Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a składki ZUS. Tylko jednoosobowy wspólnik ma obowiązek płacić składki

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, prawne oraz księgowość
rozwiń więcej
wspólnicy spółki z o.o. a składki ZUS / Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a składki ZUS. Tylko jednoosobowy wspólnik musi płacić składki / shutterstock

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą często decydują się na przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Główne przesłanki uzasadniające takie postępowanie to potrzeba optymalizacji podatkowej oraz chęć ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania. Ponadto, w przeciwieństwie do przedsiębiorcy jednoosobowego, wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej, pod warunkiem, że w spółce występuje co najmniej dwóch wspólników. W tym artykule przedstawimy Państwu zasady objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi jedynego wspólnika spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

rozwiń >

Kiedy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką jednoosobową?

Na samym początku konieczne jest ustalenie, kiedy mamy do czynienia ze spółką jednoosobową. Zgodnie z art. 4 § 1 ust. 3) Kodeksu spółek handlowych za spółkę jednoosobową uważa się spółkę kapitałową, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza.

Z czego wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jedynego wspólnika spółki z o.o.?

Regulację na ten temat odnaleźć można w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. W art. 6 ust 1 pkt 5 tej ustawy wskazano, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 ww. ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność należy uznać wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Również w art. 13 pkt 4a) wskazano, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – od dnia wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego albo od dnia nabycia udziałów w spółce do dnia wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego albo zbycia wszystkich udziałów w spółce, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności przez spółkę zostało zawieszone.

Niejasne jest zatem, który z wyżej przytoczonych przepisów należy zastosować w odniesieniu do jednoosobowego przedsiębiorcy przekształconego w spółkę z o.o. 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jedyny wspólnik sp. z o. o., który następnie zbył część swoich udziałów nadal będzie podlegać obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego.

Spółka z o.o. dwóch wspólników - jeden z minimalnym udziałem

Do niedawna wątpliwości interpretacyjne budził także fakt posiadania przez jednego ze wspólników 99% udziałów w spółce z o.o., podczas gdy drugiemu wspólnikowi przyznano tylko 1% udziałów. Mimo, że ww. przepisie wskazano, że obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. to Zakład ubezpieczeń społecznych, a także część sądów w trakcie rozstrzygania o obowiązku objęcia wspólnika większościowego obowiązkiem składkowym powoływały się na fakt posiadania przez niego możliwości swobodnego kształtowania treści uchwał na zgromadzeniu wspólników i podejmowania decyzji dotyczących działalności spółki, tym samym wywodząc, że w praktyce jest on jednoosobowym wspólnikiem spółki z o.o., a drugi wspólnik jest „wspólnikiem iluzorycznym”. Sądy uznawały, że z sytuacją wspólnika iluzorycznego mamy do czynienia, gdy jeden ze wspólników ze względu na swoją pozycję w spółce, posiada w zasadzie całość uprawnień o charakterze korporacyjnym oraz majątkowym. Wątpliwości te rozwiała jednak uchwała Sądu Najwyższego z 21.02.2024 r., (III UZP 8/23), w której wskazano, że „Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych”.

W przypadku przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy mamy jednak do czynienia z nieco inną sytuacją, bowiem w związku z przekształceniem, wspólnik nabywa wszystkie udziały w spółce przekształconej, co prowadzi do powstania jednoosobowej spółki z o.o., a co za tym idzie objęcia go obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

Skutki przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a obowiązek płacenia składek ZUS

W związku z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej do KRS w dniu przekształcenia zostaje wpisana nowa spółka z o.o. Jej jedynym wspólnikiem jest przedsiębiorca przekształcany, w związku z tym powinien zaktualizować dane w ZUS poprzez wyrejestrowanie z działalności wykonywanej osobiście (ZUS ZWUA) i zarejestrowanie się jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. Od tego momentu ciąży na nim obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z powołanym powyżej art. 13 pkt 4a) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest do tego zobowiązany aż do dnia wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego albo zbycia wszystkich udziałów w spółce.

Wykładnia literalna tego przepisu wskazuje na to, że wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. będzie zobowiązany opłacać składki na ubezpieczenia społeczne do momentu, w którym spółka zostanie zlikwidowana albo sprzeda lub daruje wszystkie swoje udziały na rzecz innej osoby lub podmiotu. Zasada ta wywołuje niemałe kontrowersje w doktrynie, gdyż prowadzi do absurdu. Zgodnie z nią, jednoosobowy przedsiębiorca przekształcający swoją działalność, aby uniknąć konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, będzie musiał wyzbyć się wszystkich swoich udziałów, co oczywiście podważa opłacalność i sens dokonania przekształcenia.

Co należy zrobić, aby pozbyć się statusu jedynego wspólnika oraz obowiązku opłacania składek?

Rozwiązaniem często proponowanym przedsiębiorcom, którzy i tak docelowo planują wprowadzenie do spółki drugiego wspólnika jest sprzedaż lub darowanie wszystkich udziałów na rzecz nowego wspólnika, a następnie odkupienie od niego części udziałów, co doprowadzi do powstania dwuosobowej spółki z o.o. Dzięki temu spełniona jest dyspozycja art. 13 pkt 4a) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w której mowa o ustaniu obowiązku opłacania składek w sytuacji zbycia wszystkich udziałów w spółce. Ten ruch umożliwi przedsiębiorcy przekształcanemu pozbycie się statusu jedynego wspólnika spółki z o.o. oraz obowiązku opłacania składek, a tym samym nie wykluczy go z grona wspólników spółki przekształconej.

Podsumowanie

W doktrynie można znaleźć liczne stanowiska wskazujące na absurd ww. przepisu oraz fakt jego sprzeczności z logiką. Kiedy do spółki jednoosobowej przystępuje nowy wspólnik, spółka traci swój specyficzny charakter i przestaje być jednoosobowa. W konsekwencji, wszyscy wspólnicy, zarówno dotychczasowy, jak i nowi, przestają być osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych.

Choć przepisy wydają się sprzeczne w tym zakresie, to należy przyjąć, że obowiązek opłacania składek ZUS dotyczy wyłącznie wspólników spółek jednoosobowych. Skoro spółka przestała być jednoosobowa, to ten obowiązek wygasa dla wszystkich wspólników.

Taki wniosek wynika z celowości przepisów. Zmuszanie byłego jedynego wspólnika do dalszego opłacania składek, podczas gdy nowi wspólnicy są zwolnieni z tego obowiązku, prowadziłoby do nierównego traktowania.

Powyższą tezę potwierdza także Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na Interpelację Pana Posła Sławomira Mentzena z 9 października 2024 r. (BM-II.059.1.545.2024), jednocześnie wskazując na możliwość wystąpienia do ZUS o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz walor ochronny interpretacji i związanie ZUSu z przedstawionym w niej stanowiskiem.

Autor: Natalia Filipska - Kancelaria Mentzen

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
ZUS: Bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności. Tylko 43 punkty po przerwaniu rdzenia i 25 lat na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej
19 kwi 2025

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach
19 kwi 2025

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?
19 kwi 2025

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.
19 kwi 2025

W rządzie, od 26 sierpnia 2024 r., trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej płacy minimalnej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę miłości z polityką nienawiści
19 kwi 2025

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025
18 kwi 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

Prof. Sieroszewski (ginekolog): Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji - jest poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia nie wiążą sądów i nie wyjaśniają wszystkich wątpliwości co do zasad przerywania ciąży
19 kwi 2025

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Piotr Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową
18 kwi 2025

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Wielkanocne wydatki Polaków a realne potrzeby, czyli słynne: nie jedz bo to na Święta - zjedz bo się zmarnuje. A co piciem? Policja ostrzega, że trwa akcja: Bezpieczna Wielkanoc 2025
19 kwi 2025

Ile to już razy słyszeliśmy z ust naszych Mam, Babć czy Ciotek: nie jedz bo to na Święta, a za dwa/trzy dni: zjedz bo się zmarnuje albo zrobiłam więcej: weźmiesz sobie. Jak w rzeczywistości kształtują się w tym roku wielkanocne wydatki Polaków w opozycji do realnych potrzeb? Czy znowu dopadł nas konsumpcjonizm? Tak, bo dla niektórych ważny jest też alkohol na wielkanocnym stole, ale uwaga policji ostrzega, że trwa akcja: BEZPIECZNA WIELKANOC 2025.

Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny
19 kwi 2025

Wielkanoc w Polsce, Ukrainie, Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę. To właśnie z tych krajów jest w Polsce sporo pracowników. A co jeśli pracownik nie chce świętować polskiej Wielkanocy?

pokaż więcej
Proszę czekać...