodzi o mniejsze prace, to w 2025 roku wiele wspólnot oraz spółdzielni będzie wymieniać ciepłomierze, podzielniki kosztów ogrzewania oraz wodomierze do pomiaru ciepłej wody użytkowej (zamontowane przed 22 maja 2021 r.) na urządzenia z opcją odczytu zdalnego. „To konsekwencja granicznego terminu na wymianę wspomnianych urządzeń (1 stycznia 2027 roku), który przewiduje ustawa z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw” - podsumowuje Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości

Źródło: Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TK i przeliczenie emerytur: Co zadecydowały sądy okręgowe? Zastawienie orzeczeń [wyrok TK z 4 czerwca 2024]

ZUS zadeklarował, że nie rozpatrzy pozytywnie żadnego wniosku emeryta o przeliczenie emerytury na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Słowa dotrzymał. ZUS informuje też jasno, że sprawy trzeba kierować do sądów okręgowych w trybie odwołania. I emeryci poszli do sądów. W artykule analiza pięciu częściowo korzystnych wyroków sądów okręgowych i dwóch całkowicie niekorzystnych. Każdy wyrok do pobrania w formacie PDF.

ZUS: Mnóstwo błędów przy sporządzaniu wniosku o rentę wdowią. Jak prawidłowo wypełnić wniosek ERWD?

Od 1 stycznia 2025 r. można złożyć wniosek o rentę wdowią. Do ZUS trafiło ich już ponad 133 tysięcy. Pracownicy ZUS podkreślają, że wnioski ERWD często są błędnie wypełnione, co może spowodować wydłużenie postępowania lub odmowę wypłaty świadczenia. Jak zatem prawidłowo wypełnić wniosek o rentę wdowią?

Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Np. gdy niepełnosprawność powstała, gdy osoba miała 30 lat. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można (bo niepełnosprawność musi powstać przed 18 rokiem życia) i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

REKLAMA

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

REKLAMA

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA