Niższe rachunki za prąd od stycznia do końca września 2025 r. Czy każdy odbiorca energii może skorzystać? Jakich formalności dopełnić?
REKLAMA
REKLAMA
- Ceny prądy od stycznia do końca września 2025 roku
- Maksymalna cena prądu w grupie taryfowej G
- Nie trzeba dopełniać żadnych formalności
Ceny prądy od stycznia do końca września 2025 roku
Jak poinformowało PGE Polska Grupa Energetyczna, od 1 stycznia do 30 września 2025 roku będzie obowiązywała maksymalna cena prądu dla odbiorców z grupy taryfowej G oraz odbiorców z tzw. taryfą budowlaną. Grupa taryfowa G to grupa przeznaczona dla klientów indywidualnych (gospodarstw domowych). Najbardziej popularnymi taryfami dla odbiorców energii z tej kategorii są taryfy G11 i G12.
Taryfa G11 to taryfa jednostrefowa. Stawka za prąd jest w tym przypadku taka sama przez 7 dni w tygodniu. W taryfie G12 obowiązuje rozliczenie dwustrefowe. Tańszą stawkę za energię można uzyskać w przedziale czasowym: 13.00-15.00 i 22.00-6.00 przez cały tydzień. Natomiast weekendy oznaczają niższą cenę energii przez całą dobę.
REKLAMA
Maksymalna cena prądu w grupie taryfowej G
Maksymalna cena prądu dla odbiorców z grupy taryfowej G wynosi w okresie od 1 stycznia do 30 września 2025 roku 0,5000 zł/kWh (bez akcyzy i VAT) oraz 0,6212 zł/kWh (z VAT i akcyzą) i dotyczy całego zużycia prądu w tym okresie. Cena ta nie dotyczy odbiorców z umowami z ceną dynamiczną. Opłaty dystrybucyjne w tym czasie będą zgodne z aktualnie obowiązującą taryfą OSD z wyjątkiem opłaty mocowej, która dla odbiorców z taryfy G będzie wynosić 0 zł.
Nie trzeba dopełniać żadnych formalności
Aby skorzystać z zamrożonych cen energii, nie trzeba dopełniać żadnych formalności. W szczególności, nie trzeba składać wniosku o objęcie tymi cenami, czy też oświadczenia o przynależności do danej grupy taryfowej. Ceny zostaną dostosowane automatycznie podczas przeprowadzania standardowych rozliczeń z odbiorcami energii. Jeżeli odbiorca otrzymał prognozę zużycia energii przed wejściem w życie zamrożonych cen energii, na jego koncie powstanie nadpłata, która będzie zaliczona na poczet kolejnej faktury rozliczeniowej. Odbiorca może również wystąpić o korektę wystawionej prognozy i ubiegać się o zwrot nadpłaty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat