REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozszerzenie zakazu palenia w miejscach publicznych. Polska poparła unijną rekomendację. Od kiedy zaczną obowiązywać zakazy?

papierosy zakaz palenia papierosów parlament europejski
Rozszerzenie zakazu palenia w miejscach publicznych. Polska poparła unijną rekomendację. Od kiedy zaczną obowiązywać zakazy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Palenie w miejscach publicznych nieustająco rozgrzewa opinię publiczną. I choć o wprowadzenie w tym zakresie zmian nie jest łatwo, to jednak Polska poparła unijną rekomendację dotyczącą zakazu palenia w miejscach publicznych i wychowania pokolenia całkowicie wolnego od tytoniu.

Zakaz palenia wciąż jest przedmiotem sporów

Problem zakazu palenia wciąż powraca i jest przedmiote sporów. Z jednej strony dużo się mówi o zgubnych skutkach palenia, czy to papierosów tradycyjnych, czy elektronicznych, organizowane są kampanie społeczne mające na celu edukację prozdrowotną, z drugiej zaś rządzący nie podejmują zdecydowanych działań zmierzających do wprowadzenia regulacji prawnych mających na celu rzeczywiste ograniczenie dostępu do papierosów np. dla młodzieży. Nieustająco toczy się również spór dotyczący palenia na balkonach, klatkach schodowych, czy w oknach – innymi słowy w miejscach, w których jest to szczególnie uciążliwe dla otoczenia palacza. Petycje w tej sprawie systematycznie są kierowane do rządzących i jak dotąd nie dało to pożądanego efektu. W odpowiedzi na nie wciąż pojawiają się te same argumenty dotyczące niedopuszczalnej nadmiernej ingerencji w prywatne życie obywateli. Nie udziela się natomiast odpowiedzi na pytanie, co z prawami niepalących osób mieszkających w otoczeniu palaczy?

REKLAMA

Rezolucja to nie zmiany prawa, ale wytyczne działań w najbliższej przyszłości

Choć taki przebieg zdarzeń mógłby sugerować, że rządzący nie mają zamiaru zaostrzać regulacji prawnych dotyczących dostępu do papierosów, to jednak Polska poparła unijne rekomendacje dotyczące zakazu palenia w niektórych miejscach publicznych. Chodzi o place zabaw, parki rozrywki, baseny, plaże, czy ogrody zoologiczne. Celem miałoby być w tym wypadku wychowanie do 2040 r. pokolenia całkowicie wolnego od tytoniu. Co to oznacza? Mowa o takim pokoleniu, w którym palić będzie tylko 5 proc. populacji. I choć samo przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji dotyczącej ustanowienia stref wolnych od dymu tytoniowego i aerozoli i poparcie tej rekomendacji przez Polskę nie przekłada się obecnie bezpośrednio na naszą codziennością, to jednak w dalszej perspektywie będzie wiązało się z koniecznością wprowadzenia odpowiednich zmian. Bo choć rezolucje nie mają mocy dokumentu prawnie wiążącego, to jednak wyrażają stanowisko Unii Europejskiej w istotnych dla Wspólnoty sprawach i stanowią swego rodzaju wytyczne działań w najbliższej przyszłości.

Rozszerzenie zakazu palenia w miejscach publicznych

W rezolucji Parlament Europejski apeluje do państw członkowskich m.in. o objęcie publicznym zakazem palenia nowych i zyskujących na popularności podgrzewanych wyrobów tytoniowych, e-papierosów i innych wyrobów emitujących aerozole, w stosownych przypadkach i biorąc pod uwagę dostępne dane o ryzyku powodowanym przez kontakt z dymem. Wzywa także państwa członkowskie do rozszerzenia zakazu palenia i używania wyrobów emitujących aerozole na kluczowe obszary na wolnym powietrzu; do obszarów tych mogą należeć znajdujące się na wolnym powietrzu restauracje i kawiarnie, miejsca pracy, tereny położone w pobliżu placówek opieki zdrowotnej, placówek oświatowych, placówek opieki zdrowotnej i innych placówek opiekuńczych, transport publiczny, w tym przystanki autobusowe i tramwajowe, dworce i perony, lotniska i tereny rekreacyjne oraz inne miejsca często uczęszczane lub o dużym zagęszczeniu ruchu, biorąc pod uwagę ryzyko narażenia. Zakazy powinny być pomyślane w taki sposób, aby zapewniały najwyższą ochronę, zwłaszcza dzieciom, młodzieży, kobietom w ciąży i innym wrażliwym grupom społecznym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie zawsze trzeba czekać dwa lata na wyrok. Sąd wyda wyrok szybciej. Nie można jednak zepsuć pozwu

Sposobem na skrócenie czasu oczekiwania na wyrok sądu w Polsce jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy nie ma potrzeby przeprowadzania rozprawy. Sąd wydaje wyrok w czasie posiedzenia niejawnego (na podstawie dostarczonych przez nas dokumentów). Nie przeszkodzi złożyć wniosku o wydanie wyroku na takim posiedzeniu. Ale prawdziwym warunkiem jest to, aby w pozwie nie było wniosku o wysłuchanie - ten wniosek z automatu zmusza sędziego do przeprowadzenia rozprawy. Brzmie skomplikowanie, ale nie jest takie.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a składki ZUS. Tylko jednoosobowy wspólnik musi płacić składki

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą często decydują się na przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Główne przesłanki uzasadniające takie postępowanie to potrzeba optymalizacji podatkowej oraz chęć ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania. Ponadto, w przeciwieństwie do przedsiębiorcy jednoosobowego, wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej, pod warunkiem, że w spółce występuje co najmniej dwóch wspólników. W tym artykule przedstawimy Państwu zasady objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi jedynego wspólnika spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Min. A. Bodnar przed TSUE: Żaden z sędziów powołanych do SN po 2018 roku nie spełnia wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu

Polski rząd chce, aby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię co do możliwości przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego pomiędzy izbami bez ich zgody. W dniu 8 stycznia przed TSUE rozpatrywane były pytania prejudycjalne, które dotyczyły czasowego przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego do innych izb, bez ich zgody na podstawie art. 35 § 3 Ustawy o SN. W posiedzeniu wziął udział m.in. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, który przedstawił stanowisko rządu

Rozszerzenie zakazu palenia w miejscach publicznych. Polska poparła unijną rekomendację. Od kiedy zaczną obowiązywać zakazy?

Palenie w miejscach publicznych nieustająco rozgrzewa opinię publiczną. I choć o wprowadzenie w tym zakresie zmian nie jest łatwo, to jednak Polska poparła unijną rekomendację dotyczącą zakazu palenia w miejscach publicznych i wychowania pokolenia całkowicie wolnego od tytoniu.

REKLAMA

PFRON: Dodatek do prądu. Zaświadczenie z ośrodka domowego leczenia tlenem lub ośrodka wentylacji domowej [wzór w SOW]

Od 2 stycznia 2025 r. osoby niepełnosprawne ponoszące podwyższone wydatki na prąd w związku z wentylacją mechaniczną mogą składać wnioski o przyznanie i wypłatę dodatku do prądu. PFRON: Dodatek do prądu nie wymaga 10% udziału własnego. Problem jest z zaświadczeniem. Nie ma minimalnego stopnia niepełnosprawności (jako warunek otrzymania dofinansowania). Jest za inne poważne ograniczenie - osoba niepełnosprawna musi korzystać z nielicznych w Polsce ośrodków medycznych zajmujących się wentylacją mechaniczną. 

Wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie

Wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeśli konieczna będzie druga tura, będzie ona 1 czerwca. Poinformował o tym marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Szkoły artystyczne: Rewolucyjne zmiany w maturach 2026 r.

Szkoły artystyczne: Rewolucyjne zmiany w maturach 2026 r. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2025 r. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego w tej sprawie.

Dodatkowe pieniądze dla tych emerytów. MRPiPS naprawia błędy. ZUS ponownie ustali wysokość emerytur. Ile można zyskać?

Przed przejściem na emeryturę każdego roku ubezpieczeni zadają sobie to samo pytanie – który miesiąc roku jest na to najlepszy? Nie każdemu jednak udaje się uchronić przed niekorzystnym naliczeniem emerytury. Szczególną grupą są w tym zakresie czerwcowi emeryci z lat 2009–2019.

REKLAMA

Renta wdowia: dla kogo, limity, gdzie złożyć wniosek? Złożono już ponad 33,7 tys. wniosków

Renta wdowia: dla kogo, limity, gdzie złożyć wniosek. Według danych Zakładu, do ZUS wpłynęło ponad 33,7 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. Z informacji przesłanych przez ZUS wynika, że najwięcej wniosków złożono w placówkach ZUS.

Co przysługuje na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności? [Przykłady]

Orzeczenie o niepełnosprawności jest ważnym dokumentem, który uprawnia do wielu świadczeń. Jakich formalności powinni dopełnić rodzice? O jakie świadczenia można ubiegać się na dziecko z niepełnosprawnością? Oto przykładowe formy wsparcia i kwoty aktualne na 2025 rok.

REKLAMA